Takzvaný Ateliér úspěšného absolventa je novinkou, která má podpořit výtvarné umělce na samém začátku jejich kariéry. Vybranému absolventovi brněnské Fakulty výtvarných umění VUT v Brně nabízí Dům umění města Brna půlroční rezidenční pobyt zakončený výstavou. Jako první ho získala Marie Štindlová.
Marie Štindlová „zaplatila“ za rezidenci v Brně Prstenem na parkovišti
Bydlení, zázemí i ateliér najdou mladí umělci v Domě pánů z Kunštátu, o jehož provoz se stará brněnský Dům umění. Rezidenti dostávají i stipendium, takže se mohou plně věnovat přípravě vlastní výstavy. „Pro absolventa vysoké školy je výborná věc, když si může dopřát půl roku, kdy má čas pouze na svou tvorbu a nemusí řešit existenční nutnosti,“ oceňuje projekt první z rezidenčních umělkyň.
Výsledek svého čtyřměsíčního pobytu prezentuje ve stejném domě, v Galerii G99. „Během rezidence jsem vytvořila sedm velkoformátových kreseb, které jsou umístěny v architektuře a zároveň jsou samy architekturou. Pak je tu ještě namluvený text. Dohromady vše tvoří jeden celek,“ popisuje Štindlová výstavu s názvem Prsten na parkovišti. K vidění je do 18. února.
Rezidence nejen pro výtvarníky
Marie Štindlová je první umělkyní nového programu, není ale sama, kdo v Domě pánů z Kunštátu tvořil. Rezidenční pobyty nabízí Dům umění už od konce roku 2016 – za tu dobu už se v ateliérech a pokojích ve druhém patře renesanční budovy vystřídalo devět umělců, převážně ze zahraničí.
„Rezidence nejsou jenom pro zahraniční umělce, ale jsou také službou pro lokání uměleckou scénu, protože se snažíme vytvářet kontakty a ukazovat, že je možná spolupráce,“ podotýká koordinátorka rezidenčního programu Marta Fišerová Cwiklinski. V Domě pánů z Kunštátu nemusí pobývat jen výtvarníci, festival Meeting Brno zde loni hostil herce, letos dává tuto možnost spisovatelům z Rakouska či Slovenska.