Slovenský Indiana Jones. Animovaný Štefánik se vypravil na Cestu do nemožna

5 minut
Slovenský Indiana Jones. Animovaný Štefánik se vypravil na Cestu do nemožna
Zdroj: ČT24

Milana Rastislava Štefánika čeká velké dobrodružství. V česko-slovenské koprodukci o jednom ze zakladatelů československého státu, ale také vědci a vojákovi vzniká film, který ho zavede na Cestu do nemožna. I když ve snímku s rozpočtem téměř devatenáct milionů korun hrají herci, bude animovaný.

„Říkáme tomu filmu mélièsovské dokudrama,“ prozradil režisér Noro Držiak s odkazem na slavného průkopníka kinematografie Georgese Mélièse, který v roce 1904 natočil také krátkometrážní Cestu do nemožna. Stejným rokem začíná Štefánikův filmový příběh. „Držíme se historických událostí. Mapujeme jeho život od příchodu do Paříže až po jeho smrt,“ potvrdil Držiak.

Před dvěma lety se jako spolurežisér podílel na noirovém animovaném dokumentu o jiné velké slovenské osobnosti - Ľudovítu Štúrovi. „Štefánik mě zaujal svou vnitřní silou a odhodláním jít za vlastním cílem. Měl sen, který chtěl naplnit,“ prozradil, proč si pro film vybral další výraznou postavu slovenské politiky.

Astronom, politik, cestovatel

Filmaři v těchto dnech natáčejí Štefánikovu návštěvu observatoře ve francouzském Meudonu, kam se čerstvě promovaný astronom vydal za dalším poznáním. K profesi vědce přidal Štefánik během svého nedlouhého života (zemřel v 38 letech) ještě cestovatele, pilota, generála nebo politika.

Jako první Slovák podnikl v roce 1910 cestu kolem světa. Šestkrát zdolal Mont Blanc. Pracovně pobýval v severní Africe, v Brazílii nebo na Tahiti.

Milan Rastislav Štefánik byl takový Indiana Jones. Chtěli jsme vyprávět jeho příběh poutavou a zajímavou metodou, přiblížit ho mladým divákům.
Michael Kaboš
producent, kameraman

Příběhem provází filmař Otakar, který se Štefánikem cestuje po celém světě a točí o něm dobový dokument. Hraje ho český herec Petr Vaněk. Štefánika ztvárnil Slovák Tomáš Mischura.

Trikový film

Všechny scény se natáčejí ve studiu před zeleným pozadím, což vyžaduje značnou představivost. Cesta do nemožna bude trikový film, s výjimkou nutných rekvizit se vše doplní až v počítači.

„Používáme fotografie nebo 3D modely, z nichž vytváříme výtvarný obraz, který pak vypadá trochu malovaně,“ popsal výslednou podobu snímku režisér. Kameramanem a zároveň producentem je Michael Kaboš, který se mimo jiné podílel na filmové adaptaci Aloise Nebela.

Na natáčení má štáb třicet dní. Práce na postprodukci ale zabírá celý jeden rok. Premiéru by měl mít snímek příští rok na jaře, u příležitosti stého výročí Štefánikovy smrti. Zemřel v květnu 1919 při letecké havárii. Událost obklopují dohady, zda šlo o atentát. Filmaři se ve snímku nepřiklánějí k žádné konspirační teorii.  

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Veřejný prostor ve městech ožívá, podle architektů by mohl i více

Část architektů a aktivisté vybízejí k tomu, aby města podporovala projekty, které dokáží přivést život do veřejného prostoru. Často jsou to přitom zdánlivé drobnosti – místo k sezení, možnost občerstvení nebo prvky, které zabaví děti i dospělé. Z malého parku v pražských Holešovicích například „živé místo“ udělaly občerstvení, toalety, tekoucí voda, mlžítko nebo barevné umělecké dílo.
27. 4. 2025

Zůstáváme při zemi, říká o seriálu Andor hlavní tvůrce Gilroy

Sci-fi fenomén Star Wars už dávno přesáhl filmová plátna. Čítá i seriály jako Mandalorian, Akolytka a Bludná banda. Ze světa kosmických lodí a světelných mečů nyní přichází pokračování seriálu Andor. Jeho příběh předchází původní filmové trilogii. Šlo nám o pravdivost, podotkl hlavní tvůrce Tony Gilroy v rozhovoru, který vedl s redaktorem ČT Filipem Karbanem.
27. 4. 2025

Obrazem: Žen na pět set lidských životů. Tono Stano vystavuje v GHMP

Galerie hlavního města Prahy připravila retrospektivní výstavu jednoho z nejvýraznějších fotografů své generace Tona Stana. Proslul ženskými akty. „Žena je moje věčná múza. Téma na třeba pět set lidských životů,“ říká Stano. Médium fotografie ho prý pořád fascinuje. Výstava v GHMP zastřešuje jeho práce od střední školy po aktuální tvorbu. K vidění jsou téměř do konce srpna.
27. 4. 2025

Kdo film neviděl, ať nehlasuje. Nová pravidla Oscarů překvapila

Hlasující v cenách Oscar musí vidět všechny nominované filmy, než rozhodnou o vítězi. Umělá inteligence nevadí. A kaskadéři a castingoví režiséři se dočkají vlastní sošky. Americká Akademie filmového umění a věd oznámila novinky pro příští ročníky cen. Neobešlo se to bez reakcí.
25. 4. 2025

Knihou roku 2024 je román Letnice pozdního debutanta Hlauča

Ceny Magnesia Litera vyzdvihly z více než třicítky nominovaných titulů ty nejlepší, které vyšly v Česku minulý rok. Knihou roku 2024 je román Letnice, jímž na prahu šedesátky prozaicky debutoval Miroslav Hlaučo.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025

Elity převzaly moc v každém režimu a teď i Audioknihu roku

Audioknihou roku 2024 se stalo dokumentární drama Elity. Adaptace původní divadelní hry Jiřího Havelky v režii Bely Schenkové s početným hereckým souborem v čele s Jiřím Vyorálkem sleduje příběh společenských elit minulého režimu, kterým díky jejich šikovnosti zůstal stále ekonomický a politický vliv. Interpretkou roku je Jitka Ježková za načtení románu Dům v Matoušově ulici, nejlepším interpretem se stal Jan Vlasák díky knize Dr. Alz. Ocenění udělila Asociace vydavatelů audioknih v celkem jedenácti kategoriích.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025

Lékárník z Horažďovic sloužil v Mexiku. Obrazy z jeho sbírek teď vystavují v Londýně

Aktuální výstava v britské Národní galerii propojuje Mexiko s Horažďovicemi. Ze západočeského města totiž pocházel lékárník František Kaska, který v devatenáctém století udělal kariéru v Mexiku, kde se spřátelil s malířem Josém Maríou Velascem. Obrazy výtvarníka, považovaného Mexičany za národní poklad, se z Kaskových sbírek dostaly přes české Národní muzeum až do londýnské výstavní síně.
23. 4. 2025

Naše deska je stejně monstrózní jako Caligula, říkají Deaf Heart

Tuzemská indie rocková skupina Deaf Heart vydala nové album. Nazvala ho Caligula. „V přeneseném smyslu to znamená divokost, hédonismus, ironii, je to brutální věc,“ vysvětlují muzikanti, proč si vypůjčili jméno římského císaře proslulého tyranií. O nové desce s nimi mluvil Petr Adámek. „Je také monstrózní,“ dodávají.
22. 4. 2025
Načítání...