Na Moravě teče Temže a Bronx je vesnice

K oslavě obecního svátku, který vznikl z iniciativy uznávané umělkyně Kateřiny Šedé, se opět sešli obyvatelé Bedřichovic na Brněnsku. Šedá pět let pracovala s komunitou nevelké obce a pořádala tam své umělecké intervence. Výsledkem je opravená náves s londýnskými prvky nebo nová tradice v podobě obecního svátku. Letošní ročník už není dílem Šedé, ale skupiny místních občanů, která jí chce poděkovat.

Na Bedřichovice nad Temží se na jediný den přejmenovala obec, kterou Kateřina Šedá před pěti lety proslavila v Londýně. Osmdesát obyvatel tehdy přivezla do britské metropole, kde u známé galerie Tate Modern uspořádala performanci, během níž Bedřichovičtí všeho věku dělali od rána to samé, co doma. Projektu nazvaného Od nevidím do nevidím (From Morning Till Night) se zúčastnilo také osmdesát britských výtvarníků.

Jak se dělá svátek

Od té doby se bedřichovičtí schází, aby si neobvyklou situaci, která stmelila celou obec, připomněli. „Mně se podařilo na své akce dostat lidi, kteří by normálně spolu žádné jiné akce nedělali. Většinou se lidi profilují na jednotlivých akcích, sem jdou ti, tam jdou tamti, ale mně na akce přicházeli lidi, kteří se opravdu jinde nepotkali,“ říká Kateřina Šedá.

Dlouhodobý umělecký projekt skončil před rokem, ale bedřichovičtí se rozhodli pokračovat. Letošní sváteční sešlostí také chtěli poděkovat výtvarnici za to, že v malé obci rozdmýchala život. Ve městě vznikla londýnská telefonní budka, dvoupatrový autobus pro děti nebo nultý poledník. Režisér Jan Gogola mladší ve spolupráci s Českou televizí natočil o bedřichovickém experimentu dokument Jak se dělá svátek.

Průvodce po Bronxu

Vztah vesnice a města je téma, které Kateřinu Šedou stále fascinuje. V současnosti připravuje netradičního průvodce po brněnské čtvrti zvané Bronx, kterou chápe jako vesnici uprostřed města. Svým novým umělecko-sociálním počinem chce podobně jako v Bedřichovicích podpořit místní komunitu, která skrze práci na společném díle získá lepší vztah ke svému bydlišti. Projekt by měl být dokončen v polovině prosince.

Kateřina Šedá (*1977, Brno) je česká výtvarnice. Studovala na pražské AVU. Zabývá se především konceptuálním uměním a happeningy. Její projekty se vyznačují snahou narušit stereotypy chování jednotlivců i celých komunit. Roku 2005 obdržela Cenu Jindřicha Chalupeckého za projekt Je to jedno. V roce 2007 její akce Každej pes, jiná ves upoutala pozornost přehlídky Documenta 12 v německém Kasselu. V roce 2011 zorganizovala pro londýnskou galerii Tate Modern projekt Od nevidím do nevidím / From Morning till Night. Režisér Jan Gogola mladší ve spolupráci s Českou televizí natočil o Kateřině Šedé dokument Jak se dělá svátek.

Kateřina Šedá
Zdroj: Václav Šálek/ČTK

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Režisér seriálu Bylo nás pět Karel Smyczek dostane Českého lva za přínos ve filmu

Českého lva za mimořádný přínos kinematografii dostanou dvě osobnosti. In memoriam dirigent Mario Klemens: pod jeho taktovkou byla nahrána hudba k více než sto padesáti filmům a seriálům. Druhou oceněnou osobností je režisér a herec Karel Smyczek. Ceny bude Česká filmová akademie předávat začátkem března.
před 9 hhodinami

Sněmovna schválila zřízení dětského ombudsmana

Poslanci podpořili zřízení dětského ombudsmana. Od července má působit v Kanceláři veřejného ochránce práv. Sněmovna schválila i novelu zákona, která má u velkých akvizic a veřejných zakázek zajistit rovné podmínky firem z EU vůči firmám ze zemí mimo Unii. První čtení novely mysliveckého zákona sněmovna ve středu nedokončila.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Muzea a galerie v Česku mají bohatší sbírky. I díky dotacím

Tuzemská muzea a galerie získaly v loňském roce do svých sbírek několik významných kulturních děl. Patří mezi ně třeba obraz od Jana Zrzavého, grafiky od Toyen nebo skleněné negativy s prvním československým prezidentem Tomášem Garriguem Masarykem. Výkup desítek mimořádně hodnotných předmětů podpořilo dotací ministerstvo kultury. Jen Masarykovo muzeum v Hodoníně si do sbírek pořídilo 189 negativů z let 1918 až 1937. Za kolekci zaplatilo zhruba 280 tisíc korun, ze státních peněz šlo sedmdesát procent této částky.
20. 1. 2025

Novým rektorem AVU chtějí být tři kandidáti

O post rektora Akademie výtvarných umění (AVU) v Praze se ucházejí tři kandidáti. Splnili podmínky, které stanovil Akademický senát AVU. Uchazeči Tomáš Pospiszyl a Dušan Zahoranský na AVU už nyní působí, Marek Pokorný je externista. Senát AVU zvolí nového rektora 5. března. Předchozí rektorka Maria Topolčanská rezignovala loni v říjnu. AVU od té doby vede v zastoupení nová prorektorka pro studijní záležitosti Šárka Krtková, kterou do funkce jmenovala Topolčanská.
20. 1. 2025

Nový ředitel Studia Ypsilon plánuje zrušit stávající podobu souboru

Ředitelem Studia Ypsilon bude od 1. března děkan Divadelní fakulty AMU (DAMU) v Praze František Tománek, jehož koncepce počítá se zrušením stávající podoby souboru. Výsledky výběrového řízení v pondělí schválili radní hlavního města, jehož příspěvkovou organizací divadlo je. Tománek plánuje divadlo transformovat na výukové a umělecké pracoviště Divadelní fakulty AMU. To podle serveru iRozhlas.cz kritizují členové souboru, divadlo situaci odmítlo komentovat.
20. 1. 2025Aktualizováno20. 1. 2025

Putina ve filmu hraje umělá inteligence i Jude Law

V lednu se shodou okolností dostalo pozornosti dvěma novým hraným filmům o Vladimiru Putinovi. Oba sledují jeho cestu k moci, každý ale jiným způsobem. V Polsku měl premiéru snímek s jednoduchým názvem Putin, který příběh ruského vůdce vypráví stylizovanou satirou i pomocí AI. Ve francouzské produkci se zase chystá politický thriller Mág z Kremlu, v němž byl pro roli Putina potvrzen Jude Law.
17. 1. 2025

Na Berlinale budou soutěžit dva české animované filmy

Česká kinematografie bude mít na letošním festivalu Berlinale zastoupení díky dvěma animovaným filmům. Světovou premiéru čekají loutkové Pohádky po babičce, natočené podle knihy Arntošta Goldflama čtyřmi režiséry. Do soutěže krátkometrážních snímků se po deseti letech od poslední české účasti dostal Kámen osudu od studentky Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze (UMPRUM) Julie Černé.
17. 1. 2025

Zemřel režisér David Lynch, mistr matoucích filmů

Ve věku 78 let zemřel americký režisér David Lynch. Oznámila to jeho rodina. Lynch byl nominován na Oscara za filmy Modrý samet, Sloní muž a Mulholland Drive. Byl také spoluautorem televizního seriálu Městečko Twin Peaks. Jeho dílo se stalo v mnoha kruzích kultovním a inspirovalo množství napodobitelů, byť se svojí logikou snu vzpíralo jasným interpretacím. „Život je velmi, velmi matoucí, a tak by to mělo být dovoleno i filmům,“ sdělil v jednom z rozhovorů.
16. 1. 2025Aktualizováno16. 1. 2025
Načítání...