Radní Janeček chce snížit kulturní granty ve prospěch sociální politiky

Praha - Pražský radní pro sociální věci Jiří Janeček (ODS) bude navrhovat, aby se pro příští rok výrazně snížil rozpočet na kulturní granty. Peníze by se podle něho z kultury měly přesunout do sociální politiky. Letos magistrát rozděluje na kulturních grantech 208 milionů korun. Pokud se podaří změnit právní formu dalších osmi městských divadel, mělo by na ně z rozpočtu zbýt asi 480 milionů korun. Radní pro kulturu Milan Richter (ODS) s Janečkovým návrhem nesouhlasí.

Radní 18. března projednali rozdělení částky 19,6 milionu korun na víceleté granty pro pražská divadla podle návrhu odborníků z grantové komise. Tento návrh v pořadí druhého grantového řízení pro letošní rok projedná zastupitelstvo města na svém jednání 27. března.

Podle Richtera by výběrové řízení na granty pro nejbližší roky mělo být vypsáno již v létě, aby divadla včas věděla, s jakými finančními možnostmi mohou počítat. Pražská divadla podle Richtera budou po transformaci z příspěvkových organizací na jinou právní formu, s níž počítá během letošního roku, financována zejména prostřednictvím víceletých grantů. 

„Kulturní granty se snižovat nebudou. Pro mě je to nepřijatelné. Velmi se o to utkáme,“ řekl Richter. Neobává se toho, že by o část peněz na kulturní granty přišel. 

Janeček svůj návrh zdůvodnil mimo jiné tím, že zástupci kulturní obce způsob udílení grantů otevřeně kritizují. Podotkl také, že tyto peníze slouží jen čtyřem procentům obyvatel a důchodců bude výhledově v metropoli čtvrt milionu. Z Janečkova vyjádření dokonce vyplynulo, že by kulturní granty nejraději zrušil úplně. 

V Praze podle něho chybí dětské domovy i třeba byty pro duševně nemocné seniory. „Za půl miliardy postavím tři zařízení ročně. Za pět let bych neměl problém s dětskými domovy ani s důchodci,“ podotkl Janeček. Poukázal na to, že kvůli víceletým kulturním příspěvkům se rozpočet na ně vyšplhá k miliardě korun. 

Udílení kulturních grantů vyvolalo kritiku určité části pražské kulturní obce již několikrát. Systém se pokaždé měnil. Richter nyní čelí i výtkám ředitelů městských divadel v souvislosti s plánem převést je z příspěvkových organizací na obecně prospěšné společnosti. Divadla by tak v podstatě vstoupila na trh. Nyní mají jistý každoroční příspěvek od magistrátu.