Operu o Donaldu Trumpovi nenapíšu, říká americký „všežravec“ John Adams

3 minuty
John Adams: Vše vstřebávám
Zdroj: ČT24

Na festivalu Pražské jaro se představuje jeden z nejvýznamnějších současných skladatelů John Adams. Spolu s Philipem Glassem a Stevem Reichem proslavil minimalismus, známý je operou o návštěvě bývalého amerického prezidenta Richarda Nixona v Číně. Hostem Pražského jara je Adams poprvé. Česká filharmonie pod jeho taktovkou uvádí dvě jeho skladby.

John Adams ve své tvorbě spojuje vlivy amerického minimalismu, popkultury a evropské symfonické hudby. Přiznává také inspiraci lidovou hudbou nebo gospelem.

„Je velmi zajímavé, že když přijedu do Evropy, lidé jsou pořád posedlí stylem a každý chce vědět, jestli je to minimalismus, nebo neoromantismus. Ale já doufám, že má hudba absorbuje všechno. To je jeden z těch důvodů, proč miluji Mahlera, protože je to všežravec,“ říká sám Adams.

Vše vstřebávám

K minimalismu, za jehož „otce“ je spolu se Stevem Reichem a Philipem Glassem označován, se ale hlásí bez námitek. „Začínal jsem během války ve Vietnamu. Byl jsem tehdy hippie. A tehdejší hudba byla dost zasmušilá. Dvanáctitónová seriální hudba, John Cage,“ popsal své začátky.

„Minimalisté navrátili princip radosti do hudby. A to na mě mělo obrovský vliv. Rozdíl je v tom, že nejsem tak rigidní skladatel, já vše vstřebávám. Slyšíte tam všechno, klasickou hudbu minulosti a zrovna tak americké vlivy, jako je jazz, rock, má to vždy velmi silný puls,“ dodal.

Podle festivalu Pražské jaro se Adamsovi různé vlivy daří spojovat „způsobem, který jej pasoval do role vůdčího tvůrce současnosti a jednoho z nejčastěji uváděných současných skladatelů vůbec“.

Na festivalovém koncertě uvádí dvě své energické skladby. První z nich – Must the Devil Have All the Good Tunes? (Proč musí mít ďábel všechny dobré melodie?) – označil islandský klavírista Víkingur Ólafsson, jehož Adams ke koncertu přizval, za skladbu plnou znepokojení. „Ďábel nemusí mít všechny nejlepší melodie. Ale má jich ještě sakra hodně,“ podotkl. Ólafsson do Prahy přijel s pověstí „nové superstar klasického klavíru“, jak ho označil The Daily Telegraph.

Adams nabízí rovněž svou kompozici I Still Dance (Stále tančím). Obě uvedené skladby patří podle jeho slov k těm „nadupanějším“ z jeho tvorby. „Má hudba ale není vždycky taková, poslechněte si i ostatní moje skladby,“ dodal.

Opery o Nixonovi i jaderných testech

Jméno v operním světě si udělal mimo jiné minimalistickou operou Nixon v Číně. Námět vychází z průlomového setkání amerického prezidenta Richarda Nixona s čínským vůdcem Mao Ce-tungem, které v roce 1972 započalo vzájemné sbližování těchto světových mocností. Adams rovněž zkomponoval hudbu na libreto k opeře Doctor Atomic, která pro změnu zachycuje emoce, které provázely test první atomové bomby.

Operní kus inspirovaný současným politickým děním v USA zatím nechystá. „Lidé se mě často ptají, zda napíšu operu o Donaldu Trumpovi – a odpověď je ne. Protože když jste skladatel, hledáte postavy, které mají komplexnost a hloubku, a on nemá žádnou empatii, žádnou komplexnost, zajímá se pouze o moc,“ vysvětlil.

Své kompozice v programu Pražského jara doplnil tvorbou dvou jemu drahých autorů. Publiku představuje orchestrální dílo Tumblebird Contrails své krajanky Gabrielly Smithové. „Její skladba je plná nezvyklých zvukových efektů a vzbuzuje v posluchači dojem, že letí nad krajinou,“ podotkl Adams. Pražský koncert se rozhodl uzavřít Symfonií o třech větách od Igora Stravinského.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Finále Eurovize bude bez české účasti

Ve švýcarské Basileji ve čtvrtek proběhlo druhé semifinále mezinárodní písňové soutěže Eurovize. Publiku se představil i český zástupce, zpěvák Adam Pavlovčin vystupující pod jménem ADONXS, který ale do finále nepostoupil. Vítěz bude zvolen v sobotu.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

K výhře v Eurovizi může pomoct zpívat anglicky o lásce, jódlovat a být žena

Žádný český zpěvák nebo zpěvačka nikdy nevyhráli mezinárodní písňovou soutěž Eurovize. Šanci na vítězství zvyšuje anglicky zpívaná popová písnička s autentickou výpovědí a nejlépe o lásce, v českém případě doprovázená třeba na dudy, vyplývá alespoň ze statistik a názorů napříč zahraničními médii, která se pokusila najít „návod“ na vítěze.
před 14 hhodinami

Svět knihy přiblíží Portugalsko, hvězdou je nobelistka Tokarczuková

Přes osm set účinkujících se zapojí do programu Světa knihy Praha, který se letos koná potřicáté. Jubilejní ročník potrvá do 18. května a jako čestného hosta představí Portugalsko. K hlavním literárním hvězdám patří polská nobelistka Olga Tokarczuková. Své zastoupení má na mezinárodním veletrhu a literárním festivalu i tvorba České televize.
před 21 hhodinami

Začal festival Open House. Lidem otvírá jindy nepřístupná místa

V úterý začal festival Open House. Jeho jedenáctý ročník nabídne prohlídky zhruba 120 běžně nepřístupných budov, například opuštěného depa lokomotiv u Masarykova nádraží v Praze, kde je připravená i prezentace budoucího Muzea železnice a elektrotechniky. K vidění zde budou historické drezíny, motorové lokomotivy nebo salónní vozy. Vedle tohoto depa se díky festivalu o víkendu v metropoli zdarma budou moci lidé podívat třeba do barokního Faustova domu nebo funkcionalistického Paláce Atlas na Florenci.
13. 5. 2025

Kvíz: Vyznáte se v českých soutěžících Eurovize?

Mezinárodní písňová soutěž Eurovize vybírá vítěze šedesátého devátého ročníku. První semifinále se ve švýcarské Basileji koná 13. května, zástupce Česka Adam Pavlovčin alias ADONXS se pokusí miliony posluchačů po celém světě přesvědčit o dva dny později. Finále odvysílá v sobotu i Česká televize. Ověřte si v kvízu, co o českých úspěších a neúspěších na Eurovizi vlastně víte.
13. 5. 2025

Gérard Depardieu dostal podmínku za sexuální napadení dvou žen

Pařížský soud uznal Gérarda Depardieua vinným v případu sexuálního napadení dvou žen při natáčení v roce 2021. Uložil mu osmnáctiměsíční podmíněný trest. Francouzský herec se u soudu k nevhodnému chování přiznal, ale opakovaně popřel, že by se dopustil sexuálního násilí. Proti rozsudku se odvolá. Francouzská média rozsudek označují za zásadní moment kampaně proti sexuálnímu zneužívání žen vlivnými muži. Depardieu je podle nich dosud nejznámějším odsouzeným provinilcem ve Francii.
13. 5. 2025Aktualizováno13. 5. 2025

Navštěvoval ji Palacký i Mánes. Vědecká knihovna v Olomouci slaví 250 let výstavou

Už 250 let je veřejnosti otevřena Vědecká knihovna v Olomouci. Od té doby jejích služeb využily tisíce lidí, mezi nimi i slavné osobnosti české historie – třeba Josef Dobrovský nebo Josef Mánes. Jubileum si instituce připomíná výstavou v Červeném kostele, který je její součástí.
13. 5. 2025

Festival v Cannes ocení De Nira a uvede český Karavan

Filmaři, herecké hvězdy a profesionálové z filmové branže přijíždějí opět po roce do Cannes, kde začíná sedmdesátý osmý ročník festivalu. O Zlatou palmu usilují dvě desítky snímků, tu čestnou převezme herec Robert De Niro. Českou kinematografii zastoupí po letech ve vedlejší sekci celovečerní Karavan.
13. 5. 2025
Načítání...