Nový dokument chce ze srpna 1968 zachytit „ten okamžik“. Prožil ho i Jiří Menzel

Jiří Menzel se podělil o „ten okamžik“ ze srpna 1968 (zdroj: ČT24)

Jak invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa prožívali známí i neznámí lidé? Nový dokumentární cyklus Ten okamžik je založený na přesné rekonstrukci dobových fotek a příběhů s nimi spojených. Vzniká v režii Zdeňka Tyce a podle scénáře Terezy Brdečkové. Tvůrci natáčeli například i s režisérem Jiřím Menzelem.

Filmařsky byl rok 1968 pro Jiřího Menzela úspěšný. V dubnu v Americe převzal Oscara za Ostře sledované vlaky. O čtyři měsíce později ho v okupované Praze zastavili sovětští vojáci. V této situaci ho zachytil náhodný přihlížející Jan Kočiš, rok poté režisérovi snímek poslal.

„Pro mne to byl úlovek… O to cennější, že dva jiní hoši se pokoušeli o totéž a byl jim zabaven foťák. Pochopitelně nebyl jsem na to sám, pomohli mi ochotně náhodní kolemstojící tím, že mi udělali zeď,“ napsal o vzniku snímku do přiloženého dopisu.

Byli zuřiví a já měl vztek, vzpomíná Menzel

Menzel tehdy jel autem z Letné do centra Prahy. Hlídkám sovětských vojáků navzdory pokynům nezastavil, na náměstí Republiky už mu ale nic jiného nezbylo. „Udělali rojnici, a kdybych nezastavil, někoho bych přejel. Musel jsem vystoupit, byli zuřiví,“ vzpomíná Menzel. I on prý spíš než strach cítil naštvanost. „Měl jsem hrozný vztek,“ přiznává. 

Skutečný důvod v tu chvíli neznal. Pak ale zjistil, že mu někdo polepil zadní část auta. „Všude se tehdy psaly nápisy ‚táhněte domů‘ – a on měl na automobilu také nějaký nápis, v azbuce, a Rusáci, jak se tehdy říkalo, to brali jako provokaci. Navíc měli pocit, že takové super auto určitě veze nějaké zbraně,“ doplnil režisér dokumentárního cyklu Zdeněk Tyc. 

Deset příběhů

S Jiřím Menzelem natáčel filmovou rekonstrukci tehdejších událostí. Oscarový režisér je jedním z deseti pamětníků, jejichž zážitky ze srpna 1968 Česká televize zaznamenává.

„Jsou mezi nimi i příběhy docela drásavé, protože okupace stála i lidské životy,“ podotýká Tyc. Tragické je například svědectví Naděždy Sušánkové, která jako dvanáctileté děvče viděla umírat svoji matku. V Bučovicích ji přes zavřené kuchyňské okno zasáhla náhodně vypálená sovětská kulka. 

Cyklus vzniká podle populárního izraelského formátu Capturing the Moment, který se dočkal adaptací v mnoha zemích světa. Německá ZDF formát připravila k příležitosti výročí pádu Berlínské zdi, Španělé si jím zase připomněli okolnosti velké a násilně potlačené hornické stávky.

Česká televize Ten okamžik odvysílá příští rok v srpnu, kdy uplyne půlstoletí od invaze vojsk Varšavské smlouvy.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Režisér seriálu Bylo nás pět Karel Smyczek dostane Českého lva za přínos ve filmu

Českého lva za mimořádný přínos kinematografii dostanou dvě osobnosti. In memoriam dirigent Mario Klemens: pod jeho taktovkou byla nahrána hudba k více než sto padesáti filmům a seriálům. Druhou oceněnou osobností je režisér a herec Karel Smyczek. Ceny bude Česká filmová akademie předávat začátkem března.
před 4 hhodinami

Sněmovna schválila zřízení dětského ombudsmana

Poslanci podpořili zřízení dětského ombudsmana. Od července má působit v Kanceláři veřejného ochránce práv. Sněmovna schválila i novelu zákona, která má u velkých akvizic a veřejných zakázek zajistit rovné podmínky firem z EU vůči firmám ze zemí mimo Unii. První čtení novely mysliveckého zákona sněmovna ve středu nedokončila.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Muzea a galerie v Česku mají bohatší sbírky. I díky dotacím

Tuzemská muzea a galerie získaly v loňském roce do svých sbírek několik významných kulturních děl. Patří mezi ně třeba obraz od Jana Zrzavého, grafiky od Toyen nebo skleněné negativy s prvním československým prezidentem Tomášem Garriguem Masarykem. Výkup desítek mimořádně hodnotných předmětů podpořilo dotací ministerstvo kultury. Jen Masarykovo muzeum v Hodoníně si do sbírek pořídilo 189 negativů z let 1918 až 1937. Za kolekci zaplatilo zhruba 280 tisíc korun, ze státních peněz šlo sedmdesát procent této částky.
20. 1. 2025

Novým rektorem AVU chtějí být tři kandidáti

O post rektora Akademie výtvarných umění (AVU) v Praze se ucházejí tři kandidáti. Splnili podmínky, které stanovil Akademický senát AVU. Uchazeči Tomáš Pospiszyl a Dušan Zahoranský na AVU už nyní působí, Marek Pokorný je externista. Senát AVU zvolí nového rektora 5. března. Předchozí rektorka Maria Topolčanská rezignovala loni v říjnu. AVU od té doby vede v zastoupení nová prorektorka pro studijní záležitosti Šárka Krtková, kterou do funkce jmenovala Topolčanská.
20. 1. 2025

Nový ředitel Studia Ypsilon plánuje zrušit stávající podobu souboru

Ředitelem Studia Ypsilon bude od 1. března děkan Divadelní fakulty AMU (DAMU) v Praze František Tománek, jehož koncepce počítá se zrušením stávající podoby souboru. Výsledky výběrového řízení v pondělí schválili radní hlavního města, jehož příspěvkovou organizací divadlo je. Tománek plánuje divadlo transformovat na výukové a umělecké pracoviště Divadelní fakulty AMU. To podle serveru iRozhlas.cz kritizují členové souboru, divadlo situaci odmítlo komentovat.
20. 1. 2025Aktualizováno20. 1. 2025

Putina ve filmu hraje umělá inteligence i Jude Law

V lednu se shodou okolností dostalo pozornosti dvěma novým hraným filmům o Vladimiru Putinovi. Oba sledují jeho cestu k moci, každý ale jiným způsobem. V Polsku měl premiéru snímek s jednoduchým názvem Putin, který příběh ruského vůdce vypráví stylizovanou satirou i pomocí AI. Ve francouzské produkci se zase chystá politický thriller Mág z Kremlu, v němž byl pro roli Putina potvrzen Jude Law.
17. 1. 2025

Na Berlinale budou soutěžit dva české animované filmy

Česká kinematografie bude mít na letošním festivalu Berlinale zastoupení díky dvěma animovaným filmům. Světovou premiéru čekají loutkové Pohádky po babičce, natočené podle knihy Arntošta Goldflama čtyřmi režiséry. Do soutěže krátkometrážních snímků se po deseti letech od poslední české účasti dostal Kámen osudu od studentky Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze (UMPRUM) Julie Černé.
17. 1. 2025

Zemřel režisér David Lynch, mistr matoucích filmů

Ve věku 78 let zemřel americký režisér David Lynch. Oznámila to jeho rodina. Lynch byl nominován na Oscara za filmy Modrý samet, Sloní muž a Mulholland Drive. Byl také spoluautorem televizního seriálu Městečko Twin Peaks. Jeho dílo se stalo v mnoha kruzích kultovním a inspirovalo množství napodobitelů, byť se svojí logikou snu vzpíralo jasným interpretacím. „Život je velmi, velmi matoucí, a tak by to mělo být dovoleno i filmům,“ sdělil v jednom z rozhovorů.
16. 1. 2025Aktualizováno16. 1. 2025
Načítání...