R.E.M. končí s pocitem úžasu

New York - Americká skupina R.E.M. oznámila po téměř 31 letech existence konec své činnosti. „Jako celoživotní přátelé a společníci jsme se rozhodli jako kapela skončit. Odcházíme s ohromným pocitem vděku, konečnosti a úžasu na tím, co jsme všechno dokázali,“ uvedli R.E.M. na svých stránkách.

Podle Millse se skupina při posledním turné a nahrávání posledního alba Collapse Into Now se skládáním retrospektivy jejích největších hitů začala sama zaobírat otázkou jak dál. Nakonec si uvědomila, že to by mohla být přirozená dělící čára za její dlouhou kariérou. Rozchod se prý konal v přátelském duchu bez jakýchkoli právních rozmíšek.

Michael Stipe: „Doufám, že si naši fanoušci uvědomí, že to nebylo jednoduché rozhodnutí. Všechno ale musí jednou skončit a my jsme to chtěli udělat správně, naším způsobem.“

Šéf fanouškovské stránky R.E.M. Murmurs Ethan Kaplan vyjádřil na serveru časopisu Rolling Stone názor, že rozhodnutí kapely bylo ovlivněno také velkými změnami, včetně personálních, ve vydavatelské společnosti Warner Bros, která uváděla na trh jejich tvorbu. Nechtělo se jim znovu pracně rozvíjet od píky vzájemnou spolupráci.

Zkratka R.E.M. (česky „rychlé pohyby očí“), kterou si skupina dala do názvu, označuje fázi spánku, v níž se člověku zdají sny. Kapela se za tři dekády své existence pevně usadila na rockovém výsluní a v roce 2007 byla uvedena do rock'n'rollové síně slávy.

Skupinu, která vystoupila v Praze čtyřikrát, naposledy v roce 2008, založili v roce 1980 v americkém státě Georgia zpěvák Michael Stipe, kytarista Peter Buck, baskytarista Mike Mills a bubeník Bill Berry. Ten ji před několika lety opustil.

Svůj charakteristický zvuk předvedla skupina už na debutové nahrávce Murmur z roku 1983, kterou vyhlásil časopis Rolling Stone albem roku. Světovou popularitu jim v roce 1991 přineslo album Out of Time asi s největším hitem skupiny Losing My Religion. Úspěšné bylo o rok později i Automatic For The People. Na velký komerční i umělecký úspěch počátku 90. let se ale R.E.M. nikdy nepodařilo navázat.

Stipe a jeho spoluhráči se vedle hudby věnují také společenským problémům. Angažovali se v kampani za odchod George Bushe z funkce amerického prezidenta, upozorňují na problémy s dodržováním lidských práv, zabývají se ochranou přírody i historických budov a přispívají na charitu.