Rodina a kolegové se rozloučili s Vladimírem Dlouhým

Praha – V pravé poledne se začala kulturní veřejnost a příbuzní loučit ve strašnickém krematoriu v Praze s hercem Vladimírem Dlouhým, který zemřel v neděli 20. června ve věku 52 let. Jednoho z nejnadanějších a nejvšestrannějších českých herců, který si diváky získával na divadelním jevišti, filmovém plátně i v dabingu, vyprovázeli na poslední cestě rodina i kolegové. Česká televize připomene herecké umění Vladimíra Dlouhého mimo jiné 27. června od 20:00 premiérou detektivního filmu Domina.

Rozloučení bylo velmi intimní, členové rodiny si nepřáli přítomnost kamer a sdělovacích prostředků, umožnili ale veřejnosti, aby se s Vladimírem Dlouhým přišla rozloučit. Jeho památku přišly uctít desítky lidí, kteří už před polednem zaplnili prostranství před velkou obřadní síní strašnického krematoria.

Mezi květy u katafalku s rakví byly věnce především od pražských divadel, ve kterých Dlouhý hrál. například Švandova divadla, Městských divadel pražských, divadel Na zábradlí a Bez zábradlí, Divadla Kalich a Herecké asociace. Věnec poslal také odstupující premiér Jan Fischer.

Smuteční projev pronesl Jiří Bartoška, který spolu s Vladimírem Dlouhým exceloval koncem 90. let na vinohradském jevišti v dramatickém apokryfu Jiřího Hubače Hostina u Petronia.

„Už tě slyším, jak říkáš: 'Běžte s těma řečma někam',“ řekl Bartoška ve smutečním projevu. Za všechny kamarády i kolegy Dlouhému poděkoval za krásné chvíle v divadle a ještě krásnější po něm.

Zavzpomínat na svého kolegu přišli například Jaroslav Satoranský, Jiřina Jirásková, Dagmar Havlová, Iva Janžurová a Zlata Adamovská. Nechyběli ani Ilja Racek, Ladislav Frej, Václav Postránecký, Jiřina Bohdalová, Petra Špalková nebo Michal Novotný. Mezi přítomnými byli rovněž režiséři Juraj Herz, Filip Renč a Petr Jákl.

Na poslední cestě Dlouhého doprovázely písně, které měl rád - skladby Bryana Adamse, Roda Stewarta, Barbry Streisandové nebo Beatles. Odlehčením pietního aktu byl také úryvek ze severské komedie Chvála bláznovství, v níž Vladimír Dlouhý spolu se svým bratrem Michalem pět let bavili publikum v Divadle Kalich i na zájezdech. Naposledy 11. května.

Vladimír Dlouhý neměl rád přibližnost

Vladimír Dlouhý, pohublý muž s výrazně modrýma očima, byl charismatický herec, kterému bylo vlastní jak divadelní, tak filmové herectví. Věnoval se i dabingu, svůj hlas propůjčil například Tomu Hanksovi. Hereckou kariéru odstartovala v jeho dvanácti letech hlavní role v Kachyňově snímku Už zase skáču přes kaluže.

Z filmových rolí měla největší úspěch postava Petra Máchala v pohádce Hynka Bočana S čerty nejsou žerty. Zaujal i rolí psychiatra v Knoflíkářích a také coby kostelník v Hlídači č. 47. V televizi kromě seriálové Sanitky či Dobré vody natočil desítky televizních inscenací, jedna z posledních byla Post bellum režiséra Jaroslava Brabce. „Vytvořil roli, která byla zcela mimořádná i tím, že byla totožná s jeho životní filozofií,“ upozornil Brabec.

Ačkoliv nedokončil pražskou konzervatoř, byl díky svému talentu už v roce 1979 přijat do stálého angažmá v Divadle Na zábradlí, kde podal řadu výjimečných výkonů v inscenacích Caligula, Macbeth, Astrolog, Tatarská pouť či Largo desolato. Před svou smrtí byl členem souboru vinohradského divadla, kde na sebe mimo jiné upozornil jako král Jindřich ve hře Tomáš Becket.

„Dovolil bych si říct, že byl nejlepší herec mé generace. Neměl rád jakoukoli přibližnost, proto jeho hraní bylo tak konkrétní a mělo vždycky tajemství,“ zavzpomínal na Dlouhého jeho herecký kolega a umělecký šéf Divadla na Vinohradech Martin Stropnický.

Diváci České televize mohou Vladimíra Dlouhého vidět mimořádně tuto neděli v inscenaci Domina, kde si zahrál se svým bratrem Michalem. Pro Vladimíra byl tento snímek jeho poslední televizní rolí. Dlouhý se objeví také v cyklu Hříchy pro pátera Knoxe v neděli 4. 7. na ČT1 od 11:00 hod.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Muzea a galerie v Česku mají bohatší sbírky. I díky dotacím

Tuzemská muzea a galerie získaly v loňském roce do svých sbírek několik významných kulturních děl. Patří mezi ně třeba obraz od Jana Zrzavého, grafiky od Toyen nebo skleněné negativy s prvním československým prezidentem Tomášem Garriguem Masarykem. Výkup desítek mimořádně hodnotných předmětů podpořilo dotací ministerstvo kultury. Jen Masarykovo muzeum v Hodoníně si do sbírek pořídilo 189 negativů z let 1918 až 1937. Za kolekci zaplatilo zhruba 280 tisíc korun, ze státních peněz šlo sedmdesát procent této částky.
před 3 hhodinami

Novým rektorem AVU chtějí být tři kandidáti

O post rektora Akademie výtvarných umění (AVU) v Praze se ucházejí tři kandidáti. Splnili podmínky, které stanovil Akademický senát AVU. Uchazeči Tomáš Pospiszyl a Dušan Zahoranský na AVU už nyní působí, Marek Pokorný je externista. Senát AVU zvolí nového rektora 5. března. Předchozí rektorka Maria Topolčanská rezignovala loni v říjnu. AVU od té doby vede v zastoupení nová prorektorka pro studijní záležitosti Šárka Krtková, kterou do funkce jmenovala Topolčanská.
před 4 hhodinami

Nový ředitel Studia Ypsilon plánuje zrušit stávající podobu souboru

Ředitelem Studia Ypsilon bude od 1. března děkan Divadelní fakulty AMU (DAMU) v Praze František Tománek, jehož koncepce počítá se zrušením stávající podoby souboru. Výsledky výběrového řízení v pondělí schválili radní hlavního města, jehož příspěvkovou organizací divadlo je. Tománek plánuje divadlo transformovat na výukové a umělecké pracoviště Divadelní fakulty AMU. To podle serveru iRozhlas.cz kritizují členové souboru, divadlo situaci odmítlo komentovat.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Putina ve filmu hraje umělá inteligence i Jude Law

V lednu se shodou okolností dostalo pozornosti dvěma novým hraným filmům o Vladimiru Putinovi. Oba sledují jeho cestu k moci, každý ale jiným způsobem. V Polsku měl premiéru snímek s jednoduchým názvem Putin, který příběh ruského vůdce vypráví stylizovanou satirou i pomocí AI. Ve francouzské produkci se zase chystá politický thriller Mág z Kremlu, v němž byl pro roli Putina potvrzen Jude Law.
17. 1. 2025

Na Berlinale budou soutěžit dva české animované filmy

Česká kinematografie bude mít na letošním festivalu Berlinale zastoupení díky dvěma animovaným filmům. Světovou premiéru čekají loutkové Pohádky po babičce, natočené podle knihy Arntošta Goldflama čtyřmi režiséry. Do soutěže krátkometrážních snímků se po deseti letech od poslední české účasti dostal Kámen osudu od studentky Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze (UMPRUM) Julie Černé.
17. 1. 2025

Zemřel režisér David Lynch, mistr matoucích filmů

Ve věku 78 let zemřel americký režisér David Lynch. Oznámila to jeho rodina. Lynch byl nominován na Oscara za filmy Modrý samet, Sloní muž a Mulholland Drive. Byl také spoluautorem televizního seriálu Městečko Twin Peaks. Jeho dílo se stalo v mnoha kruzích kultovním a inspirovalo množství napodobitelů, byť se svojí logikou snu vzpíralo jasným interpretacím. „Život je velmi, velmi matoucí, a tak by to mělo být dovoleno i filmům,“ sdělil v jednom z rozhovorů.
16. 1. 2025Aktualizováno16. 1. 2025

Celebrity kvůli požárům v Los Angeles pomáhají i kritizují

Devastující požáry v okolí Los Angeles zničily domov mnohým celebritám. Řada osobností se rozhodla pomoci finančně, třeba Leonardo DiCaprio nebo Beyoncé, některé také vyjádřily svůj názor na zvládnutí požáru. Ke kritikům patří například Mel Gibson. Negativní reakce schytávají influenceři, pokud sdíleli fotografie s ohněm za zády.
16. 1. 2025

Jsme zpátky a je nám jedno, jak se jmenujeme, hlásí The Prostitutes

Kapela The Prostitutes loni ohlásila překvapivý comeback a teď se ve zkušebně připravuje na koncerty a dokončuje nové album. Představila z něj už první singl.
16. 1. 2025
Načítání...