Státní kulturní politice chybí koncepce. Nová myslí na to, že kultura peníze nejen bere, ale i přináší

8 minut
Česku chybí koncepce státní kulturní politiky
Zdroj: ČT24

Česká republika nemá od prvního ledna plán státní kulturní politiky, ten dosavadní platil pro období 2015 až 2020. Dokument určuje priority české kultury, řeší, jakým způsobem se má stát starat o její různé segmenty, a také, kam směřovat finance. Podle ministra kultury přípravy nové koncepce odsunula pandemie, ale pracuje se na ní.

V Česku je přes pět tisíc knihoven, takřka dvě stě divadel, pět set muzeí a galerií a tisíce památek. Přesto tuzemský kulturní a kreativní sektor funguje po Novém roce bez jasného rozvojového plánu. „To znamená, že není jednotná představa, co by se mělo dělat,“ shrnuje ředitelka neziskové organizace Otevřená společnost Marta Smolíková. 

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) vysvětluje chybějící koncepci epidemií koronaviru. „Setkání, která jsme měli naplánována s kulturní obcí a odborníky a která už začala probíhat, se musela zastavit. Druhá věc je, že jsme museli všechny lidi nasadit na vyplácení podpor,“ uvedl. 

Problém vícezdrojového financování

Dokument například řeší, jak by mělo spolupracovat ministerstvo kultury s obcemi a kraji. „Kraje jsou sice autonomní, ale určitě potřebují podporu, jak nastavit vícezdrojové financování,“ zmiňuje jednu oblast spolupráce ředitelka Tance Praha Yvona Kreuzmannová. 

Takzvané vícezdrojové financování patří k dlouhodobým problémům tuzemské kultury. „Kooperativní financování je problém, který se táhne od porevolučního odstátnění divadel, která přešla do zřizovací pravomoce měst, výjimečně krajů. Jedná se o to, aby zátěž na financování takových institucí nebyla pouze na jednom subjektu, ale aby se na ní právně zakotveným způsobem podílely všechny tři složky úrovně státní správy, to znamená města, kraje, v nejlepším případě i stát,“ upřesňuje Eva Kejkrtová Měřičková, výkonná ředitelka Asociace profesionálních divadel.

Kultura přináší peníze

Řešení se podle ní hledá už deset let, zatím bez výsledku. „Každá politická reprezentace s tím přichází do volebního programu, dokonce se to dostává i do vládních usnesení, ale ve skutečnosti se zatím nestalo nic,“ upozorňuje. Problémem se zaobírá i současná politická reprezentace. „Snažíme se udělat novelu, která by umožnila společné financování krajů a měst,“ uvedl ministr Zaorálek.

Připravovaná státní kulturní politika bude řešit i celkové podfinancování kultury. Rozpočet ministerstva kultury, bez výdajů na církve, nedosahuje ani 0,8 procenta státního rozpočtu. Kultura se při tom na tvorbě HDP podílí několika procenty.

„Obecně se kultura vnímá jako oblast, do které se peníze pouze dávají, ale to, že kultura přináší i finanční efekt, je málo komunikováno. Proto jsme docela uvítali, že připravovaná kulturní politika si je tohoto vědoma,“ očekává Eva Kejkrtová Měřičková nový koncept s nadějí. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Na pražském Comic-Conu soutěžili cosplayeři

PragoCosplay je kostýmová soutěž na Comic-Conu v Praze. V prvním on-line kole kostýmy ohodnotila odborná porota a vybrala 12 nejlepších do druhého kola. V něm výtvory nejdřív neveřejně hodnotila zahraniční porota. Večer byl pak věnovaný show pro diváky, kde se hodnotilo nejen provedení kostýmu, ale také roleplay, který ke cosplayi patří.
před 12 hhodinami

Celní bitva světových gigantů zasáhne v Číně i Hollywood

Americko-čínská obchodní válka má mnoho bitevních polí. Už léta čelí v Číně Hollywood tvrdé cenzuře. A nyní se chystá další omezení: sníží se roční počet povolených premiér.
před 13 hhodinami

Nejhorší, okomentoval Trump portrét od britské malířky. Ten od Putina ho dojal

Americký prezident Donald Trump v nedávné době ohodnotil dva své portréty a jeho názory na umění se neobešly bez konfrontace. Zatímco obraz od britské malířky Sarah A. Boardmanové označil za „nejhorší ze všech“, jiná podobizna, namalovaná z podnětu ruského vůdce Vladimira Putina, mu připadala jako „laskavý“ dar.
před 23 hhodinami

Nový dokument mapuje osudy vězeňkyň na Cejlu

Unikátní snímek mapující osudy vězeňkyň v brněnské věznici na Cejlu uvede za necelý měsíc Česká televize. Tvůrci po deset let natáčeli s ženami, které obávanou věznicí prošly v době protektorátu i komunistické totality. Čtvrteční premiéru v Brně zhlédla i jedna z posledních žijících pamětnic.
11. 4. 2025

Jak Josef Čapek zemřel, už nezjistíme, obává se odbornice

Před osmdesáti lety zemřel malíř a spisovatel Josef Čapek. Podle některých zdrojů se tak stalo 10. dubna 1945 v koncentračním táboře Bergen-Belsen. Čapkovo tělo se nikdy nenašlo. Za jakých okolností přesně zemřel, už možné zjistit není, obává se předsedkyně Spolku přátel Památníku Karla Čapka Kristina Váňová, která o Josefu Čapkovi mluvila s Martinem Řezníčkem v Událostech, komentářích.
11. 4. 2025

Velký Gatsby přestal před sto lety věřit americkému snu

Velký Gatsby odhaluje zvrácenou podobu amerického snu, redukujícího lásku a úspěch jen na bohatství. Vrcholné dílo amerického spisovatele Francise Scotta Fitzgeralda vyšlo poprvé před sto lety, 10. dubna 1925.
10. 4. 2025

Nejvýznamnější řecký režisér nemůže točit v Akropoli. Vadí mrtvoly

Zřejmě nejznámější současný řecký režisér Yorgos Lanthimos chtěl natočit svůj příští film částečně v Akropoli. Ale nenatočí. Ministerstvo kultury žádost zamítlo s vysvětlením, že scény chystané sci-fi komedie jsou neslučitelné se symbolikou této památky starověkých Athén.
10. 4. 2025

Na festivalu v Cannes bude soutěžit český Karavan

Po více než třiceti letech se v oficiálním programu festivalu v Cannes objeví český celovečerní film. Do sekce Un Certain Regard byl vybrán hraný debut režisérky a scenáristky Zuzany Kirchnerové Karavan. Účast v programu prestižní přehlídky jí už před lety zajistilo vítězství jejího studentského snímku Bába.
10. 4. 2025
Načítání...