Slovenská přehrada, rozbíjení ruské klasiky a polské zúčtování. V Plzni začíná festival Divadlo

Antické drama Trójanky zahájí festival Divadlo, který do Plzně dovezl zahraniční divadelní soubory. Svou interpretaci Eurípidovy tragédie o válce, osudu žen a barbarství vítězů odehraje gdaňské divadlo Teatr Wybrzeze. Do 20. září se návštěvníci setkají i s tvorbou ze Slovenska, Litvy, Itálie a Ukrajiny. Součástí festivalu je také výběr z českých scén a venkovní představení přístupné zdarma.

Trójanky v Gdaňsku režíroval Jan Klata, který opakovaně spolupracoval i s českými divadelníky. „V jeho inscenacích se odráží režisérův nonkonformní, často provokativní postoj i silná společenská a politická angažovanost,“ uvedla hlavní dramaturgyně Dora Štědroňová.

Ve společné inscenaci Návrat do Remeše se představí ještě další dva polské soubory: Teatr Laźnia Nowa a Nowy Teatr. Vychází z knihy francouzského sociologa Didiera Eribona. „Vypráví příběh samotného autora, který se kdysi z dělnického prostředí Remeše odstěhoval do Paříže, prošel coming outem, společensky postoupil – a teď, po otcově smrti, se vrací do rodného města a poměrů, ze kterých vzešel. Návrat do Remeše je jakousi osobní zpovědí a zúčtováním,“ líčí dramaturg Michal Zahálka.

Ruský režisér rozbíjí ruskou klasiku

Do Plzně se vrací ruský režisér Dmitrij Krymov, jenž v Rusku protestoval proti Putinově agresi vůči Ukrajině, následně ze země odešel. V představení Fragment, nastudované s litevským Klaipėdos Dramos Teatra, rozbíjí obvyklý pohled na ruskou klasiku – Čechovovy Tři sestry. „Když stojím před slavným obrazem, zajímá mě zkoumat jeho nejmenší části možná dokonce více než jeho celek, protože tam, jako v kapce vody, najdu individualitu umělce,“ uvedl v té souvislosti.

Naše nejbližší východní sousedy zastupuje Slovenské národní divadlo. V nesentimentální inscenaci Děti na téma rodinných vtahů se představí Emílie Vášáryová a Emil Horváth.

Děti (Slovenské národní divadlo)
Zdroj: Festival Divadlo

Divadlo Jozefa Gregora Tajovského ze Zvolena rozehraje dokumentární inscenaci Jsme krajina / Příběh lidí, přehrady a času o vodním dílu Slatinka. O jeho vybudování na středním Slovensku se uvažuje už od padesátých let. „Je to drama občanské zodpovědnosti, individuálních osudů, drama řeky a jejího údolí. Inscenace dává prostor všem stranám konfliktu, ale také samotné přírodě a účinkujícím hercům a herečkám. Výsledek je jevištní esejí o krajině, jíž jsme všichni součástí,“ doplňuje Michal Zahálka.

Česká reflexe složitého života

Festival nabízí rovněž výběr z repertoáru tuzemských scén. „Reflektuje ve zvýšené míře složitost života na této planetě i jejích politických důsledků,“ podotkl dramaturg Jan Kerbr.

Například pražské Divadlo Na zábradlí uvede svou verzi dalšího ruského klasika. V inscenaci Vzkříšení aktualizovalo Tolstého zprávu o pokřivenosti ruské justice a morálky. Brněnská Husa na provázku uvede Vykouření, hru, kterou reagovala na bouřlivé reakce, které v Brně vyvolala inscenace Naše násilí a vaše násilí zobrazující provokativním způsobem křesťanské symboly.

A třeba Klicperovo divadlo z Hradce Králové v černé komedii Celý život nestačí přiblíží těžký život moderních spiritistů. Domácí Divadlo J. K. Tyla do programu zařadilo politický horor inspirovaný vraždou bývalého ruského agenta a Putinova kritika Alexandra Litviněnka Příliš drahý jed. Taktéž plzeňské Divadlo Alfa připomene Putování dobrého Hanse Böhma Evropou. Inscenace je inspirovaná skutečným příběhem německého mladíka z malé sudetské obce a jeho putováním válečnou střední Evropou.

Krysař (divadlo AteliercuncheoN)
Zdroj: Festival Divadlo

Hlavní program doplňuje sekce Johan uvádí. „Řada inscenací z naší dramaturgie vznikla za účasti českých a ukrajinských či běloruských tvůrců a odráží současné otázky jako válku, protivládní protesty nebo migraci,“ upřesnil umělecký ředitel této části programu Roman Černík. Patří sem například v mezinárodní koprodukci nastudovaná inscenace Osm krátkých kompozic ze života Ukrajinců pro západní publikum.

Pod širým nebem na náměstí Republiky budou hrát především inscenace s prvky pohybového divadla a nového cirkusu. Například Pošťáci od Bratří v tricku nebo Krysař v podání italského souboru AteliercuncheoN. Vstup na tato představení je zdarma.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Dvě ceny Anděl má Vladimír Mišík za Vteřiny, měsíce a roky

Ceny Anděl zhodnotily loňskou hudební produkci na české scéně. Dvě sošky patří písničkáři Vladimíru Mišíkovi, který se díky albu Vteřiny, měsíce a roky stal nejlepším sólovým interpretem. Sólovou interpretkou roku je Kateřina Marie Tichá, kapelou Monkey Business. Viktor Sheen, který obdržel nejvíce nominací, ovládl kategorii rap.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Hrady a zámky se zaměří na zdobení kraslic i původní odkaz Velikonoc

Některé hrady a zámky ve svém programu zohledňují Velikonoce. Třeba Karlštejn poprvé zve děti na velikonoční dílničky. A zatímco Konopiště sází na původní význam svátků, Žďár nad Sázavou na téma znovuzrození a Valtice podpoří skláře. Kromě velikonočních akcí hrady a zámky odhalují také novinky pro celou sezonu. Některé památky se plně otevřou návštěvníkům v sobotu 5. dubna, někde už sezona začala.
před 22 hhodinami

Divadelní premiéry: Dvě Figarovy svatby, Sekyra i Eva Pilarová

Březnové divadelní novinky přinášejí vůbec první adaptaci knihy Ludvíka Vaculíka Sekyra nebo autorské představení o Evě Pilarové. Na tuzemských jevištích se potkávají také dvě Figarovy svatby a vrací se klasické kusy jako Krysař, Golem či Pygmalion. Přehled premiér vychází z reportáží odvysílaných v Událostech v kultuře.
4. 4. 2025

Springsteen vysype ze šuplíku sedm dosud nevydaných alb

Americký zpěvák a kytarista Bruce Springsteen oznámil, že najednou vydá sedm alb. Jde o dokončené, ale nikdy nezveřejněné nahrávky z jeho archivu. Nejstarší vznikla začátkem osmdesátých let. Jako ochutnávku už k uším posluchačů vypustil píseň Rain in the River.
4. 4. 2025

Československá předválečná tajná služba měla svoje agentky

Evženie a Elisabeth byly dvě zhruba pětadvacetileté dívky, které na přelomu třicátých a čtyřicátých let pracovaly pro Československou tajnou službu. Elisabeth získávala informace v advokátní kanceláři v Ratiboři a zbrojovce v Dessau. Gestapo ji ale odhalilo a nechalo popravit. Evženie byla také zatčena, ale později propuštěna. Jejich osudy mapuje nová výstava ve Znojmě.
4. 4. 2025

Vytiskovo Zjevení je folklorní apokalypsou

Výtvarník Jan Vytiska ve svých obrazech zobrazuje dobro a zlo, krásu a ošklivost, život i smrt. Jeho poslední cyklus obrazů inspirovala kniha Nového zákona – Zjevení svatého Jana neboli Apokalypsa. Na výstavě nazvané jednoduše Zjevení je přestavuje pražská Trafo Gallery.
4. 4. 2025

Nákladný indický film L2: Empuraan je politické drama na plátně i mimo něj

Nový indický thriller L2: Empuraan řeší politiku nejen na plátně, ale sám se stal politickým tématem. Hinduistické nacionalistické skupiny kritizují některé scény, zatímco opozice a levicové strany mluví o zásahu do umělecké svobody. Filmaři, včetně indické herecké superstar Mohanlala, se snaží o nestrannost. Problematické scény vystřihli.
4. 4. 2025

Turisté se na hradech a zámcích vydají po stopách italské šlechty

Letošní sezona na hradech a zámcích bude ve znamení italské šlechty. Věnovat se jí bude projekt Národního památkového ústavu (NPÚ) Po stopách šlechtických rodů. Představí kulturní vlivy a umělecké inspirace, které na naše území přinášeli Italové zejména v sedmnáctém století. Hlavními objekty budou zámky Uherčice na Znojemsku, Opočno na Rychnovsku a Náchod. Kromě prohlídek jsou na programu výstavy a přednášky.
3. 4. 2025
Načítání...