Na počátku bylo klíčové slovo a na konci film. Projekt Artinii nabídne jinou formu distribuce

Projekt Artinii chce distribuovat české filmy všem (zdroj: ČT24)

Uspořádat veřejné promítání filmu pro skupinu přátel nebo sousedů by mělo být od podzimu jednodušší. Umožní to projekt Artinii, který zaštiťuje Jan Svěrák. Režisér a producent prostřednictvím této platformy distribuoval svoji Obecnou školu do krajanských spolků v zahraničí. Po úspěšných projekcích po celém světě teď autoři myšlenky chtějí nabízet i další filmy různým komunitám, a to prostřednictvím aplikace.

Krajané, kteří chtěli vidět Obecnou školu, přišli skoro na sedmdesát veřejných projekcí. Diváky přilákala osvědčená klasika, tehdy spojená s oslavou osmdesátin Zdeňka Svěráka. Promítalo se v melbournském kině, v přístřešku na Bali nebo jen tak u ohně v novozélandském Oaklandu.

„Ukázalo se, že kdyby se těmto komunitám dal určitý systém a navazující akce, tak že by to spoluvytvářelo strukturu společenského života a měli by o to zájem,“ podotýká Jan Svěrák, že právě ohlas krajanského promítání vedl k rozšíření projektu.  

Jeho autoři chtějí do budoucna nabídnout obsah jakékoliv skupině po světě, nejen českým spolkům. „Komunita je pro nás celek lidí, kteří mají nějaký společný zájem. Třeba lidi, kteří mají rádi horory. A my naší analýzou hledáme filmy na podobná témata a komunitám je nabízíme,“ osvětluje princip projektu Artinii (Art in Intelligent Interaction) jeho spoluautor Ctirad Hemelík.

Stačí aplikace a společný zájem

Spolu s Vítem Krajíčkem vytvořili aplikaci, která obsahuje databázi filmů z celého světa a podle klíčových slov je nabídne tomu správnému uživateli. „Chceme, aby divák nemusel bezútěšně brouzdat po netu, aby našel film, který odpovídá jeho zájmu. Sbíráme po celém světě pomocí softwaru veřejně dostupná data o filmech včetně komentářů lidí a vytváříme vlastní analýzy, matematické modely,“ vysvětlil Hemelík.

Například komunita milovníků vesmíru si stáhne film Apollo 13, na základě klíčových slov „kosmická loď“, „Měsíc“ či „astronaut“. Po zhlédnutí jim pak aplikace nabídne podobný film. „Naše představa je, že se domluví třicet lidí, že vědí o zajímavém filmu z jiné části světa. Nestáhnou si ho na úložišti, ale zaplatí poplatek za svoji projekci a skrze naši aplikaci se dostanou přímo k producentovi, tedy ke zdroji, což dnes neexistuje,“ tvrdí Hemelík. 

Promítnout film nemusí jen provozovatel kina, ale v podstatě kdokoli s projektorem a plátnem. K potřebnému snímku se dostane po stažení speciálního přehrávače. Jestli nový systém distribuce objevil díru na trhu, ukáže čas, širokou veřejnost chtějí oslovit na konci září.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Režisér seriálu Bylo nás pět Karel Smyczek dostane Českého lva za přínos ve filmu

Českého lva za mimořádný přínos kinematografii dostanou dvě osobnosti. In memoriam dirigent Mario Klemens: pod jeho taktovkou byla nahrána hudba k více než sto padesáti filmům a seriálům. Druhou oceněnou osobností je režisér a herec Karel Smyczek. Ceny bude Česká filmová akademie předávat začátkem března.
před 8 hhodinami

Sněmovna schválila zřízení dětského ombudsmana

Poslanci podpořili zřízení dětského ombudsmana. Od července má působit v Kanceláři veřejného ochránce práv. Sněmovna schválila i novelu zákona, která má u velkých akvizic a veřejných zakázek zajistit rovné podmínky firem z EU vůči firmám ze zemí mimo Unii. První čtení novely mysliveckého zákona sněmovna ve středu nedokončila.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Muzea a galerie v Česku mají bohatší sbírky. I díky dotacím

Tuzemská muzea a galerie získaly v loňském roce do svých sbírek několik významných kulturních děl. Patří mezi ně třeba obraz od Jana Zrzavého, grafiky od Toyen nebo skleněné negativy s prvním československým prezidentem Tomášem Garriguem Masarykem. Výkup desítek mimořádně hodnotných předmětů podpořilo dotací ministerstvo kultury. Jen Masarykovo muzeum v Hodoníně si do sbírek pořídilo 189 negativů z let 1918 až 1937. Za kolekci zaplatilo zhruba 280 tisíc korun, ze státních peněz šlo sedmdesát procent této částky.
20. 1. 2025

Novým rektorem AVU chtějí být tři kandidáti

O post rektora Akademie výtvarných umění (AVU) v Praze se ucházejí tři kandidáti. Splnili podmínky, které stanovil Akademický senát AVU. Uchazeči Tomáš Pospiszyl a Dušan Zahoranský na AVU už nyní působí, Marek Pokorný je externista. Senát AVU zvolí nového rektora 5. března. Předchozí rektorka Maria Topolčanská rezignovala loni v říjnu. AVU od té doby vede v zastoupení nová prorektorka pro studijní záležitosti Šárka Krtková, kterou do funkce jmenovala Topolčanská.
20. 1. 2025

Nový ředitel Studia Ypsilon plánuje zrušit stávající podobu souboru

Ředitelem Studia Ypsilon bude od 1. března děkan Divadelní fakulty AMU (DAMU) v Praze František Tománek, jehož koncepce počítá se zrušením stávající podoby souboru. Výsledky výběrového řízení v pondělí schválili radní hlavního města, jehož příspěvkovou organizací divadlo je. Tománek plánuje divadlo transformovat na výukové a umělecké pracoviště Divadelní fakulty AMU. To podle serveru iRozhlas.cz kritizují členové souboru, divadlo situaci odmítlo komentovat.
20. 1. 2025Aktualizováno20. 1. 2025

Putina ve filmu hraje umělá inteligence i Jude Law

V lednu se shodou okolností dostalo pozornosti dvěma novým hraným filmům o Vladimiru Putinovi. Oba sledují jeho cestu k moci, každý ale jiným způsobem. V Polsku měl premiéru snímek s jednoduchým názvem Putin, který příběh ruského vůdce vypráví stylizovanou satirou i pomocí AI. Ve francouzské produkci se zase chystá politický thriller Mág z Kremlu, v němž byl pro roli Putina potvrzen Jude Law.
17. 1. 2025

Na Berlinale budou soutěžit dva české animované filmy

Česká kinematografie bude mít na letošním festivalu Berlinale zastoupení díky dvěma animovaným filmům. Světovou premiéru čekají loutkové Pohádky po babičce, natočené podle knihy Arntošta Goldflama čtyřmi režiséry. Do soutěže krátkometrážních snímků se po deseti letech od poslední české účasti dostal Kámen osudu od studentky Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze (UMPRUM) Julie Černé.
17. 1. 2025

Zemřel režisér David Lynch, mistr matoucích filmů

Ve věku 78 let zemřel americký režisér David Lynch. Oznámila to jeho rodina. Lynch byl nominován na Oscara za filmy Modrý samet, Sloní muž a Mulholland Drive. Byl také spoluautorem televizního seriálu Městečko Twin Peaks. Jeho dílo se stalo v mnoha kruzích kultovním a inspirovalo množství napodobitelů, byť se svojí logikou snu vzpíralo jasným interpretacím. „Život je velmi, velmi matoucí, a tak by to mělo být dovoleno i filmům,“ sdělil v jednom z rozhovorů.
16. 1. 2025Aktualizováno16. 1. 2025
Načítání...