Petr Zuska dobývá Austrálii

Perth (Austrálie) / Praha - Ovace, které ve světě sklízejí originální choreografie uměleckého šéfa baletu Národního divadla Petra Zusky, i působivé interpretace baletního souboru vedou k exkluzivním pozvánkám na hostování v zahraničí. O úrovni svědčí i dvě nominace na významné ceny (Thálie, Kobanadi) pro prvního sólistu Alexandra Katsapova. Petr Zuska touto dobou působí v Austrálii, kde má 12. února světovou premiéru jeho nejnovější choreografie. Dílo vytvořené na hudbu Igora Stravinského Svěcení jara studuje se souborem West Australian Ballet v Perthu, hlavním městě západní Austrálie.

Petra Zusku pozval do Austrálie Ivan Cavallari, umělecký šéf West Australian Ballet, který již má s úspěchem Zuskových kreací zkušenost. Sám také jakožto někdejší první sólista Stuttgart Ballett a odborník na dílo Johna Cranka před lety spolupracoval se souborem baletu Národního divadla na inscenacích tohoto slavného choreografa. V Perthu Petr Zuska pracuje s 35 tanečníky tamního souboru.

„S hudbou Igora Stravinského jsem předtím nikdy nepracoval, osobně bych si ji nevybral. Byl jsem o to požádán, takže to za mnou přišlo jako výzva. Zkusím se tedy se Stravinským poprat. Možná je to docela dobrý podnět, jak začít s jiným druhem hudby…,“ přiznal choreograf ještě na podzim loňského roku.

Hudba velikána 20. století se mu zpočátku jevila jako přespříliš dramatická a téměř pateticky vypjatá. „Ale jakmile začnete o tématu přemýšlet a poslouchat různé verze s různými dirigenty, zjistíte, jaké jsou v tom velké rozdíly a jak různě lze takové dílo pojmout. Najednou se mi líbí čím dál víc, a to je určitě nesmírně pozitivní. Nicméně je to hudba na choreografování velice náročná. Není tam jedno téma, které by se udrželo déle než půl minuty, a také rytmicky je to značně složité, takže to jistě pro mě bude oříšek,“ přiznal Zuska.

Jeho kratší vtipné choreografie Mariin sen a Bolero měly na scéně Querry Amphitheatru v Perthu obrovský úspěch už před dvěma lety. Tehdy byly součástí večera složeného z prací významných světových tvůrců Paula Lightfoota, Sola Leóna a dalších. Tentokrát Svěcením jara vyvrcholí večer, v němž první část tvoří práce slavného Uwe Scholze a Ivana Cavallariho.

Letos Petra Zusku čeká ještě další významná tvůrčí činnost - zbrusu nová choreografie pro EXPO 2010 v Šanghaji. V ní bude účinkovat podstatná část tanečníků baletního souboru, kteří vystoupí také v Pekingu.

Déjà vu
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Cibulka a Jagelka se s Klempířem neshodli. Mají se ale sejít znovu

Moderátor Aleš Cibulka a moderátor, dabér a herec Michal Jagelka sdělili, že se při úterním jednání s ministrem kultury Oto Klempířem (za Motoristy) v jednotlivých tématech neshodli. Probírali mimo jiné poplatky za televizi a rozhlas nebo Klempířovu někdejší spolupráci se Státní bezpečností. Diskuze nicméně byla podle dvojice umělců korektní. Před prázdninami by se měli s ministrem sejít znovu, řekli po setkání.
před 2 hhodinami

Devadesátník Smoček napsal hru o tom, co má v životě smysl

Spoluzakladatel Činoherního klubu Ladislav Smoček napsal novou hru. Třiadevadesátiletý režisér a dramatik nastudoval na této pražské scéně inscenaci Hermína. Do hlavních rolí obsadil Andreu Černou, Ondřeje Vetchého nebo Vladimíra Javorského.
před 5 hhodinami

Divadla vítají růst platů. Někteří zřizovatelé s tím nepočítali

Divadlům kvůli navýšení platů v kultuře chybí ve schválených rozpočtech na letošní rok miliony korun. Vláda chce pracovníkům v kultuře od dubna zvýšit platy o devět procent. Zřizovatelé, případně poskytovatelé dotací, s navýšením sice počítali, nikoli však v takovém rozsahu.
před 13 hhodinami

Umělci se Klempíře v divadle nedočkali, dva za ním půjdou na ministerstvo

Umělci, kteří pozvali ministra kultury Oto Klempíře (za Motoristy) na pondělní veřejnou debatu do pražského divadla Palace, akci po 16:00 ukončili. Klempíř se nedostavil. Moderátoři Aleš Cibulka a Michal Jagelka jako dva z těch, kteří ministra zvali, však přijali jeho pozvání k úterní debatě na resortu za zavřenými dveřmi. S Klempířem chtějí mluvit hlavně o budoucnosti Českého rozhlasu.
včera v 17:55

Katar chce být i kulturním centrem, peníze na to má

Největší světový organizátor veletrhů moderního a současného umění Art Basel rozšířil svou franšízu na Blízký východ. V katarském hlavním městě Dauhá skončil před pár dny vůbec první ročník této akce. Podle znalců trhu s uměním může oblast Perského zálivu kompenzovat poklesy prodejů na západních trzích. A zároveň veletrh potvrzuje snahy katarské metropole stát se předním kulturním centrem.
včera v 16:47

Filmoví kritici vyzdvihli Sbormistra

Nejlepším snímkem roku 2025 je podle Cen české filmové kritiky drama Sbormistr. Získalo dvě ocenění, stejně jako snímky Otec a Letní škola, 2001.
7. 2. 2026Aktualizováno7. 2. 2026

Brejchová byla nezapomenutelnou filmovou hvězdou, shodli se herci i politici

Jako na opravdovou hereckou hvězdu a ikonu českého a československého filmu vzpomínali v sobotu herečtí kolegové na Janu Brejchovou, která zemřela ve věku 86 let. Připomněli její talent, krásu i nezapomenutelné role. Hold legendární herečce a upřímnou soustrast její rodině vyjádřili také prezident Petr Pavel či premiér Andrej Babiš (ANO). Její úmrtí po dlouhé nemoci oznámili pozůstalí v pátek.
7. 2. 2026Aktualizováno7. 2. 2026

Zemřela „česká Bardotka“ Jana Brejchová

Ve věku 86 let zemřela po dlouhé nemoci herečka Jana Brejchová, oznámila její dcera Tereza Brodská podle serveru iDNES. Svoji první filmovou roli dostala už ve třinácti letech a brzy se zařadila mezi nejvýraznější a nejobsazovanější české filmové herečky. Pro její krásu se jí přezdívalo „česká Bardotka“. To vše přesto, že se celý život potýkala se svou plachostí a ostychem.
6. 2. 2026Aktualizováno6. 2. 2026
Načítání...