Salmovský palác omladí historickou podobu i expozici

Nahrávám video
Salmovský palác čeká proměna
Zdroj: ČT24

Salmovský palác na Hradčanském náměstí se k prvnímu říjnu uzavře. Místo sbírky devatenáctého století umístí Národní galerie do historického interiéru novou expozici současného umění z rakouské soukromé sbírky. Změnami projede i budova paláce.

V současnosti Salmovský palác představuje malířství a sochařství od klasicimu k romantismu. Expozice umění 19. století se ale brzy uzavře a vystavená díla se přesunou do Veletržního paláce, kde už část této sbírky je. Výstavu obohacenou o díla ze Salmovského paláce si veřejnost bude moci prohlédnout nejspíše od dubna 2019.

V Salmovkém paláci představí Národní galerie už od června příštího roku sbírku Thyssen-Bornemisza Art Contemporary. Nadace TBA21 se zaměřuje na experimentální a nekonvenční projekty současného umění. „Umístíme sem videoprojekt od světového esa Ragnara Kjartanssona, který s historickou atmosférou paláce hraje,“ uvedl příklad ředitel NG Jiří Fajn. Rakouská sbírka zahrnuje i díla Olafura Eliassona, Ernesta Neta či Aj Wej-weje. Doplní je i čeští umělci.

Nahrávám video
Ředitel NG Jiří Fajt o sbírce TBA21
Zdroj: ČT24

Nezmění se jen expozice, proměnou projde i budova Salmovského paláce. „Na nádvoří, které bude sloužit jako hlavní vstupní prostor, bude poutat pavilon. Pro Prahu ho speciálně vytvoří zakladatel amerického minimalismu Dan Graham, s nímž v současné době jednáme,“ prozradil Fajt. Grahamův skleněný pavilon ozvláštnil v minulosti třeba střechu Metropolitního muzea v New Yorku.

 … je klasicistní trojkřídlá budova palácového typu s čestným dvorem na Hradčanském náměstí. Stavbu nechal vybudovat v letech 1800 až 1811 pražský arcibiskup Vilém Florentin, kníže ze Salm-Salmu, podle návrhu Františka Pávíčka (Pawitschka) na místě, kde dříve stálo několik menších šlechtických sídel. Původně se mělo jednat o luxusní bytový dům. Od roku 1811 náležel Schwarzenbergům, kteří jej spojili se sousedním Schwarzenberským palácem. I ten využívá Národní galerie. Chátrající Salmovský palác převzala do správy v roce 2004 a budovu zrekonstruovala pro potřeby výstavních prostor.

Interiér Salmovského paláce před rekonstrukcí
Zdroj: Stanislav Zbyněk/ČTK

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Při procesu s nacisty byl důkazem i film. Archivy hledali dva američtí bratři

Nový film Norimberk s Russellem Crowem v kinech obrací opět pozornost k norimberskému procesu. Médium filmu souvisí s ostře sledovaným soudem ale i jinak – záběry promítané v soudní síni posloužily tehdy jako důkaz. Část z nich na zpravodajské misi v poválečné Evropě nasbírali bratři z hollywoodské rodiny.
před 21 hhodinami

„Vážený soudruhu prezidente.“ Historik zkoumá příběhy skrz normalizační dopisy Hradu

V průběhu normalizace registrovalo oddělení stížností prezidentovy kanceláře stovky tisíc dopisů. Nejvíc jich bylo doručeno prezidentovi Ludvíku Svobodovi v roce 1969. Dopisy odrážejí běžné problémy společnosti, jako jsou bydlení, sociální zabezpečení, cestování do zahraničí a školství. Ve své knize „Vážený soudruhu prezidente“ nabízí historik Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR Tomáš Vilímek desítky příběhů odhalujících jak úsměvné, tak tragické stránky života za normalizace.
včera v 06:30

Czech Press Photo vyhrála fotografie horníka z dolu OKD

Nejlepší fotografií 31. ročníku Czech Press Photo byl vyhlášen snímek ze série s názvem „Práce horníků na dole ČSM – Sever (OKD)“ Lukáše Kaboně z Deníku. Uspěl v konkurenci téměř 300 fotografek a fotografů, kteří do soutěže zaslali 5250 fotografií. „Zavírání dolů v České republice představuje uzavření významné etapy průmyslové historie a proměnu vztahu společnosti k životnímu prostředí. Těžba uhlí po desetiletí formovala krajinu i životy lidí, často s negativními dopady přesahujícími hranice Moravskoslezského kraje. Uzavření posledního černouhelného dolu ve Stonavě je symbolickou tečkou za érou hlubinné těžby na Ostravsku. Fotografovi Lukáši Kaboňovi se podařilo tento přelomový okamžik zachytit s věcnou přesností a silnou výpovědní hodnotou,“ uvedla porota. Ceny se letos udělovaly v devíti kategoriích. Oceněné fotografie budou k vidění v Nové budově Národního muzea od 11. května do 30. listopadu 2026.
20. 1. 2026

Archeologové v Itálii objevili ztracenou Vitruviovu baziliku

Archeologové v Itálii našli pozůstatky více než dva tisíce let staré veřejné budovy, jejíž návrh připisují starověkému římskému architektovi Vitruviovi, známému jako otec architektury. Pozůstatky starověké baziliky našli archeologové v centrálním italském městě Fano severovýchodně od Říma.
20. 1. 2026
Načítání...