V pražském krematoriu Strašnice se uskutečnilo poslední rozloučení s rockovým zpěvákem, kytaristou, skladatelem a textařem Michalem Ambrožem. Frontman skupin Jasná Páka, Hudba Praha a Divoký srdce po delší nemoci zemřel posledního října. Na poslední cestu vyprovodili Ambrože jeho kolegové z branže i fanoušci – a také hudba.
Na posledním rozloučení s Michalem Ambrožem hrál jeho Srdeční příběh i Rolling Stones
Poslední sbohem přišli Michalu Ambrožovi dát mimo jiné David Koller a Petr Váša, kteří oba působili ve skupině Jasná Páka a s Ambrožem letos vydali jeho poslední nahrávku s názvem Starej bejt každej neumí.
David Koller ve smuteční řeči zavzpomínal na proslulé hudební večírky, kterých byl Ambrož v osmdesátých a devadesátých letech iniciátorem. „Nejdelší z mejdanů trval čtvrt roku, Petr Kalandra měl u Ambrožů i pyžamo. Michal byl pro mě víc než kamarád, cítil jsem se jako člen jeho rodiny,“ uvedl dojatý Koller.
Rozloučit se přišel i frontman Olympicu Petr Janda, zpěvák kapely Visací zámek Jan Haubert či hudebník Luboš Pospíšil. Mezi dalšími smutečními hosty byli také hudební publicisté Ondřej Bezr a Jan Rejžek, producent Milan Cimfe, zástupci Rádia Beat, kde Ambrož působil jako moderátor, či organizátor festivalu TrutnOFF BrnoON Martin Věchet.
Poslední rozloučení zahájila reprodukovaná píseň Ambrožovy oblíbené skupiny The Rolling Stones Wild Horses. Dále zazněly skladby Nicka Cavea, PJ Harvey a Ambrožova vlastní píseň Srdeční příběh ze stejnojmenného alba, které v roce 2016 natočil s Kollerem.
Frontman kapel Hudba Praha a Jasná Páka
Svoji nejznámější kapelu Hudba Praha založil Ambrož v roce 1984 po zákazu Jasné Páky, která se v článku Nová vlna se starým obsahem v časopise Tribuna ocitla na černé listině. Článek, který byl podepsán fiktivním jménem Jan Krýzl, odstartoval perzekuci alternativní české rockové scény, jež zasáhla především představitele punku a nové vlny. Postižen byl kromě Jasné Páky třeba Pražský výběr. Ambrož kapelu přestavěl a použil tehdy hojně používaný trik – soubor přejmenoval.
Písně Hudby Praha byly podle Ambrože vždy „o chlastu, bolševikovi a o ženskejch“. První etapa Hudby Praha se uzavřela v polovině devadesátých let. Důvodem bylo přetížení skupiny a sólové projekty jejích členů. Ambrož se věnoval projektu Divoký srdce. Druhé období zahájil v roce 1999 charitativní Koncert pro Kosovo.
S Hudbou Praha vydal Ambrož v roce 2019 studiové album Michal Ambrož & Hudba Praha. Předchozí sestava Hudby Praha se rozpadla před osmi lety. Vznikly dva soubory, které navázaly na její tradici – Hudba Praha Band a Michal Ambrož & Hudba Praha.
Vzhledem k problémům s revmatismem se v posledních letech musel vzdát hraní na kytaru. „Už hraju jenom ‚zbytkově‘ s Jasnou Pákou, ale spíše je to show, kytary se držím a snažím se jim to nekazit. Ale hlas mi naštěstí zůstal,“ upřesnil.