Patrik Hábl a Anna Beata Háblová společně trhají tváře i texty

Poprvé se na společné výstavě sešli výtvarník Patrik Hábl a architektka i básnířka Anna Beata Háblová. V pražském Centru současného umění DOX představují Tolik jiné přítomnosti. Háblova malba, jejímž motivem jsou tváře, se prolíná s různými literárními vyjádřeními výtvarníkovy ženy.

„Náš první společný projekt je naše sedmiletá dcera, ale to je jiná záležitost,“ upřesňuje Patrik Hábl. Spolupráce na výstavě byla podle jeho slov náročná. „Nepohádat se, respektovat jeden druhého je věc velmi složitá,“ připouští.

„Každý jsme měli určité stavební kameny, aby to tvořilo kompaktní celek. Samozřejmě jsem měla stavebních kamenů trochu víc, protože text umí lépe reagovat na vizuál než obráceně,“ doplňuje k propojování slov a obrazů Anna Beata Háblová.

Původní profesí architekta a urbanistka se v posledních letech zaměřuje na práci se slovem. Je autorkou čtyř básnických sbírek a věnuje se i žánru slam poetry. Patrk Hábl se do povědomí veřejnosti zapsal především monumentálními intervencemi do často sakrálních staveb.

Zatímco v nich převažovala abstraktní malba, v Centru DOX představuje tvorbu inspirovanou dlouhodobou fascinací klasickým portrétem a lidskou tváří. „Motiv tváře je starý jako lidstvo samo. Ve třech samostatných sériích, které zde představuji, se prolínají tváře minulé, přítomné i budoucí,“ podotýká k výstavě rozdělené do tří pater.

Pocta těm, kdo předčasně odešli

Černobílé portréty v prvním poschodí připomínají umělce, kteří ze světa odešli předčasně. „Je to i pocta mému bratrovi, který loni předčasně zemřel. Snažil jsem se, aby tu probleskly tváře malířů, skladatelů, básníků,“ popisuje. Přímou reakcí Anny Beaty Háblové na tento cyklus je série haiku v jejím vlastním přednesu.

„Druhé patro reprezentují roztrhaná plátna. Tváře, které se proměňují, rozpadají, od určité narativity až k čisté abstrakci, do které si divák může projektovat vlastní představy,“ pokračuje Hábl. Jeho manželka na toto sdělení volně navazuje videoinstalací, v níž vychází z principů slam poetry. Podobně jako se Háblovy tváře „trhají“, pracuje i ona s rozpadem jak obrazu, tak jazyka.

Na staré mistry reaguje román

Poslední část výstavy tvoří cyklus, jehož vytvoření překlenuje bezmála třicet let. Začal už cvičením za studií, které spočívalo v kopírování slavných obrazů. I vystavená plátna jsou kopií děl třeba Albrechta Dürera, Rembrandta či Edvarda Muncha – klasickou štětcovou malbu ale Hábl rozkládá jinou technikou. Dívá se tak na klasická díla malířskou optikou jednadvacátého století.

S uměním starých mistrů vede Anna Beata Háblová dialogem v podobě knihy. Svůj románový debut pojala na výstavě jako uměleckou instalaci. „Pojednává o neúspěšné umělkyni, která musí pracovat jako prodavačka. Globalizační článek nahlíží někdo, kdo je výtvarně vychovaný, a dochází ke konfliktu těchto dvou světů,“ prozradila autorka.

Román s názvem Směna vyjde ještě letos i knižně. Tolik jiné přítomnosti na výstavě lze poznávat do 24. dubna.

5 minut
Patrik Hábl a Anna Beata Háblová společně vystavují
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Začal festival Open House. Lidem otvírá jindy nepřístupná místa

V úterý začal festival Open House. Jeho jedenáctý ročník nabídne prohlídky zhruba 120 běžně nepřístupných budov, například opuštěného depa lokomotiv u Masarykova nádraží v Praze, kde je připravená i prezentace budoucího Muzea železnice a elektrotechniky. K vidění zde budou historické drezíny, motorové lokomotivy nebo salónní vozy. Vedle tohoto depa se díky festivalu o víkendu v metropoli zdarma budou moci lidé podívat třeba do barokního Faustova domu nebo funkcionalistického Paláce Atlas na Florenci.
před 7 hhodinami

Kvíz: Vyznáte se v českých soutěžících Eurovize?

Mezinárodní písňová soutěž Eurovize vybírá vítěze šedesátého devátého ročníku. První semifinále se ve švýcarské Basileji koná 13. května, zástupce Česka Adam Pavlovčin alias ADONXS se pokusí miliony posluchačů po celém světě přesvědčit o dva dny později. Finále odvysílá v sobotu i Česká televize. Ověřte si v kvízu, co o českých úspěších a neúspěších na Eurovizi vlastně víte.
před 8 hhodinami

Gérard Depardieu dostal podmínku za sexuální napadení dvou žen

Pařížský soud uznal Gérarda Depardieua vinným v případu sexuálního napadení dvou žen při natáčení v roce 2021. Uložil mu osmnáctiměsíční podmíněný trest. Francouzský herec se u soudu k nevhodnému chování přiznal, ale opakovaně popřel, že by se dopustil sexuálního násilí. Proti rozsudku se odvolá. Francouzská média rozsudek označují za zásadní moment kampaně proti sexuálnímu zneužívání žen vlivnými muži. Depardieu je podle nich dosud nejznámějším odsouzeným provinilcem ve Francii.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Navštěvoval ji Palacký i Mánes. Vědecká knihovna v Olomouci slaví 250 let výstavou

Už 250 let je veřejnosti otevřena Vědecká knihovna v Olomouci. Od té doby jejích služeb využily tisíce lidí, mezi nimi i slavné osobnosti české historie – třeba Josef Dobrovský nebo Josef Mánes. Jubileum si instituce připomíná výstavou v Červeném kostele, který je její součástí.
před 15 hhodinami

Festival v Cannes ocení De Nira a uvede český Karavan

Filmaři, herecké hvězdy a profesionálové z filmové branže přijíždějí opět po roce do Cannes, kde začíná sedmdesátý osmý ročník festivalu. O Zlatou palmu usilují dvě desítky snímků, tu čestnou převezme herec Robert De Niro. Českou kinematografii zastoupí po letech ve vedlejší sekci celovečerní Karavan.
před 16 hhodinami

Vězněných autorů je stále více, ukazuje index amerického PEN klubu

Lze zaznamenat jasný a trvalý nárůst počtu uvězněných autorů po celém světě, upozorňuje americký PEN klub. Vychází z analýzy indexu svobody psaní, který letos v dubnu zveřejnil už pošesté. Loni bylo vězněno nejméně 375 autorů oproti 238 zadrženým literátům a jiným píšícím tvůrcům v roce 2019.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami

Začalo Pražské jaro. Osmdesátý ročník oslaví orchestry z Vídně i USA

Na výročí úmrtí Bedřicha Smetany a jeho cyklem symfonických básní Má vlast začal tradičně festival Pražské jaro. Zahájení, přenášené z pražského Rudolfina i na venkovní obrazovky a do vysílání České televize, se tentokrát ujala Česká filharmonie. Program osmdesátého ročníku tvoří více než padesát koncertů, včetně návratu uznávaných zahraničních orchestrů.
12. 5. 2025Aktualizováno12. 5. 2025

Kvíz: Vyznáte se v dobrodružstvích barona Prášila?

Jeho život byl plný neuvěřitelných dobrodružství. Většinou ale vymyšlených. Před 305 lety se narodil Karl Friedrich Hieronymus von Münchhausen, předobraz barona Prášila. Nejen své sousedy v rodném dolnosaském městečku Bodenwerder bavil notně přibarvenými historkami z vojenské služby. V Česku je řada fantastických příběhů známá hlavně díky filmu z roku 1961. Ověřte si v kvízu, jak dobře znáte – nebo aspoň dovedete odhadnout – barona Prášila a jeho fantaskní eskapády.
11. 5. 2025
Načítání...