Praha – Jak to bylo s československým komiksem? Na svízelnou otázku teď uceleně odpovídá nová encyklopedie Dějiny československého komiksu 20. století, která vypráví o vývoji žánru i o těch, již se prokreslili do dějin (Kája Saudek, Ondřej Sekora, Josef Lada atd.). Dvoudílný a více jak 1000stránkový titul se zřejmě dočká pokračování, jež toto umění zmapuje v moderním 21. století.
Sedm kilo československého komiksu. I dějiny kresby něco váží…
Kniha vychází pod hlavičkou nakladatelství Akropolis a přestavuje dosud nejrozsáhlejší a nejdůkladnější zmapování historie domácího komiksu. Kromě dvou ilustrovaných publikací je k dispozici rejstříková brožura, která „sleduje vývoj a osudy komiksové formy na území dnešního Česka a Slovenska od jejích počátků v česky a slovensky psaném periodickém tisku pozdního Rakousko-Uherska až po překotný rozvoj po roce 1989.“
Dílo vzniklo ve spolupráci čtyř autorů Tomáše Prokůpka, Pavla Kořínka, Martina Foreta a Michala Jareše.
„V historii českého komiksu se najde několik jmen, která snesou srovnání s tím nejlepším, co se odehrávalo ve Francii, v Americe - je to Josef Lada, Ondřej Sekora, Kája Saudek,“ míní Prokůpek. Poslední jmenovaný si dobu největší slávy zažil v 60. a 70. letech, kdy byla jeho tvorba na vrcholu. Kreslíř, ležící od roku 2006 v kómatu, se však zapsal také do tuzemské kinematografie.
Kdo si chce souborné dílo z knihkupectví odnést, trošku se zapotí. Celá trojice knih váží sedm kilogramů. Prolistovat si jimi však můžete v následujícím odkazu.