Recenze: Dobrý časy jsou víc než dobrá špinavá jízda

Bratři Benny a Josh Safdieovi natočili do noirové tóniny laděný film o dvou bratrech. Jejich příběh se odehrává v upoceném podsvětí malých a postižených grázlíků, kteří mají větší ambice a sny, než na jaké dokáží dosáhnout. Dobrý časy s nimi můžete v kinech prožívat od 21. září.

Špinavý trip na špinavých ulicích, špinavá jízda v neonovém rauši, špinavý tanec ztroskotanců mezi střepinami jejich rozbitého života, podsvětím, které se s nikým nemaže, a tolik vzdáleným nebem bez mraků…

Originální temná vlna

Že vám to připomíná něco z Martina Scorseseho, Quentina Tarantina, Guye Ritchieho (který se najednou začal tvářit vážněji) a třeba i Barryho Levinsona? Nerozptylujte se tím, nekoumejte nad tím, nechte to plavat! Nechte se nést (či spíše pohltit) originální a temnou filmařskou vlnou, kterou bráchové Benny a Josh Safdieovi – kteří kromě režie zvládají i scénář, střih či herecký part (ten si tentokrát usápl Benny) – vzedmuli z kalné sedliny ošoupaného podsvětí a nezadržitelně ji hrnou proti útesům, o něž se musí roztříštit.

Jsou nezávislí, neodhadnutelní, nevypočitatelní a neuvěřitelně našlápnutí, klipoví, nekonvenční a neúnavně jakoby o život běžící. A přesně takový je i jejich poslední film, který znepokojivě čeří vody kriminálního thrilleru nebo sociálního thrilleru nebo kriminálního sociálního thrilleru či spíše absurdního dramatu nebo možná hodně syrového melodramatu.

Ale ani s žánrovým zařazením si nelamte hlavu, protože těmhle samorostům jsou definované formáty a jejich standardy u paty, stejně jako hlavním hrdinům – bráchům Conniemu a Nickovi – pravidla slušňácké morálky.

Syrové a surové

Nick (který je evidentně na budku) skončil ve vězení na Rikers Islandu, kde se svojí diagnózou dlouho nepřežije. A tak se brácha Connie vydává na drsnou noční jízdu, zoufalý trip, kde se může stát cokoli šíleného (což se také stane), aby ho dostal ven. 

V zásadě jednoduchý příběh jedné horečné noci měl světovou premiéru (které aplaudovali diváci i kritika) v Cannes a českou předpremiéru v Karlových Varech. Překotně se v něm střídají barvitá prostředí lidské periférie i absurdní a nečekané zvraty, turbulentně gradující v permanentní sérii životních kolapsů ústředních antihrdinů. Čím horečnatěji se je snaží řešit, což je zejména případ neúnavného Connieho, který ví, že je to na něm, tím více se propadají do bezvýchodné krize a beznadějných point.

Tahle syrová a surová noční story, pod níž je scenáristický podpis Joshe Safdieho, je vyprávěná skrze nabušený vizuál. Ten je založený na záplavě emotivních, dramatických a tempařsky Bennym Safdiem stříhaných detailů nervní kamery Seana Price Williamse, jež mohl pro kontrast přece jen častěji proložit i širším záběrem.

Robert Pattinson se vymanil z Twilightu

Stejným objevem v rámci žánru, jako pro mě byl kdysi Ryan Gosling v krimi thrilleru Drive, pro mě byl jetý a ve jmenu čisté bratrské lásky (téměř) všeho schopný Robert Pattinson (kdeže je doba jeho bledého teenagerovského Twilightu).

S nadhledem charakterního losera táhne dopředu tenhle opus ztracených a zatracených, kteří ve vás probouzejí pocit, že by si přece jen zasloužili něco lepšího, byť osudově směřují tam, kam patří. Je to jeden z jeho nepřehlédnutelných výkonů, který naznačuje zajímavý směr jeho dalšího hereckého vývoje.

Benny Safdie si zahrál brášku retarda úsporně, s jistotou a autenticitou, která je ostatně příznačná i pro casting barvitých „pulp fiction“ figur v druhém sledu. A po celou dobu do diváků ještě pere elektronický soundtrack Daniela Lopatina, kolapsy se kumulují, bezútěšnost narůstá – ale stále se bojuje, protože je stále o co.

Dobrý časy je malý intenzivní film, který má velký drive, sílu a energii (byť tato není primárně pozitivní). Je to miniatura pulzující zmarňovanými životy, které se nechtějí vzdát, i když nemají velkou šanci, že budou stát někdy na bedně.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Muzea a galerie v Česku mají bohatší sbírky. I díky dotacím

Tuzemská muzea a galerie získaly v loňském roce do svých sbírek několik významných kulturních děl. Patří mezi ně třeba obraz od Jana Zrzavého, grafiky od Toyen nebo skleněné negativy s prvním československým prezidentem Tomášem Garriguem Masarykem. Výkup desítek mimořádně hodnotných předmětů podpořilo dotací ministerstvo kultury. Jen Masarykovo muzeum v Hodoníně si do sbírek pořídilo 189 negativů z let 1918 až 1937. Za kolekci zaplatilo zhruba 280 tisíc korun, ze státních peněz šlo sedmdesát procent této částky.
20. 1. 2025

Novým rektorem AVU chtějí být tři kandidáti

O post rektora Akademie výtvarných umění (AVU) v Praze se ucházejí tři kandidáti. Splnili podmínky, které stanovil Akademický senát AVU. Uchazeči Tomáš Pospiszyl a Dušan Zahoranský na AVU už nyní působí, Marek Pokorný je externista. Senát AVU zvolí nového rektora 5. března. Předchozí rektorka Maria Topolčanská rezignovala loni v říjnu. AVU od té doby vede v zastoupení nová prorektorka pro studijní záležitosti Šárka Krtková, kterou do funkce jmenovala Topolčanská.
20. 1. 2025

Nový ředitel Studia Ypsilon plánuje zrušit stávající podobu souboru

Ředitelem Studia Ypsilon bude od 1. března děkan Divadelní fakulty AMU (DAMU) v Praze František Tománek, jehož koncepce počítá se zrušením stávající podoby souboru. Výsledky výběrového řízení v pondělí schválili radní hlavního města, jehož příspěvkovou organizací divadlo je. Tománek plánuje divadlo transformovat na výukové a umělecké pracoviště Divadelní fakulty AMU. To podle serveru iRozhlas.cz kritizují členové souboru, divadlo situaci odmítlo komentovat.
20. 1. 2025Aktualizováno20. 1. 2025

Putina ve filmu hraje umělá inteligence i Jude Law

V lednu se shodou okolností dostalo pozornosti dvěma novým hraným filmům o Vladimiru Putinovi. Oba sledují jeho cestu k moci, každý ale jiným způsobem. V Polsku měl premiéru snímek s jednoduchým názvem Putin, který příběh ruského vůdce vypráví stylizovanou satirou i pomocí AI. Ve francouzské produkci se zase chystá politický thriller Mág z Kremlu, v němž byl pro roli Putina potvrzen Jude Law.
17. 1. 2025

Na Berlinale budou soutěžit dva české animované filmy

Česká kinematografie bude mít na letošním festivalu Berlinale zastoupení díky dvěma animovaným filmům. Světovou premiéru čekají loutkové Pohádky po babičce, natočené podle knihy Arntošta Goldflama čtyřmi režiséry. Do soutěže krátkometrážních snímků se po deseti letech od poslední české účasti dostal Kámen osudu od studentky Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze (UMPRUM) Julie Černé.
17. 1. 2025

Zemřel režisér David Lynch, mistr matoucích filmů

Ve věku 78 let zemřel americký režisér David Lynch. Oznámila to jeho rodina. Lynch byl nominován na Oscara za filmy Modrý samet, Sloní muž a Mulholland Drive. Byl také spoluautorem televizního seriálu Městečko Twin Peaks. Jeho dílo se stalo v mnoha kruzích kultovním a inspirovalo množství napodobitelů, byť se svojí logikou snu vzpíralo jasným interpretacím. „Život je velmi, velmi matoucí, a tak by to mělo být dovoleno i filmům,“ sdělil v jednom z rozhovorů.
16. 1. 2025Aktualizováno16. 1. 2025

Celebrity kvůli požárům v Los Angeles pomáhají i kritizují

Devastující požáry v okolí Los Angeles zničily domov mnohým celebritám. Řada osobností se rozhodla pomoci finančně, třeba Leonardo DiCaprio nebo Beyoncé, některé také vyjádřily svůj názor na zvládnutí požáru. Ke kritikům patří například Mel Gibson. Negativní reakce schytávají influenceři, pokud sdíleli fotografie s ohněm za zády.
16. 1. 2025

Jsme zpátky a je nám jedno, jak se jmenujeme, hlásí The Prostitutes

Kapela The Prostitutes loni ohlásila překvapivý comeback a teď se ve zkušebně připravuje na koncerty a dokončuje nové album. Představila z něj už první singl.
16. 1. 2025
Načítání...