Národní galerie v roce 2019 zřídí stálé místo pro staré mistry, přiveze poklad z Indie a vrátí Havla na Hrad Dvě nové stálé sbírkové expozice otevře Národní galerie v roce 2019. Chystá také retrospektivu jednoho z nejvýznamnějších sochařů minulého století Alberta Giacomettiho nebo velkou přehlídku francouzského impresionismu. Na samostatných výstavách představí řadu českých tvůrců, například Milana Grygara nebo Josefa Bolfa. V plánu jsou také dvě fotografické instalace, jedna z nich k výročí sametové revoluce. Podrobněji chystaným programem Národní galerie provede následující fotogalerie.
Národní galerie otevře ve druhé polovině příštího roku dvě nové sbírkové expozice. Ve Schwarzenberském paláci shromáždí staré mistry: Brandla, Cranacha či Škrétu (od 13. 9.).
Druhou novou stálou expozici najdou návštěvníci ve Veletržním paláci. Umění nejdelšího století 1796–1917 (od 13. 11.) představí významné české umělce (Mánes, Slavíček) i část tzv. francouzské sbírky (Gauguin, Picasso, van Gogh).
Mezinárodní umění reprezentují tři klíčové výstavní projekty. V Paláci Kinských (28. 6. – 20. 10.) budou k vidění nejslavnější jména francouzského impresionismu: Manet, Monet, Renoir či Sisley.
Veletržní palác bude hostit rozsáhlou retrospektivu sochaře Alberta Giacomettiho (19. 7. – 1. 12.). Výběr exponátů z pařížské nadace Fondation Giacometti zahrne na sto padesát plastik, maleb a kreseb.
Výstava Poklad mahárádži: Indické umění z Džódhpuru (říjen 2019 – 19. 4.) ve Valdštejnské jízdárně představí umělecké poklady z královské sbírky v severoindickém Radžastánu.
Několik výstav připomene samostatně osobnosti českého umění, od baroka po současnost. Dvě fotografické generace například zastupuje spolek 400 ASA. Stejnojmenná instalace (8. 3. – 8. 9.) nabídne ve Veletržním paláci snímky od Kratochvíla, Cudlína nebo Jungrové.
Do Valdštejnské jízdárny doputuje z Brna výstava Josef Šíma: Cesta k Vysoké hře (19. 4. – 30. 7.), která ukazuje prostřednictvím tvorby tohoto malíře umělecké kontakty českého a francouzského umění v době první republiky.
Nestor českého výtvarného umění Milan Grygar představí ve Velké dvoraně Veletržního paláce své slavné akustické kresby (30. 8. – 5. 1.).
Střední generaci zastupuje Josef Bolf, který ve Veletržním paláci přispěje do Cyklu současné malby (30. 8. – 5. 1.) svými smutnými a opuštěnými, byť stále barevnějšími postavami.
Ve Veletržním paláci chce Národní galerie také seznámit s vrstevnatou tvorbou sochaře a medailéra Stanislava Suchardy (13. 11. – 5. 4.).
Pod názvem Dvě tišiny (13. 11. – 16. 2.) předloží česká umělkyně Jitka Hanzlová své fotografické cykly, v nichž zkoumá individualitu člověka a prostředí, v němž žije.
O několik století zpátky se pak v Paláci Kinských vrátí výstava Václav Hollar a umění kresby (4. 10. – 5. 1.). Slavného grafika a rytce představuje jako malíře v kontextu děl jeho předchůdců, současníků i následovníků.
Třicáté výročí sametové revoluce připomene ve Veletržním paláci fotografická výstava Havel na Hrad! (13. 11. – 16. 2.).
Ještě před tím ve Šternberském paláci shrne výstava Sasko–Česko: Jak blízko, tak daleko (24. 5. – 15. 9.) dva tisíce let vztahů těchto sousedních regionů.
Výstavní rok uzavře vánočně laděný projekt Krásné madony v Anežském klášteře (22. 11. – 19. 4.).