Poslechněte si: Od Rain Mana po Dunkirk. Hans Zimmer slaví šedesátku

Jméno Hanse Zimmera je jedním ze synonym filmové hudby. Od Rain Mana, kterým se dostal do povědomí Hollywoodu i diváků, až po jeho zatím poslední práci na válečném Dunkirku. Zimmer spolupracoval na několika oscarových snímcích, sám je držitelem jedné sošky - za Lvího krále. Připomeňte si v den skladatelových šedesátých narozenin, které slaví 12. září, hudbu nejen z tohoto animovaného filmu.

Rodák z Frankfurtu nad Mohanem se do Hollywoodu dostal přes Londýn, kde spolupracoval s britským filmovým skladatelem Stanleym Myersem. Tehdy začal míchat klasický orchestrální projev s prvky elektroniky.

Nakopnutí Zimmerovy kariéry znamenala první velká – složit hudbu pro snímek Rain Man. Příběh, v němž exceloval Dustin Hoffman v roli autisty, mu vynesl nominaci na Oscara a také další nabídky.

Z oscarových nominací se Zimmer zatím mohl radovat devětkrát, naposledy za sci-fi Interstellar (2014), v němž se režisér Christopher Nolan vydal hledat nové místo pro lidstvo za hranice naší galaxie.

Zimmer ale ke hvězdám na rozdíl od něj nedosáhl. Zlatou sošku má ve vitríně stále jen jednu – za animovaného Lvího krále (1995). Dojemný příběh si vysloužil mimochodem ještě jednoho hudebního Oscara, pro Eltona Johna za nejlepší píseň. Ze soundtracku těžil také úspěšný muzikál.

Opakově skládá Zimmer pro Ridleyho Scotta. Hudbu vytvořil třeba už pro jeho drama Thelma a Luisa (1991), svými skladbami podbarvil také cestu za pomstou udatného římského Gladiátora (2000).

Zimmerovu muziku poslouchal při svém boji proti zlu také Batman ve filmech Temný rytíř (2008) a Temný rytíř povstal (2012). Opět v režii už zmíněného Christophera Nolana, s nímž se Zimmer ve studiu také potkává opakovaně. Naposledy u válečného Dunkirku (2017).

Zimmer je spojen i se sérií Piráti z Karibiku, k nimž se přidal při filmu Truhla mrtvého muže (2006). A na začátku října vstoupí do kin jeho zatím poslední skladatelský počin – pokračování sci-fi thrilleru Blade Runner.

Před třemi lety se Hans Zimmer vydal poprvé z nahrávacího studia na pódium. Dřív se prý na turné, při němž se dvakrát zastavil i v Praze, neodvážil. S koncerty už přitom zkušenosti má.

Ještě před svou filmovou kariérou vystupoval třeba s kapelou The Buggles, v níž se podílel i na hitu Video Killed The Radio Star.