Román Jako po drátku je generační ságou romské rodiny

3 minuty
Rozhovor s Ondřejem Šancem
Zdroj: ČT24

Děj románu Jako po drátku se rozprostírá přes půl světa a téměř dvě století. Generační sága je pozdním debutem ústeckého rodáka, sociálního pracovníka a zemědělce Ondřeje Šance.

Vyprávění se odvíjí od roku 1850, kdy se chudým romským dráteníkům v kysuckých horách narodí Zoltán. „Dřív slovo ‚cikán‘, které já v knize používám kvůli historické autenticitě bez pejorativních významů, neobsahovalo jen etnické dělení, ale spíše definovalo způsob života,“ podotýká pro kontext Ondřej Šanc.

Zoltánova matka Maria už živit rodinu nezvládá, a tak se na radu světaznalého kmotra vydá za lepším. V té době už železnice spojila Vídeň s Hamburkem a parníky vytlačily plachetnice na cestě do Ameriky.

Autor přiznává inspiraci dobrodružnými knihami Karla Maye nebo Ernesta Thompsona Setona. „Žánrově kniha vychází z tohoto typu literatury. Když jsem přemýšlel, jak zmapovat období od stavby železnice až po druhou světovou válku, naskakovaly mi jednotlivé příběhy, které jsem z té doby četl, až se mi to takhle sešlo,“ upřesnil.

Historie všedního dne

Mariina cesta vede nejprve do Ústí nad Labem, nedávno ospalého města, které nová éra proměnila v důležité centrum s desítkami továren a největším přístavem monarchie. Odtud se vydává za moře. Příběh následujících generací román sleduje zpátky do Československa a téměř do současnosti.

„Může to být chápáno jako historická kniha, protože události na pozadí dění odpovídají historickým reáliím. Druhá rovina je příběh obyčejných lidí. Při studiu historie mě vždycky zajímala spíš historie všedního dne než králů. A je tam i protixenofobní a protirasistická linka,“ dodává Ondřej Šanc.

Stejně jako pro autorovy hrdiny, i pro něj byla cesta poměrně dlouhá – na románu Jako po drátku pracoval sedm let. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Kvíz: Vyznáte se v dobrodružstvích barona Prášila?

Jeho život byl plný neuvěřitelných dobrodružství. Většinou ale vymyšlených. Před 305 lety se narodil Karl Friedrich Hieronymus von Münchhausen, předobraz barona Prášila. Nejen své sousedy v rodném dolnosaském městečku Bodenwerder bavil notně přibarvenými historkami z vojenské služby. V Česku je řada fantastických příběhů známá hlavně díky filmu z roku 1961. Ověřte si v kvízu, jak dobře znáte – nebo aspoň dovedete odhadnout – barona Prášila a jeho fantaskní eskapády.
před 9 hhodinami

Zlín patří na týden designu

Ve Zlíně se koná týden designu. Mezinárodní festival do 13. května nabízí výstavy, módní přehlídky i workshopy. Akci nazvanou Zlin Design Week pořádá Fakulta multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati.
9. 5. 2025

Na Bartošku vzpomíná Eben, Trojan i Crowe. Ve Varech by mohl mít ulici

Velkorysý, charismatický herec i člověk se smyslem pro humor, opakuje se ve vzpomínkách na Jiřího Bartošku. Filmový a divadelní herec zemřel 8. května. O trvalejší vzpomínku usiluje petice, která se zasazuje o přejmenování ulice Moskevská v Karlových Varech na ulici Jiřího Bartošky. Ten byl několik desetiletí prezidentem tamního filmového festivalu. Na setkání s ním zavzpomínala i jedna z festivalových hvězd Russell Crowe.
9. 5. 2025Aktualizováno9. 5. 2025

Břečka, nebo budoucnost? AI obrázky v sobě mají morbidní odér, říká expert

Reklamy na plakátech, titulní stránky časopisů, ale i lidskoprávní kampaně – to všechno lze vytvořit pomocí obrazových generátorů, které nahrazují práci kreativců, grafiků či fotografů. Jejich práci ale předtím bez souhlasu vytěžily, podotýká v rozhovoru pro ČT24 reklamní fotograf Adam Bartas. Vizuální kultura se podle něj nenávratně mění, což prý přinese i inflaci tohoto syntetického obsahu.
9. 5. 2025

„Obrovský frajer, rovný chlap“. Zemřel herec Jiří Bartoška

Ve věku 78 let zemřel Jiří Bartoška. Filmografie tohoto herce, oblíbeného i díky charismatu, čítá desítky rolí. Zapsal se například v trilogii z pravěké Osady Havranů, jako lékař záchranné služby v seriálu Sanitka či v komedii Teorie tygra, za niž získal Českého lva. Přes tři desetiletí stál také v čele filmového festivalu v Karlových Varech, který po sametové revoluci pomohl znovu vybudovat.
8. 5. 2025Aktualizováno8. 5. 2025

Euforii i obavy zachycuje program ČT k výročí konce války

Česká televize připravila k připomenutí osmdesáti let od konce druhé světové války desítky premiérových dokumentů a dílů dokumentárních cyklů. Přinášíme výběr některých z nich, k vidění jsou či budou na obrazovce i v iVysílání.
8. 5. 2025

„A hrdý buď, žes vytrval...“ Hrdý Budžes dosáhl tisícovky repríz, nejvíc to není

Inscenace Hrdý Budžes slaví tisící reprízu. Hra podle bestselleru Ireny Douskové získala diváckou popularitu i díky obsazení Báry Hrzánové do hlavní role osmileté Helenky, která ze svého pohledu komentuje život v normalizaci. Tisícáté přestavení je na českých scénách určitě úspěch, i když do rekordmana, jímž je Kouzelný cirkus, Hrdému Budžesovi ještě pár tisíc chybí.
7. 5. 2025

Hudební ceny Apollo za rok 2024 ukázaly na Ankiho a Pam Rabbit

Ceny české hudební kritiky Apollo označily za nejlepší loňské album I Want To Feel Safe od rappera Ankiho, které už letos obdrželo i cenu Vinyla. Oceněna byla i zpěvačka Pam Rabbit za singl Space.
7. 5. 2025
Načítání...