Objevy neobjevy redaktorů MF Dnes

Praha - Patrně nejvytrvalejší rubrika v moderních dějinách českého tisku Objevy získala knižní podobu. Tyto ostře satirické mystifikace vycházející v MF Dnes už rekordních šestnáct let (od září 1993) vyšly jako obsáhlá publikace v nakladatelství Práh. Za dobu své existence si Objevy získaly statisíce věrných čtenářů a čtenářek. Nejednou se také stalo, že smyšlená satira nakonec jen pokulhávala za ještě bizarnější skutečností. Jindy bylo nemálo těch, kteří se nadsázkou toho kterého objevu nechali zmást a považovali ji za „strašnou“ skutečnost. Autorem původního konceptu, kdy se mystifikační text pojí s výraznou fotografií, je Martin Komárek. Od roku 1995 s ním píše Objevy Ladislav Verecký.

V knize je 69 nejlepších Objevů z posledních sedmi let (nejstarší z čísla 9 roku 2002). Až na výjimky jsou uvedeny s původní fotografií, v jednom případě je dokonce fotografie doplněna o druhou, která v novinovém vydání omylem chyběla. Fotografie z archivu novin poskytla vydavateli MF Dnes, ostatní byly znovu zakoupeny pro knižní vydání.

Publikace však přináší nejen výběr těch nejlepších z Objevů, ale také dvacet největších polistopadových záhad. V textu, který ještě nikdy nevyšel, se autoři snaží odpovědět na velké otazníky typu: Je Klaus homosexuál? Nebo ruský špión? Kdo řídil Stanislava Grosse? Proč musel zemřít Kočka mladší? Proč se rozdělila republika? Proč nebyl potrestán nikdo z komunistických papalášů? Proč utekli Krejčíř a Pitr? Co se ví na Havla? A mnoho dalších. Záhady se tedy neomezují jen na posledních pět let, ale mapují celých 20 let polistopadové historie. Knihu uzavírá doslov, zamyšlení a ohlédnutí Ladislava Vereckého.

Exkluzivní grafické provedení knihy od grafičky Báry Solperové skloubilo dohromady Objevy i Záhady. Objevy jsou pojednány vždy na dvoustraně. Oproti tomu záhady jdou průběžně celou knihou, nezávisle na Objevech. Řazení Záhad i Objevů je zhruba chronologické.

Martin Komárek, novinář a spisovatel. Jeho profesní kariéra je spjata s deníkem MF Dnes, kde pracuje jako hlavní komentátor. Krom toho píše satirické sloupky i reportáže. Jako spisovatel vydal řadu knih, např. romány Dřevěná panenka, Mefitis, Smrťáci, satirické básně a povídky Kdy už dědku zkapeš a Smradlavý pes, eseje Bůh nezná budoucnost. Na rozdíl od profesního je jeho osobní život neuspořádaný, se třemi ženami má pět dětí.

Ladislav (Denis) Verecký začínal jako nakladatelský redaktor, je virtuosním znalcem české i anglické literatury. V Magazínu MF DNES píše krom „Objevů“ reportáže a fejetony s neopakovatelnou atmosférou. Je autorem úspěšné knihy o Michalu Horáčkovi a fenoménu hráčství vůbec.

Nakladatelství Práh - bylo založeno v Praze v roce 1991. Důkazem jeho stabilní pozice a seriózního přístupu k podnikání v této oblasti je více než 300 vydaných knižních titulů. Za knihy vydané zejména pro děti a mládež v roce 2008 dostalo nakladatelství Práh nejvíce cen a nominací ze všech nakladatelství působících v ČR, včetně titulu „Nejkrásnější kniha“ a dvou cen ministra školství, mládeže a tělovýchovy.

  • Objevy autor: Marie Třešňáková, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1131/113045.jpg
  • Objevy autor: Marie Třešňáková, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1131/113058.jpg
  • Objevy autor: Marie Třešňáková, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1131/113057.jpg
  • Mirek Topolánek a Petr Horký autor: Marie Třešňáková, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1131/113050.jpg

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Muzea a galerie v Česku mají bohatší sbírky. I díky dotacím

Tuzemská muzea a galerie získaly v loňském roce do svých sbírek několik významných kulturních děl. Patří mezi ně třeba obraz od Jana Zrzavého, grafiky od Toyen nebo skleněné negativy s prvním československým prezidentem Tomášem Garriguem Masarykem. Výkup desítek mimořádně hodnotných předmětů podpořilo dotací ministerstvo kultury. Jen Masarykovo muzeum v Hodoníně si do sbírek pořídilo 189 negativů z let 1918 až 1937. Za kolekci zaplatilo zhruba 280 tisíc korun, ze státních peněz šlo sedmdesát procent této částky.
před 2 hhodinami

Novým rektorem AVU chtějí být tři kandidáti

O post rektora Akademie výtvarných umění (AVU) v Praze se ucházejí tři kandidáti. Splnili podmínky, které stanovil Akademický senát AVU. Uchazeči Tomáš Pospiszyl a Dušan Zahoranský na AVU už nyní působí, Marek Pokorný je externista. Senát AVU zvolí nového rektora 5. března. Předchozí rektorka Maria Topolčanská rezignovala loni v říjnu. AVU od té doby vede v zastoupení nová prorektorka pro studijní záležitosti Šárka Krtková, kterou do funkce jmenovala Topolčanská.
před 4 hhodinami

Nový ředitel Studia Ypsilon plánuje zrušit stávající podobu souboru

Ředitelem Studia Ypsilon bude od 1. března děkan Divadelní fakulty AMU (DAMU) v Praze František Tománek, jehož koncepce počítá se zrušením stávající podoby souboru. Výsledky výběrového řízení v pondělí schválili radní hlavního města, jehož příspěvkovou organizací divadlo je. Tománek plánuje divadlo transformovat na výukové a umělecké pracoviště Divadelní fakulty AMU. To podle serveru iRozhlas.cz kritizují členové souboru, divadlo situaci odmítlo komentovat.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Putina ve filmu hraje umělá inteligence i Jude Law

V lednu se shodou okolností dostalo pozornosti dvěma novým hraným filmům o Vladimiru Putinovi. Oba sledují jeho cestu k moci, každý ale jiným způsobem. V Polsku měl premiéru snímek s jednoduchým názvem Putin, který příběh ruského vůdce vypráví stylizovanou satirou i pomocí AI. Ve francouzské produkci se zase chystá politický thriller Mág z Kremlu, v němž byl pro roli Putina potvrzen Jude Law.
17. 1. 2025

Na Berlinale budou soutěžit dva české animované filmy

Česká kinematografie bude mít na letošním festivalu Berlinale zastoupení díky dvěma animovaným filmům. Světovou premiéru čekají loutkové Pohádky po babičce, natočené podle knihy Arntošta Goldflama čtyřmi režiséry. Do soutěže krátkometrážních snímků se po deseti letech od poslední české účasti dostal Kámen osudu od studentky Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze (UMPRUM) Julie Černé.
17. 1. 2025

Zemřel režisér David Lynch, mistr matoucích filmů

Ve věku 78 let zemřel americký režisér David Lynch. Oznámila to jeho rodina. Lynch byl nominován na Oscara za filmy Modrý samet, Sloní muž a Mulholland Drive. Byl také spoluautorem televizního seriálu Městečko Twin Peaks. Jeho dílo se stalo v mnoha kruzích kultovním a inspirovalo množství napodobitelů, byť se svojí logikou snu vzpíralo jasným interpretacím. „Život je velmi, velmi matoucí, a tak by to mělo být dovoleno i filmům,“ sdělil v jednom z rozhovorů.
16. 1. 2025Aktualizováno16. 1. 2025

Celebrity kvůli požárům v Los Angeles pomáhají i kritizují

Devastující požáry v okolí Los Angeles zničily domov mnohým celebritám. Řada osobností se rozhodla pomoci finančně, třeba Leonardo DiCaprio nebo Beyoncé, některé také vyjádřily svůj názor na zvládnutí požáru. Ke kritikům patří například Mel Gibson. Negativní reakce schytávají influenceři, pokud sdíleli fotografie s ohněm za zády.
16. 1. 2025

Jsme zpátky a je nám jedno, jak se jmenujeme, hlásí The Prostitutes

Kapela The Prostitutes loni ohlásila překvapivý comeback a teď se ve zkušebně připravuje na koncerty a dokončuje nové album. Představila z něj už první singl.
16. 1. 2025
Načítání...