Prezident a primátor udělili ceny soutěže Czech Press Photo

Praha - Na Staroměstské radnici v Praze probíhá výstava fotografií, které se zúčastnily 13. ročníku fotožurnalistické soutěže Czech Press Photo. Primátor Pavel Bém předal ceny vítězům, hlavní cenu Křišťálové oko předal reportérovi Danu Maternovi prezident Václav Klaus. Vítězný snímek s názvem Exekuce dítěte i další fotografie jsou v Křížové chodbě radnice vystaveny do 31. ledna 2008.

Mezinárodní porota vybrala vítězný snímek jednohlasně z více než 3000 fotografií proto, že podle ní obsahuje největší soukromé drama v životě člověka - válku v rodině. Navíc zobrazuje problém, který je celoevropský.

V letošní soutěži bylo málo snímků z oblastí válečných konfliktů, reportéři se hodně zaměřili na domácí témata. Mezi oceněnými snímky nechybí ptačí chřipka či pohřeb Karla Svobody, z politiky bodoval oproti loňskému ročníku, kdy fotografie z vyjednávání o vládě zvítězila, jen snímek premiéra Mirka Topolánka a ministra vnitra Ivana Langra, kterak vášnivě fandí při tenise.

Vítězný snímek je součástí série, s níž Materna zvítězil i v jedné z dílčích kategorií nazvané Aktualita. V každé z těchto osmi kategorií porota udělila tři první ceny a čestné uznání. Ve dvou kategoriích zvítězila dvojice Alena Dvořáková a Viktor Fischer - jejich černobílé série bodovaly v kategorii Reportáž i Každodenní život. Dvojice dostala ještě dvě ceny udílené sponzory soutěže.

Cenu Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky dostal Jan Šibík za snímek uprchlického tábora v Ugandě, cenu dětí UNICEF udílí dětská porota složená z příslušníků etnik žijících v ČR. Vybrala snímek Petra Davida Joska z Associatted Press s názvem Tvář Iráku. Je na něm tvář zahalené dívky, která je podle dětí smutná a snímek znázorňuje utrpení mnoha lidí. Josek při dnešním předávání cen nebyl, protože je znovu na cestě v Iráku.

Grant Prahy letos dostal reportér časopisu Týden Jan Zatorsky za svůj rozpracovaný projekt na téma doprava v Praze.

Vydáno pod