Stingl vybalí nejen kufry. Slavného cestovatele přiblíží dokument Malý velký Okima

3 minuty
Cestovatele Miloslava Stingla přiblíží nový dokument
Zdroj: ČT24

Miloslav Stingl je cestovatelská legenda a o své poznatky z cest se vždy rád dělil, o jeho soukromí už ovšem tolik známo není. I do Stinglova „zákulisí“ proto nahlédne dokument, který v těchto dnech dotočil další cestovatelský dobrodruh Steve Lichtag. Portrét jediného Čecha, jehož kdy indiánský kmen přijal za svého náčelníka, nazval Malý velký Okima.

Devětaosmdesátiletý Stingl navštívil přes sto padesát zemí, čtrnáctkrát se vydal kolem světa. V Latinské Americe objevil neznámý indiánský kmen nebo ruiny mayských měst, v Arktidě rodil eskymácké děti. Ovládá sedmnáct jazyků a dialektů.

Všechny národy světa jsou si podobné. A jak říkají Havajci, nad všechny národy je lidství.
Miloslav Stingl

Po návratu z cest doma nikdy nevybaloval kufry. Dvě stě osmdesát jeho zavazadel, které skladoval u sebe, aniž by se do nich někdy podíval, otevřel až před pár lety historik Adam Chroust. Stingl mu nejen dovolil projít obsah své bagáže, ale i sepsat jeho první autorizovaný životopis. Chroust za biografii slavného cestovatele obdržel cenu Magnesia Litera. 

Kufry obsahující kus Stinglova života se objeví i v chystaném dokumentu. „Celou dobu je zatloukal, říkal, že nic nemá. Našly se v nich doslova poklady, byly v nich rukopisy, oblečení,“ upřesnil dokumentarista Lichtag.

Stingl při druhém setkání s dalajlamou a s fotografií z jejich prvního setkání
Zdroj: ČT

Mimo jiné i společná fotografie Stingla s dalajlamou. Cestovatel se s ním jako jeden z prvních Čechoslováků zvěčnil v polovině sedmdesátých let v indické Dharamsále. „Dalajlama si myslel, že to je velvyslanec východního bloku a ptal se doktora Stingla, jestli by ho neseznámil s Brežněvem a jestli nemůže nějak zprostředkovat jeho kontakt se Sovětským svazem, a doktor Stingl ho chtěl jen potkat a dát si s ním čaj,“ popisuje v podstatě kuriózní situaci Chroust, který je spoluscenáristou dokumentu. 

Před třemi lety se Stingl s dalajlamou potkali v Praze znovu. I snímek z tohoto setkání visí v cestovatelově pracovně, kde filmaři pořídili poslední záběry pro připravovaný film. Kina by ho měla začít promítat příští rok v létě. Název – Velký malý Okima – odkazuje ke Stinglovu indiánskému jménu. Znamená prý „ten, který vede“.

Připomeňte si z iVysílání dokumenty, které už o Miloslavu Stinglovi vznikly:

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Amazon točí v Česku akční seriál, blíží se i „noví Bridgertonovi“

V Česku je v plném proudu natáčení akčního seriálu Ride or Die (Jeď, nebo zemři), jenž se objeví ve videotéce Amazon Prime Video. Podle informací ČT24 bude letos v Česku točit i Netflix, a to dobový seriál Věk nevinnosti, který by mohl být „novými Bridgertonovými”. Czech Film Commission hlásí, že tuzemsko se pro zahraniční a hollywoodské produkce stává zajímavějším i kvůli politické situaci v Maďarsku, které dříve „přetáhlo“ seriálovou Dunu nebo oscarové Chudáčky.
před 8 hhodinami

Pozdě, ale přece. Na svůj první román si počkali Chandler či Hrabal

Miroslav Hlaučo pracuje v oblasti medicínského výzkumu a vývoje buněčných biotechnologií. V sedmapadesáti letech ale vydal svou prozaickou prvotinu Letnice – a ta se nedávno stala Knihou roku 2024 cen Magnesia Litera. Není jediným, kdo se počítá k pozdním prozaickým debutantům.
před 15 hhodinami

V Británii vystavují knihu vázanou v lidské kůži. Na Harvardu ji raději schovali

Muzeum v britském Suffolku našlo na polici v pracovně knihu vázanou v lidské kůži. Konkrétně v kůži Williama Cordera odsouzeného před téměř dvěma stoletími za vraždu. Jeden podobný exemplář od stejného „dárce“ už muzeum ve sbírkách má. Poněkud znepokojivý způsob knihovazačství se nevyskytuje tak vzácně, jak by se možná mohlo zdát. Ale ne vždy ho muzea berou jako důvod k chlubení.
29. 4. 2025

Veřejný prostor ve městech ožívá, podle architektů by mohl i více

Část architektů a aktivisté vybízejí k tomu, aby města podporovala projekty, které dokáží přivést život do veřejného prostoru. Často jsou to přitom zdánlivé drobnosti – místo k sezení, možnost občerstvení nebo prvky, které zabaví děti i dospělé. Z malého parku v pražských Holešovicích například „živé místo“ udělaly občerstvení, toalety, tekoucí voda, mlžítko nebo barevné umělecké dílo.
27. 4. 2025

Zůstáváme při zemi, říká o seriálu Andor hlavní tvůrce Gilroy

Sci-fi fenomén Star Wars už dávno přesáhl filmová plátna. Čítá i seriály jako Mandalorian, Akolytka a Bludná banda. Ze světa kosmických lodí a světelných mečů nyní přichází pokračování seriálu Andor. Jeho příběh předchází původní filmové trilogii. Šlo nám o pravdivost, podotkl hlavní tvůrce Tony Gilroy v rozhovoru, který vedl s redaktorem ČT Filipem Karbanem.
27. 4. 2025

Obrazem: Žen na pět set lidských životů. Tono Stano vystavuje v GHMP

Galerie hlavního města Prahy připravila retrospektivní výstavu jednoho z nejvýraznějších fotografů své generace Tona Stana. Proslul ženskými akty. „Žena je moje věčná múza. Téma na třeba pět set lidských životů,“ říká Stano. Médium fotografie ho prý pořád fascinuje. Výstava v GHMP zastřešuje jeho práce od střední školy po aktuální tvorbu. K vidění jsou téměř do konce srpna.
27. 4. 2025

Kdo film neviděl, ať nehlasuje. Nová pravidla Oscarů překvapila

Hlasující v cenách Oscar musí vidět všechny nominované filmy, než rozhodnou o vítězi. Umělá inteligence nevadí. A kaskadéři a castingoví režiséři se dočkají vlastní sošky. Americká Akademie filmového umění a věd oznámila novinky pro příští ročníky cen. Neobešlo se to bez reakcí.
25. 4. 2025

Knihou roku 2024 je román Letnice pozdního debutanta Hlauča

Ceny Magnesia Litera vyzdvihly z více než třicítky nominovaných titulů ty nejlepší, které vyšly v Česku minulý rok. Knihou roku 2024 je román Letnice, jímž na prahu šedesátky prozaicky debutoval Miroslav Hlaučo.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025
Načítání...