Video zabilo rozhlasovou hvězdu. Před 35 lety začala vysílat MTV

9 minut
Vojtěch Lindauer: MTV byla skutečně revoluce
Zdroj: ČT24

Před 35 lety začal vysílat první televizní hudební kanál, americká Music Television (MTV). Už první klip, který se na MTV objevil, Video Killed the Radio Star (Video zabilo rozhlasovou hvězdu) skupiny Buggles, jako by předznamenal vývoj pop-music v příštích letech.

Hudební klipy existovaly už před vznikem MTV, v šedesátých letech je natáčeli třeba The Beatles. Britský režisér Richard Lester, který s Beatles vytvořil filmy Help! nebo Perný den, bývá dokonce označován za muže, který hudební videoklip vynalezl.

Teprve MTV však roku 1981 zcela změnila hudební průmysl, když se obrazové zpracování písní stalo stejně důležité jako hudba sama. „Byla to skutečně revoluce. Vizualizace populární hudby změnila její povahu velmi zásadním způsobem. Najednou tady bylo médium, které dokázalo udělat nové hvězdy, třeba Madonna nebo Michael Jackson jsou produkty MTV,“ uvažuje hudební publicista Vojtěch Lindauer.

Právě Michael Jackson způsobil další revoluci, když povýšil hudební klip na další uměleckou úroveň. Pečlivě komponované video Thriller v délce 14 minut způsobilo senzaci. Další hvězda MTV Madonna zase zaujala publikum vyzývavou erotikou. Rozvoj hudebních klipů přinesl výrazné změny do filmové profese a podstatně ovlivnil současnou vizuální kulturu.

V roce 1987 se stanice MTV rozšířila také do Evropy a postupně se začala věnovat vedle hudby i jiným formátům. Další fanoušky přinesly MTV její animované pořady, nejznámější jsou patrně příběhy dvojice newyorských puberťáků Bavise a Butt-Heada.

Koncem devadesátých let zaznamenalo vysílání MTV výraznou změnu, když začal klesat podíl videoklipů ve vysílání a začaly se objevovat různé magazíny nebo reality show. Velkou oblibu si získal třeba pořad Jackass, ve kterém mladí lidé provádějí absurdní a riskantní kousky, například sjíždějí na dětské tříkolce příkrý kopec.

Další úspěchy MTV zaznamenala, když umístila kamery do domu rodiny Osbourneových. Možnost sledovat soužití stárnoucího rockera a bývalého frontmana kapely Black Sabbath Ozzyho, jeho ženy Sharon a dětí Kelly a Jacka přilákala miliony diváků.

Postupně se na hlavním kanále MTV přestala hudba vysílat a přesunula se na několik vedlejších kanálů. V roce 2009 stanice dokonce z názvu vymazala přídomek „music“. Zásadní roli hrál přesun hudebního videa na internet.

Zdá se však, že stanice, kterou vlastní společnost Viacom, se chce vrátit ke kořenům. Od začátku srpna se hudební kanál VH1 Classic změnil na MTV Classic, jehož program bude zaměřen hlavně na devadesátá léta.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Vězněných autorů je stále více, ukazuje index amerického PEN klubu. Vede Čína

Lze zaznamenat jasný a trvalý nárůst počtu uvězněných autorů po celém světě, upozorňuje americký PEN klub. Vychází z analýzy indexu svobody psaní, který letos v dubnu zveřejnil už pošesté. Loni bylo vězněno nejméně 375 autorů oproti 238 zadrženým literátům a jiným píšícím tvůrcům v roce 2019.
před 1 hhodinou

Začalo Pražské jaro. Osmdesátý ročník oslaví orchestry z Vídně i USA

Na výročí úmrtí Bedřicha Smetany a jeho cyklem symfonických básní Má vlast začal tradičně festival Pražské jaro. Zahájení, přenášené z pražského Rudolfina i na venkovní obrazovky a do vysílání České televize, se tentokrát ujala Česká filharmonie. Program osmdesátého ročníku tvoří více než padesát koncertů, včetně návratu uznávaných zahraničních orchestrů.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Kvíz: Vyznáte se v dobrodružstvích barona Prášila?

Jeho život byl plný neuvěřitelných dobrodružství. Většinou ale vymyšlených. Před 305 lety se narodil Karl Friedrich Hieronymus von Münchhausen, předobraz barona Prášila. Nejen své sousedy v rodném dolnosaském městečku Bodenwerder bavil notně přibarvenými historkami z vojenské služby. V Česku je řada fantastických příběhů známá hlavně díky filmu z roku 1961. Ověřte si v kvízu, jak dobře znáte – nebo aspoň dovedete odhadnout – barona Prášila a jeho fantaskní eskapády.
11. 5. 2025

Zlín patří na týden designu

Ve Zlíně se koná týden designu. Mezinárodní festival do 13. května nabízí výstavy, módní přehlídky i workshopy. Akci nazvanou Zlin Design Week pořádá Fakulta multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati.
9. 5. 2025

Na Bartošku vzpomíná Eben, Trojan i Crowe. Ve Varech by mohl mít ulici

Velkorysý, charismatický herec i člověk se smyslem pro humor, opakuje se ve vzpomínkách na Jiřího Bartošku. Filmový a divadelní herec zemřel 8. května. O trvalejší vzpomínku usiluje petice, která se zasazuje o přejmenování ulice Moskevská v Karlových Varech na ulici Jiřího Bartošky. Ten byl několik desetiletí prezidentem tamního filmového festivalu. Na setkání s ním zavzpomínala i jedna z festivalových hvězd Russell Crowe.
9. 5. 2025Aktualizováno9. 5. 2025

Břečka, nebo budoucnost? AI obrázky v sobě mají morbidní odér, říká expert

Reklamy na plakátech, titulní stránky časopisů, ale i lidskoprávní kampaně – to všechno lze vytvořit pomocí obrazových generátorů, které nahrazují práci kreativců, grafiků či fotografů. Jejich práci ale předtím bez souhlasu vytěžily, podotýká v rozhovoru pro ČT24 reklamní fotograf Adam Bartas. Vizuální kultura se podle něj nenávratně mění, což prý přinese i inflaci tohoto syntetického obsahu.
9. 5. 2025

„Obrovský frajer, rovný chlap“. Zemřel herec Jiří Bartoška

Ve věku 78 let zemřel Jiří Bartoška. Filmografie tohoto herce, oblíbeného i díky charismatu, čítá desítky rolí. Zapsal se například v trilogii z pravěké Osady Havranů, jako lékař záchranné služby v seriálu Sanitka či v komedii Teorie tygra, za niž získal Českého lva. Přes tři desetiletí stál také v čele filmového festivalu v Karlových Varech, který po sametové revoluci pomohl znovu vybudovat.
8. 5. 2025Aktualizováno8. 5. 2025

Euforii i obavy zachycuje program ČT k výročí konce války

Česká televize připravila k připomenutí osmdesáti let od konce druhé světové války desítky premiérových dokumentů a dílů dokumentárních cyklů. Přinášíme výběr některých z nich, k vidění jsou či budou na obrazovce i v iVysílání.
8. 5. 2025
Načítání...