Na tomto světě si rozumí Zahradníček, folklor i merengue

Rozhovor s Martou Töpferovou (zdroj: ČT24)

Ohlasy moravské a české lidové hudby propojené s latinskoamerickými prvky i flamenkem. Skladatelka a zpěvačka Marta Töpferová pokračuje v projektu Milokraj na novém albu. Nazvala ho Tento svět a znějí na něm vedle jejích autorských textů i verše tří českých básníků: Věry Provazníkové, Jana Zahradníčka a Antonína Sovy. Křest desky je naplánován na 19. září v pražském Divadle Mana.

Rozhovor s Martou Töpferovou

Kouzlu lidových písní jste po albu Milokraj z roku 2013 podlehla už podruhé. Tentokrát jste je ale propojila s latinskoamerickou hudbou, které se léta věnujete. Odráží tedy novinka vaši muzikantskou duši se vším všudy?

Přesně o to se snažím. Žila jsem mnoho let v emigraci, kde jsem načerpala mnoho různých stylů, zejména mě zaujaly ty latinskoamerické a španělské, takže v návratu ke kořenům se odkazuji k nim i na lidovou hudbu z Moravy a slovanských oblastí. 

Jak se latinskoamerický rytmus snese s folklorními motivy?

Například jsem si na desku dovolila zhudebnit báseň Antonína Sovy Co mohl najíti poutník v rytmu venezuelského merengue. Protože jde o rytmus na pět a ta báseň má pět slabik: Za rána poutník přišel do kraje, cos neznámého v dálce hladaje…

Je za vaší hudební láskou k folkloru ukrytý stesk prožitý v letech emigrace?

Tento svět
Zdroj: Moravia Publishing

Určitě to hrálo roli. Jsem moc vděčná za období, které jsem strávila ve Spojených státech, nicméně jsem také vděčná, že jsem měla možnost se vrátit. Stýskalo se mi po krajině, po mateřštině, po hudbě.

Máte ohlasy na svou tvorbu od těch, kteří se českým a moravským folklorem zabývají? Jak se jim líbí vaše inspirace a propojování s jinými žánry?

Musím říct, že zatím máme krásné ohlasy. Možná i proto, že moje skladby nejsou jen přearanžované lidové písně, ale že se snažím psát novou hudbu, která sice čerpá z lidových tradic, ale posouvá je dál, do nových barev, do nového kontextu. 

Je na albu cítit i vliv muzikantů, kterými jste se obklopila? Třeba Davida Dorůžky nebo Stanislava Palúcha.

Mají na desce obrovskou zásluhu, jednak proto, že jsou mistři svých nástrojů, ale také proto, že jsou silnými hudebními osobnostmi. Mají velký přesah, znají lidovou hudbu i improvizaci a jazz, hrajou i v komorních sestavách staré hudby. Jsem ráda, že Milokraj působí už pátý rok, oproti první desce jsme se hodně posunuli a hodně sehráli.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Anki a GbClifford. Jména, na kterých se shodnou nominace Vinyla i Apollo

Rapper Anki a anonymní hudebnice GbClifford jsou jména, která se shodně objevují v nominacích na hudební ceny Vinyla i Apollo. Seznam adeptů na nejlepší hudební počiny roku 2024 zveřejnily ve stejný den. Zastoupení v nich mají neokoukaná jména i zavedení umělci jako Vladimír Mišík nebo Monkey Business.
před 4 hhodinami

Kdo jsou svatí na Karlově mostě? Sochu tam chtěl mít kdekdo

Na Karlově mostě stojí třicet kamenných soch a sousoší svatých. Příběhy většinou historických postav i kontext vzniku děl přibližuje kniha Mystický koridor od Aleny Ježkové. Dvojjazyčnou publikaci s černobílými fotografiemi vydala Galerie hlavního města Prahy (GHMP), která je správcem této převážně barokní galerie pod širým nebem.
před 4 hhodinami

Baví mě, že můžu vypadat jako zástupce více asijských komunit, říká herec

Inscenace My děti z druhé ruky balancuje na hraně dokumentární výpovědi a autorské fikce a divákům přibližuje, jaké to je, neznat své biologické rodiče nebo etnický původ. Autory inscenace, v níž zároveň účinkují, jsou herci Michal Sikora a Martina Znamenáčková. Oba přitom mají s výše popsanými tématy osobní zkušenost. Zároveň se v Událostech, komentářích shodli, že neznat přesně svůj původ může být v určitých ohledech i výhodou.
před 7 hhodinami

Do kin se v roce 2025 vrátí Superman, Zlatovláska i Mission: Impossible

Ve znamení návratu jsou mnohé ze zahraničních hraných filmů, které se objevují ve výhledech nejočekávanějších titulů na rok 2025 a mají už ohlášenou českou premiéru. Ve filmovém výběru na letošní rok zmiňujeme i tuzemské snímky, jejichž uvedení do kin je provázeno zvědavostí. Většina uvedených titulů vznikla v koprodukci České televize.
včera v 11:45

Rozálie se vypsala z milostných vztahů láskou, hlínou a rýčem

Rozálie Havelková, vystupující jako písničkářka jen pod svým křestním jménem, pokřtila před Vánocemi novou desku nazvanou Láska, hlína, rýč. Nechala se ovlivnit nejen španělskými, ale i balkánskými rytmy a na studiové nahrávce ji doprovází hned několik muzikantů.
6. 1. 2025

Na Zlatých glóbech se dařilo filmům Emilia Pérez a Brutalista

Nejvíce Zlatých glóbů získal film Emilia Pérez. Film, který vypráví o změně pohlaví mexického drogového bosse, zvítězil ve čtyřech kategoriích včetně té za nejlepší komedii či muzikál. Zabodoval také Brutalista, životopisný snímek o architektovi maďarského původu, se třemi trofejemi a titulem nejlepšího dramatu. Zlaté glóby se udílely ve 27 filmových a televizních kategoriích.
6. 1. 2025Aktualizováno6. 1. 2025

Na co z kultury se v roce 2025 těší Mádl, Svěrák či Koller

Herec a filmař Jiří Mádl, scenárista Zdeněk Svěrák, hudebník David Koller, herečka Anna Fialová i její kolegové Pavel Šimčík a Ivan Trojan prozradili, na jaké kulturní události se těší v roce 2025. Ať už osobně, nebo profesně.
4. 1. 2025

Divadelní premiéry: Brněnské metro, Sisi i vnitřní svět Myšičky

Prosinec přinesl na divadelní prkna například hru, díky níž se poprvé jako dramatik představil Martin Myšička, komedii o brněnském metru či návrat slavné klauniády Bolka Polívky. Mezi novinkami, o nichž natáčely Události v kultuře, se najde i pohled do životů prezidentských manželek či císařovny Sisi.
3. 1. 2025
Načítání...