Somr má cenu za přínos filmu. A není to Žert

Karlovy Vary - „Je to herec vynikající, národem milovaný a velice, velice plachý,“ představil moderátor Marek Eben herece Josefa Somra, který na festivalu v Karlových Varech převzal Cenu prezidenta festivalu za přínos českému filmu. Ocenění obdržel před projekcí filmu Žert podle stejnojmeného románu Milana Kundery.

„Je pro mě velkou radostí předat toto ocenění právě Josefu Somrovi,“ přiznal prezident festivalu Jiří Bartoška. „Znám ho od jedenašedesátého roku, kdy nastoupil do angažmá v Pardubicích a já jako student gymnázia jsem na něho s obdivem chodil se koukat. V roce 1965 odešel do Činoherního klubu a kdykoliv jsem jel do Prahy, koukal jsem se na něho tam.“

„Děkuji prezidentovi festivalu za udělení této ceny. Možná, že mi jako herci neuvěříte, ale myslím to tentokrát opravdu upřímně,“ upozrnil Somr. Původně si prý myslel, že by mu cena slušela ke kulatému výročí, k osmdesátce, devadesátce a třeba i k nějakým dalším narozeninám.

Josef Somr a Jana Dítětová ve filmu Žert
Zdroj: ČT24/Bontonfilm

Zalitoval, že ve Varech místo něj nemohou být režisér Jaromil Jireš, kameraman Jan Čuřík či herečka Jana Dítětová, s nimiž Žert v roce 1968 natáčel. Snímek skončil v trezoru. O to víc se prý Somr těší, že snad bude mít někdy příležitost setkat se na projekci Žertu s autorem Milanem Kunderou. „Byl první, kdo mi před několika dny po 44 letech k tomuto ocenění blahopřál. Na dálku mu do Francie děkuju,“ dodal.

Pro Somra je Cena prezidenta festivalu druhým oceněním, které letos za svou tvorbu obdržel. Při vyhlášování Českých lvů převzal už sošku za mimořádný přínos české kinematografii.

Osmasedmdesátiletý oblíbený herec Josef Somr, rodák z moravského Slovácka, zazářil hned ve své první velké filmové roli prostopášného výpravčího Hubičky v Menzelově oscarovém snímku Ostře sledované vlaky z roku 1966. Hrál ve více než osmi desítkách snímků a vytvořil role v padesáti divadelních hrách. Letos převzal tento dvojnásobný držitel cen Thálie Českého lva za mimořádný přínos české kinematografii. V letech 2005 a 2009 zvítězil v anketě Neviditelný herec o nejoblíbenějšího rozhlasového herce, v roce 2005 obdržel z rukou prezidenta medaili Za zásluhy. Na filmovém plátně se naposledy objevil letos ve snímku Jiřího Stracha Vrásky z lásky a nyní natáčí v režii Pavla Göbla pohádku Kovář z Podlesí.