Recenze: Nový Ben Hur je spíš Ben Hůř. Těžkopádně útočí na legendu

K ikonickým legendám, jako je Ben Hur, je třeba s úctou a respektem vzhlížet. Obtahovat je přes kopírák by mělo být pod hrozbou filmové klatby zakázáno a pokoušet se o jejich remake by měli jen talentovaní a pokorní vyvolení, kteří je nepotřísní svým neumětelstvím a nepřeválcují hřmotnou digitální halasností. Mezi takové vyvolené ovšem kazašský objev Quentina Tarantina režisér Timur Bekmambetov nepatří.

Všechno začalo v roce 1880, kdy tenhle příběh židovského prince Judy Ben-Hura, napsaný Lewem Wallacem poprvé vyšel. Titulní hrdina v něm prošel dlouhou a trnitou cestou, kterou mu uchystal jeho nevlastní bratr Messala, jemuž odmítl pomoc v jeho římské misi namířené proti křesťanům. A tak se ocitl na galejích, přikovaný k veslu v podpalubí válečné lodi, která se stala jeho tělem, tepajícím v rytmu bubnu pohánějícího ji do boje. Půjde-li tahle loď ke dnu, on půjde s ní.

Jakkoli bylo zřejmé, že nikoho ze svých blízkých již v tomto životě neuvidí, podařilo se mu přežít a vrátit se, aby si to s pýchou Říma Messalou rozdal v aréně, kde v brutálním závodě čtyřspřeží existuje jen zákon silnějšího a vítězí a přežívá jen jeden. Když Messalu porazí, srazí na kolena i impérium a dosáhne své pomsty, neboť to byla ona, a nikoli víra, která ho celou dobu jeho otroctví držela naživu.

Laťka Williama Wylera

Tenhle silný a dramaticky vyklenutý příběh o přátelství, zradě, lásce a odpuštění nemohli filmaři dlouho přehlížet, a tak první adaptace Ben Hura vznikla v krátkometrážním, dějově ořezaném čtvrthodinovém formátu již v roce 1907. To další verze z roku 1925, která se na danou dobu s neuvěřitelným rozpočtem čtyři miliony dolarů stala nejdražším filmem končící němé éry, již natáhla stopáž na téměř dvě a půl hodiny.

Toby Kebbell
Zdroj: Forum Film

Byl to výpravný mega spektákl, který předznamenával rok 1959, kdy bylo dosaženo vrcholu. Vystoupal na něj režisér William Wyler, spolu s Charltonem Hestonem a dalšími, kteří se podepsali pod rekordních jedenáct zasloužených Oscarů, s nimiž jejich famózní, třiapůlhodinový Ben Hur vstoupil do filmové dvorany slávy. Zdálo se, že tenhle velkolepý epos, který je vítězstvím poctivé a neošizené filmařiny, nelze překonat – a vlažný, byť hodně halasný a digitálními ornamenty přizdobený pokus Timura Bekmambetova to jenom potvrzuje.

Spíš Zlaté maliny než Oscar

Jen hlavouni z MGM ví, proč mu přihráli sto mega, které velkoryse utratil, a podle výsledků (za první víkend se v Americe vrátilo jen nějakých jedenáct) se zdá, že je bude studio z valné části odepisovat.

Nabízí se tak otázka, proč a pro koho tenhle Ben Hur vlastně vznikl. Obávám se, že pro nové, teenagerovské auditorium bude tenhle „sandálový velkofilm“ příliš spirituální, málo popkornový, a tudíž nudný a málo hustý, zatímco pamětníky Wylerovy klasiky bude prudit jeho povrchně odvyprávěná story, mělké charaktery a nepatřičně popkornový feeling.

Ben Hur
Zdroj: Forum Film

Navíc je zřejmé, že Bekmambetov není Wyler, Jack Huston není Charlton Heston a místo na Oscary je tu zaděláno spíše na Zlaté maliny. Jak tvrdí slogan, je pravda, že se točilo podle jednoho z nejúžasnějších příběhů, ale stejně tak je pravda, že se tenhle příběh v Bekmambetovově aranžmá kamsi vytrácí.

Klíčové figury vás zrovna nestrhnou, neboť hodný chlapec Jack Huston nemá charisma, jaké jeho titulní figura vyžaduje, Toby Kebbell ho jako záporák místy přehrává a Morgan Freeman jako muž bez okovů, vypravěč a Afričan s hárem plným dredů začne být po čase jen barvitou postavou z komparsu.

Vizuál příběh nenahradí

Bekmambetovův Ben Hur je spíše povrchní, a byť se v něm místy tlačí na pilu, docela fádní, emocionálně rozbředlý a také místy patetický, naivistický, hřmotný a málo invenční. Prostě reboot, který nemá drive, duši ani smysl, v zásadě nic nového nenabízí, jen potvrzuje, že závody čtyřspřeží jsou krvavý sport, svět je kruté místo, Pilát Pontský je pěkný hajzl a vymakaný vizuál nemůže nahradit příběh.

Bekmambetovovi sedí více upírská fantasy (Hollywood na sebe upozornil filmem Abraham Lincoln: Lovec upírů) a to, co tu předvádí, je spíše než blbé smutné a zbytečné, protože tahle látka má na víc než být jen pomíjivým letním výplachem s didaktickým poselstvím, že i když ztratíte nohu, můžete nakonec najít mnohem víc. Osobně bych té noze a Wylerově klasice dával vždycky přednost.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Návrat vnuka. Americký umělec oživuje českou rodinnou historii

Jeho předci uprchli do Spojených států, když museli za druhé světové války čelit nacistické perzekuci. Teď se americký grafik a výtvarník Noah Breuer do Česka vydává na návštěvu a při své tvorbě vychází právě z rodinné historie. „Tohle je vlastně návrat jejich vnuka s uměleckými díly, která odkazují k Česku a k Vídni,“ podotkl umělec v Událostech, komentářích.
před 1 hhodinou

Režisér seriálu Bylo nás pět Karel Smyczek dostane Českého lva za přínos ve filmu

Českého lva za mimořádný přínos kinematografii dostanou dvě osobnosti. In memoriam dirigent Mario Klemens: pod jeho taktovkou byla nahrána hudba k více než sto padesáti filmům a seriálům. Druhou oceněnou osobností je režisér a herec Karel Smyczek. Ceny bude Česká filmová akademie předávat začátkem března.
před 14 hhodinami

Sněmovna schválila zřízení dětského ombudsmana

Poslanci podpořili zřízení dětského ombudsmana. Od července má působit v Kanceláři veřejného ochránce práv. Sněmovna schválila i novelu zákona, která má u velkých akvizic a veřejných zakázek zajistit rovné podmínky firem z EU vůči firmám ze zemí mimo Unii. První čtení novely mysliveckého zákona sněmovna ve středu nedokončila.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami

Muzea a galerie v Česku mají bohatší sbírky. I díky dotacím

Tuzemská muzea a galerie získaly v loňském roce do svých sbírek několik významných kulturních děl. Patří mezi ně třeba obraz od Jana Zrzavého, grafiky od Toyen nebo skleněné negativy s prvním československým prezidentem Tomášem Garriguem Masarykem. Výkup desítek mimořádně hodnotných předmětů podpořilo dotací ministerstvo kultury. Jen Masarykovo muzeum v Hodoníně si do sbírek pořídilo 189 negativů z let 1918 až 1937. Za kolekci zaplatilo zhruba 280 tisíc korun, ze státních peněz šlo sedmdesát procent této částky.
20. 1. 2025

Novým rektorem AVU chtějí být tři kandidáti

O post rektora Akademie výtvarných umění (AVU) v Praze se ucházejí tři kandidáti. Splnili podmínky, které stanovil Akademický senát AVU. Uchazeči Tomáš Pospiszyl a Dušan Zahoranský na AVU už nyní působí, Marek Pokorný je externista. Senát AVU zvolí nového rektora 5. března. Předchozí rektorka Maria Topolčanská rezignovala loni v říjnu. AVU od té doby vede v zastoupení nová prorektorka pro studijní záležitosti Šárka Krtková, kterou do funkce jmenovala Topolčanská.
20. 1. 2025

Nový ředitel Studia Ypsilon plánuje zrušit stávající podobu souboru

Ředitelem Studia Ypsilon bude od 1. března děkan Divadelní fakulty AMU (DAMU) v Praze František Tománek, jehož koncepce počítá se zrušením stávající podoby souboru. Výsledky výběrového řízení v pondělí schválili radní hlavního města, jehož příspěvkovou organizací divadlo je. Tománek plánuje divadlo transformovat na výukové a umělecké pracoviště Divadelní fakulty AMU. To podle serveru iRozhlas.cz kritizují členové souboru, divadlo situaci odmítlo komentovat.
20. 1. 2025Aktualizováno20. 1. 2025

Putina ve filmu hraje umělá inteligence i Jude Law

V lednu se shodou okolností dostalo pozornosti dvěma novým hraným filmům o Vladimiru Putinovi. Oba sledují jeho cestu k moci, každý ale jiným způsobem. V Polsku měl premiéru snímek s jednoduchým názvem Putin, který příběh ruského vůdce vypráví stylizovanou satirou i pomocí AI. Ve francouzské produkci se zase chystá politický thriller Mág z Kremlu, v němž byl pro roli Putina potvrzen Jude Law.
17. 1. 2025

Na Berlinale budou soutěžit dva české animované filmy

Česká kinematografie bude mít na letošním festivalu Berlinale zastoupení díky dvěma animovaným filmům. Světovou premiéru čekají loutkové Pohádky po babičce, natočené podle knihy Arntošta Goldflama čtyřmi režiséry. Do soutěže krátkometrážních snímků se po deseti letech od poslední české účasti dostal Kámen osudu od studentky Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze (UMPRUM) Julie Černé.
17. 1. 2025
Načítání...