Recenze: Sylva Francová / IN PANEL

V úvodu mi dovolte citovat autorku samotnou: Projekt IN PANEL je inspirován prostředím panelového sídliště Prahy, kde žiji už mnoho let, vlastně většinu svého života. Vždy mě fascinovalo, jak paneláky skrz mihotání světýlek v noci ožívají. Skrz světla, která zviditelňují ve dne nepřístupné hradby panelu, se nám otevírají pohledy do útrob domu. Zajímalo mě, jak žijí obyvatelé domů uvnitř unifikovaných bytových prostor. Stejnost i odlišnost uspořádání, rytmické opakování prvků, intimní vnitřní prostor v kontrastu s tím anonymním vnějším.

Sylva za nás provádí neuvěřitelně zajímavý sociologicko-politický průzkum. Přestože volí pro svoji fotosérii takřka totožné panelové byty s jejich uzounkým obývákem, dokládá nepřímo stav společnosti. V Čechách se (naštěstí) nepodařilo překopat obývací zvyky a možná díky převládající  standardizaci příjmů tak na sídlištích zůstává nadále žít většinová společnost, dá se říci střední třída. Tak ovšem také vypadá autorčina sonda.

Zařízení komíhá v době osvobození se od jednotných nábytkových sestav a je postupně doplněno osobitým výrazem, zajímavými předměty a objekty, věrně dokumentujícími osobnost majitele či složení rodiny. Je to dost těžké, vystavit na odiv svoji vlastní reprezentaci a navíc zapojit do snímaného prostoru důležité členy (přítomné) rodiny. Samozřejmě se díváme nejčastěji na ženy, ženy s dětmi, ženy osamocené, staré dámy, snad vdovy.

Vidíme sbírky porcelánu, nové elektronické spotřebiče, křehké knihovny, nejrůznější sedačky - od prostých po kožená těžká monstra. Kocháme se nejrůznějšími koberci, vidíme  perské imitace i nejrůznější jednobarevné podlahové krytí. Co však Sylva dokumentovala, patrně bezděky, nejlépe – v naprostém centru obývacího pokoje, na reprezentativním místě, v ose všech důležitých pohledů, naproti křeslům, gaučům, sedačkám, pohovkám etc. trůní televizor, dost často i zapnutý. Pohledy přítomných vždy sledují buď program, anebo místo, kde se „to“ za chvíli odehraje.

Neuvěřitelná studie o roli a přítomnosti televize v životě prosté střední třídy. Studie, která samozřejmě nebyla prvotně zaměřena tímto směrem, ale vypovídá o současném stavu vnímání, o jeho krizi i o nutnosti televizi jako fenomén přijmout. (Jen mě tak napadá, jak si povídají členové rodiny a někdy i případná návštěva, když sedí vedle sebe a naproti mají – asi zapnutý – televizor? Mluví na sebe vůbec? Mohou se slyšet?)

To vše na velkých formátech a v dokonalém fotografickém barevném zpracování. Studie je pro nás zjednodušena v tom směru, že všechny záběry jsou pořizovány z přibližně stejného místa a ve stejném úhlu ve stejném druhu převažujícího paneláku, takže vše se odehrává na stejné ploše ve stejné kubatuře. Což není nezajímavé, přináší to o to tvrdší představu o realitě dnešního života. A ještě na závěr: Většina navštívených a vyfotografovaných postav si dělá pohodlí, chodí doma totiž v ponožkách. Jupí!

Sylva Francová vystudovala Akademii výtvarných umění a Pedagogickou fakultu UK v Praze. Známe ji z řady výstav jak v Čechách, tak v zahraničí. Je nositelkou celé řady ocenění (Hlávkova cena, 1. místo na Portfolio Review v rámci festivalu Mesiac fotografie 2007), získala grant Nadace pro současné umění.

  • Sylva Francová / IN PANEL zdroj: Galerie FotoGrafic http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/18/1786/178552.jpg
  • Sylva Francová / IN PANEL zdroj: Galerie FotoGrafic http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/18/1786/178551.jpg

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Muzea a galerie v Česku mají bohatší sbírky. I díky dotacím

Tuzemská muzea a galerie získaly v loňském roce do svých sbírek několik významných kulturních děl. Patří mezi ně třeba obraz od Jana Zrzavého, grafiky od Toyen nebo skleněné negativy s prvním československým prezidentem Tomášem Garriguem Masarykem. Výkup desítek mimořádně hodnotných předmětů podpořilo dotací ministerstvo kultury. Jen Masarykovo muzeum v Hodoníně si do sbírek pořídilo 189 negativů z let 1918 až 1937. Za kolekci zaplatilo zhruba 280 tisíc korun, ze státních peněz šlo sedmdesát procent této částky.
před 2 hhodinami

Novým rektorem AVU chtějí být tři kandidáti

O post rektora Akademie výtvarných umění (AVU) v Praze se ucházejí tři kandidáti. Splnili podmínky, které stanovil Akademický senát AVU. Uchazeči Tomáš Pospiszyl a Dušan Zahoranský na AVU už nyní působí, Marek Pokorný je externista. Senát AVU zvolí nového rektora 5. března. Předchozí rektorka Maria Topolčanská rezignovala loni v říjnu. AVU od té doby vede v zastoupení nová prorektorka pro studijní záležitosti Šárka Krtková, kterou do funkce jmenovala Topolčanská.
před 4 hhodinami

Nový ředitel Studia Ypsilon plánuje zrušit stávající podobu souboru

Ředitelem Studia Ypsilon bude od 1. března děkan Divadelní fakulty AMU (DAMU) v Praze František Tománek, jehož koncepce počítá se zrušením stávající podoby souboru. Výsledky výběrového řízení v pondělí schválili radní hlavního města, jehož příspěvkovou organizací divadlo je. Tománek plánuje divadlo transformovat na výukové a umělecké pracoviště Divadelní fakulty AMU. To podle serveru iRozhlas.cz kritizují členové souboru, divadlo situaci odmítlo komentovat.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Putina ve filmu hraje umělá inteligence i Jude Law

V lednu se shodou okolností dostalo pozornosti dvěma novým hraným filmům o Vladimiru Putinovi. Oba sledují jeho cestu k moci, každý ale jiným způsobem. V Polsku měl premiéru snímek s jednoduchým názvem Putin, který příběh ruského vůdce vypráví stylizovanou satirou i pomocí AI. Ve francouzské produkci se zase chystá politický thriller Mág z Kremlu, v němž byl pro roli Putina potvrzen Jude Law.
17. 1. 2025

Na Berlinale budou soutěžit dva české animované filmy

Česká kinematografie bude mít na letošním festivalu Berlinale zastoupení díky dvěma animovaným filmům. Světovou premiéru čekají loutkové Pohádky po babičce, natočené podle knihy Arntošta Goldflama čtyřmi režiséry. Do soutěže krátkometrážních snímků se po deseti letech od poslední české účasti dostal Kámen osudu od studentky Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze (UMPRUM) Julie Černé.
17. 1. 2025

Zemřel režisér David Lynch, mistr matoucích filmů

Ve věku 78 let zemřel americký režisér David Lynch. Oznámila to jeho rodina. Lynch byl nominován na Oscara za filmy Modrý samet, Sloní muž a Mulholland Drive. Byl také spoluautorem televizního seriálu Městečko Twin Peaks. Jeho dílo se stalo v mnoha kruzích kultovním a inspirovalo množství napodobitelů, byť se svojí logikou snu vzpíralo jasným interpretacím. „Život je velmi, velmi matoucí, a tak by to mělo být dovoleno i filmům,“ sdělil v jednom z rozhovorů.
16. 1. 2025Aktualizováno16. 1. 2025

Celebrity kvůli požárům v Los Angeles pomáhají i kritizují

Devastující požáry v okolí Los Angeles zničily domov mnohým celebritám. Řada osobností se rozhodla pomoci finančně, třeba Leonardo DiCaprio nebo Beyoncé, některé také vyjádřily svůj názor na zvládnutí požáru. Ke kritikům patří například Mel Gibson. Negativní reakce schytávají influenceři, pokud sdíleli fotografie s ohněm za zády.
16. 1. 2025

Jsme zpátky a je nám jedno, jak se jmenujeme, hlásí The Prostitutes

Kapela The Prostitutes loni ohlásila překvapivý comeback a teď se ve zkušebně připravuje na koncerty a dokončuje nové album. Představila z něj už první singl.
16. 1. 2025
Načítání...