Oldřich Kaiser se stal kvůli audioknize Kmotrem

3 minuty
Oldřich Kaiser namluvil Kmotra
Zdroj: ČT24

Slavný román Maria Puza Kmotr o sicilské mafii ve Spojených státech vyšel poprvé v roce 1969. Na popularitě mu přidala i filmová adaptace. Teď je českému publiku dostupný i jako audiokniha. Kmotr nově mluví hlasem Oldřicha Kaisera.

„Kmotra od Maria Puza snad každý zná, a když nezná, tak to jsou velké mezery,“ domnívá se Kaiser. K tomu, aby se ujal role průvodce krutým světem organizovaného zločinu, ho přesvědčilo, o jak skvostné dílo podle jeho slov jde. Nahrávka vznikala několik měsíců, mafiánská rodinná sága má v Kaiserově podání přes třiadvacet hodin.

„Oldřich Kaiser má tu velkou výhodu, že jeho projev je nejen plastický, ale také vědoucí. Což u tohoto druhu textu je naprostá nutnost,“ podotýká režisér Michal Bureš. Román ve své době zaujal mimo jiné propracovanými postavami zločinců, v čele s hlavou rodiny, stárnoucím Vitem Corleonem. „Mně byl sympatický tím, že se nenechal zlákat do výnosného obchodu s drogami,“ přiznává Kaiser.

Bez protézy

Mafiánskou ságu zfilmoval Francis Ford Coppola. Filmová adaptace z roku 1972 obdržela tři Oscary, včetně zlaté sošky pro představitele hlavní role Marlona Branda. Úspěch měl i druhý film, vycházející z těch částí románu, které se do prvního nevešly. Sledoval začátky Vita Corleona v Americe a současně nástup jeho dědice Michaela. Příběh nového kmotra dovyprávěli Coppola s Puzou ještě po téměř dvaceti letech ve třetím filmu.

Z filmové trilogie Kmotr
Zdroj: ČT

Aby měl kmotr buldočí tváře, nosil Brando při natáčení speciální protézu. Stejnou úpravu prý navrhoval Kaiser i režisérovi audioknihy. Falešné zuby neprošly, ke správnému vyznění role si ale herec pomohl jinak. „Přestože omezuji kouření, dal jsem si i cigaretu, aby to byl ten správný hlas,“ upřesnil.

Kmotr není jedinou klasikou, kterou Oldřich Kaiser natočil. V jeho podání zní také Osudy dobrého vojáka Švejka. Rozhlasové nahrávky, který vyšly i jako audiokniha, pokrývají kompletní Švejkův román, včetně nedokončeného čtvrtého dílu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Břečka, nebo budoucnost? AI obrázky v sobě mají morbidní odér, říká expert

Reklamy na plakátech, titulní stránky časopisů, ale i lidskoprávní kampaně – to všechno lze vytvořit pomocí obrazových generátorů, které nahrazují práci kreativců, grafiků či fotografů. Jejich práci ale předtím bez souhlasu vytěžily, podotýká v rozhovoru pro ČT24 reklamní fotograf Adam Bartas. Vizuální kultura se podle něj nenávratně mění, což prý přinese i inflaci tohoto syntetického obsahu.
před 1 hhodinou

„Obrovský frajer, rovný chlap“. Zemřel herec Jiří Bartoška

Ve věku 78 let zemřel Jiří Bartoška. Filmografie tohoto herce, oblíbeného i díky charismatu, čítá desítky rolí. Zapsal se například v trilogii z pravěké Osady Havranů, jako lékař záchranné služby v seriálu Sanitka či v komedii Teorie tygra, za niž získal Českého lva. Přes tři desetiletí stál také v čele filmového festivalu v Karlových Varech, který po sametové revoluci pomohl znovu vybudovat.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami

Euforii i obavy zachycuje program ČT k výročí konce války

Česká televize připravila k připomenutí osmdesáti let od konce druhé světové války desítky premiérových dokumentů a dílů dokumentárních cyklů. Přinášíme výběr některých z nich, k vidění jsou či budou na obrazovce i v iVysílání.
včera v 09:00

„A hrdý buď, žes vytrval...“ Hrdý Budžes dosáhl tisícovky repríz, nejvíc to není

Inscenace Hrdý Budžes slaví tisící reprízu. Hra podle bestselleru Ireny Douskové získala diváckou popularitu i díky obsazení Báry Hrzánové do hlavní role osmileté Helenky, která ze svého pohledu komentuje život v normalizaci. Tisícáté přestavení je na českých scénách určitě úspěch, i když do rekordmana, jímž je Kouzelný cirkus, Hrdému Budžesovi ještě pár tisíc chybí.
7. 5. 2025
Načítání...