Richard III. jako arogantní floutek intrikuje v Dejvickém divadle

3 minuty
Události v kultuře: Richard III. v Dejvickém divadle
Zdroj: ČT24

Kde se bere zlo, které pak dokáže zabíjet a ničit? Na tuhle otázku se pokoušel najít odpověď už Shakespeare ve svých slavných historických dramatech včetně Richarda III. Nejnověji to nyní zkouší i režijní duo SKUTR se souborem Dejvického divadla.

Se sekáčkem na maso coby symbolem vražedné cesty k moci je Richard III. na scéně od první chvíle. Kde se v něm bere zlo, nebylo třeba tentokrát hledat.

„Člověk si přestal klást otázky, jaká je motivace Richarda III., protože si stačilo přečíst zprávy, a to začalo být děsivé,“ sděluje Martin Kukučka, který společně s Lukášem Trpišovským tvoří režijní dvojici SKUTR. „Doba kolem je tak aktuální, že jsme ani neměli pocit, že to musíme podtrhávat na jevišti. Ono se to pro diváka v jeho představě vyjeví samo,“ dodává Trpišovský.

I Richard III., který bývá často vnímán jako představa čistého zla, byl jenom člověk, kterému až jeho okolí umožnilo vraždit bez trestu. „On má samozřejmě i své jemné a citlivé stránky, každý psychopat a každý bandita je má, protože jinak by nedosáhl toho, že lidi ošarmí,“ říká herečka Martha Issová.

V roli se představili McKellen i Cumberbatch

Richarda III. si v posledních letech zahráli Jan Potměšil, Richard Krajčo, Lukáš Melník a teď nejnověji Lukáš Příkazký. „V mém podání je to takový arogantní floutek, který zkusí intrikovat a ono mu to vychází,“ říká Příkazký.

Ve filmové adaptaci z roku 1955 si krále zahrál Laurence Olivier, jemuž role vynesla nominaci na Oscara. Monology pronášel přímo k divákovi a boural takzvanou čtvrtou stěnu, což se tehdy ve filmu moc nedělalo.

V britském filmu z roku 1995 se v titulní roli představil Ian McKellen, jenž spolu s režisérem Richarde Loncrainem napsal i scénář. Tvůrci postavu a děj přesunuli do imaginární Anglie 30. let, kde z Richarda udělali fašistu uzurpujícího si trůn. Adaptace přilákala výkvět britského herectva, od Jima Broadbenta, Nigela Hawthornea, Kristin Scott Thomasovou, až po Maggii Smithovou a řadu dalších.

V zatím poslední britské televizní adaptaci si pak Richarda III. zahrál Benedict Cumberbatch, jemuž sekundovaly Judi Denchová a Sophie Okonedová.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Začal festival Open House. Lidem otvírá jindy nepřístupná místa

V úterý začal festival Open House. Jeho jedenáctý ročník nabídne prohlídky zhruba 120 běžně nepřístupných budov, například opuštěného depa lokomotiv u Masarykova nádraží v Praze, kde je připravená i prezentace budoucího Muzea železnice a elektrotechniky. K vidění zde budou historické drezíny, motorové lokomotivy nebo salónní vozy. Vedle tohoto depa se díky festivalu o víkendu v metropoli zdarma budou moci lidé podívat třeba do barokního Faustova domu nebo funkcionalistického Paláce Atlas na Florenci.
včera v 20:26

Kvíz: Vyznáte se v českých soutěžících Eurovize?

Mezinárodní písňová soutěž Eurovize vybírá vítěze šedesátého devátého ročníku. První semifinále se ve švýcarské Basileji koná 13. května, zástupce Česka Adam Pavlovčin alias ADONXS se pokusí miliony posluchačů po celém světě přesvědčit o dva dny později. Finále odvysílá v sobotu i Česká televize. Ověřte si v kvízu, co o českých úspěších a neúspěších na Eurovizi vlastně víte.
včera v 19:00

Gérard Depardieu dostal podmínku za sexuální napadení dvou žen

Pařížský soud uznal Gérarda Depardieua vinným v případu sexuálního napadení dvou žen při natáčení v roce 2021. Uložil mu osmnáctiměsíční podmíněný trest. Francouzský herec se u soudu k nevhodnému chování přiznal, ale opakovaně popřel, že by se dopustil sexuálního násilí. Proti rozsudku se odvolá. Francouzská média rozsudek označují za zásadní moment kampaně proti sexuálnímu zneužívání žen vlivnými muži. Depardieu je podle nich dosud nejznámějším odsouzeným provinilcem ve Francii.
včeraAktualizovánovčera v 15:09

Navštěvoval ji Palacký i Mánes. Vědecká knihovna v Olomouci slaví 250 let výstavou

Už 250 let je veřejnosti otevřena Vědecká knihovna v Olomouci. Od té doby jejích služeb využily tisíce lidí, mezi nimi i slavné osobnosti české historie – třeba Josef Dobrovský nebo Josef Mánes. Jubileum si instituce připomíná výstavou v Červeném kostele, který je její součástí.
včera v 12:14

Festival v Cannes ocení De Nira a uvede český Karavan

Filmaři, herecké hvězdy a profesionálové z filmové branže přijíždějí opět po roce do Cannes, kde začíná sedmdesátý osmý ročník festivalu. O Zlatou palmu usilují dvě desítky snímků, tu čestnou převezme herec Robert De Niro. Českou kinematografii zastoupí po letech ve vedlejší sekci celovečerní Karavan.
včera v 10:33

Vězněných autorů je stále více, ukazuje index amerického PEN klubu

Lze zaznamenat jasný a trvalý nárůst počtu uvězněných autorů po celém světě, upozorňuje americký PEN klub. Vychází z analýzy indexu svobody psaní, který letos v dubnu zveřejnil už pošesté. Loni bylo vězněno nejméně 375 autorů oproti 238 zadrženým literátům a jiným píšícím tvůrcům v roce 2019.
včeraAktualizovánovčera v 08:01

Začalo Pražské jaro. Osmdesátý ročník oslaví orchestry z Vídně i USA

Na výročí úmrtí Bedřicha Smetany a jeho cyklem symfonických básní Má vlast začal tradičně festival Pražské jaro. Zahájení, přenášené z pražského Rudolfina i na venkovní obrazovky a do vysílání České televize, se tentokrát ujala Česká filharmonie. Program osmdesátého ročníku tvoří více než padesát koncertů, včetně návratu uznávaných zahraničních orchestrů.
12. 5. 2025Aktualizováno12. 5. 2025

Kvíz: Vyznáte se v dobrodružstvích barona Prášila?

Jeho život byl plný neuvěřitelných dobrodružství. Většinou ale vymyšlených. Před 305 lety se narodil Karl Friedrich Hieronymus von Münchhausen, předobraz barona Prášila. Nejen své sousedy v rodném dolnosaském městečku Bodenwerder bavil notně přibarvenými historkami z vojenské služby. V Česku je řada fantastických příběhů známá hlavně díky filmu z roku 1961. Ověřte si v kvízu, jak dobře znáte – nebo aspoň dovedete odhadnout – barona Prášila a jeho fantaskní eskapády.
11. 5. 2025
Načítání...