Láska je, když…

Láska je láska, když choděj kluci s holkama a kluci s klukama… zpívá copatá Lucie Bílá v písni, jež zazní i v novém stejnojmenném filmu režiséra Milana Cieslara. Zamilovat se zkrátka může každý, i když, jak už to v životě bývá, nadšení z výběru partnera občas okolí nesdílí. Snímek o všemožných podobách lásky, která, ač to zní jako klišé, kvete opravdu v každém věku, vznikl v koprodukci České televize.

Mácha má štěstí, že je kamennej, ale dědeček Marušky musí na rozdíl od něj přihlížet, jak se jeho osmnáctiletá nevidomá vnučka, kterou vychovává sám podle svého nejlepšího svědomí, zamiluje do svého vysněného a vymodleného prince, strážného anděla Marka. Ten mu však není zrovna po chuti. Anděl je totiž tmavší pleti, a tak se mu přes svou veskrze ušlechtilou povahu nepodaří ukázat svou svatozář v plné míře.

Sám Maruščin dědeček se přitom vplíží do přízně své spolužačky a dávné lásky Libušky, která má tak trošku problémy se zákonem. Nejstarší dealerka v Čechách často musí na policii vysvětlovat, proč se zkouřené babičky v domově důchodců vznášejí u stropu poté, co jim přinese produkty své pěstitelské práce.

Láska s vůní marihuany

Do role kuřačky marihuany, kterou ztvárnila Eliška Balzerová, se herečka vžila naprosto bravurně. Podle svých slov se pod dohledem zkušeného pedagoga na roli důkladně připravovala. Potěšila ji navíc spolupráce s Petrem Nárožným, se kterým si před filmovou kamerou zahrála vůbec poprvé ve své herecké kariéře.

Tráva, i když ta pokrývající fotbalové hřiště, je hlavním zájmem i uťáplého podpantofláka Karla, bývalého ligového fotbalisty. Se svou cílevědomou manželkou Zdenou nemá zrovna život z nejlehčích, a zhorší se to ještě víc, když Zdena přistihne svého syna Honzu v autě, jak se líbá s mužem. Rozhodne se ho proto „předělat v normálního kluka“. Zoufalá snaha s nabrnkáváním dcer kamarádek přes doprovod do vykřičeného domu až po striktní zákazy ale nepomáhá a její syn jí stále opakuje, že je gay, je gay, je teplej…

Správně vidíme jen srdcem

Jediný, kdo ho plně chápe, je jeho kamarádka a sousedka, již zmíněná Maruška. Vzájemné vztahy všech hlavních představitelů se tak začínají proplétat, což přináší řadu humorných, absurdních, zapeklitých i dojemných situací, okořeněných jemnou nadsázkou a ironií. A stejně, jako je tomu v životě, ne vždy takových, jaké by divák čekal.

Scénář k filmu pochází z pera Martina Horského. Ač se jedná o debut mladého scenáristy, u herců i ostatních tvůrců sklidil již v původní verzi velký úspěch. „Když jsem četla scénář, nahlas jsem se smála,“ prozradila herečka Simona Stašová, představitelka Zdeny. I její kolegyně Eliška Balzerová po něm podle svých slov sáhla s velikým nadšením.

Milan Cieslar, režisér:

„Divák by si měl odnést z kina víc než jen třeskutý smích, který je způsobený přímočarými prostředky.“

Snímek Láska je láska vznikl v koprodukci České televize. „ČT loni podpořila deset koprodukčních filmů, většinou byly vážné. Jsem rád, že letos začínáme komedií,“ podotkl k žánru snímku producent Jaroslav Kučera. Každá generace si v něm najde svůj prostor. Kromě komických scén ale snímek nabádá, tak jak to má Cieslar rád, k hlubšímu zamyšlení. Jak pravil Antoine de Saint Exupéry: Správně vidíme jen srdcem. Co je důležité, je očím neviditelné.

Láska je láska (2012): romantická komedie, 108 min. Režie: Milan Cieslar, scénář: Martin Horský, hudba: Ondřej Brousek. Hrají: Petr Nárožný, Simona Stašová, Eliška Balzerová, Ondřej Vetchý, Aneta Krejčíková, Maciej Cymorek, Rudolf Hrušínský a další. Premiéra 19. ledna.

Nahrávám video

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Strážnický modrotisk slaví 120 let. Ohrožují ho ale levné kopie

Strážnická modrotisková dílna letos oslaví 120 let od svého založení. Současně však bojovala o přežití kvůli levným napodobeninám tradičního modrotisku. Na její záchranu přispěli lidé ve veřejné sbírce téměř 700 tisíc korun. Část vybraných peněz chce dílna využít také na osvětu, aby zákazníci dokázali odlišit originál od padělku.
včera v 08:30

V Kyjevě odstranili pomník spisovatele Bulgakova, na sítích vypukly spory

Z ukrajinské metropole byla odstraněna socha sovětského spisovatele Michaila Bulgakova, autora známého románu Mistr a Markétka. Navzdory tomu, že o tomto kroku bylo rozhodnuto už na konci loňského roku, se o něm nyní na sociálních sítích a v médiích vedou spory – a to jak v ukrajinštině, tak ruštině. Odstraňování části památníků na Ukrajině probíhá v souladu s takzvaným dekolonizačním zákonem z roku 2023.
včera v 07:00

Disertační práci architekta Wiesnera i deník jeho ženy vystaví ve vile Stiassni

Disertační práci významného architekta Ernsta Wiesnera, deník jeho manželky Evy i rodinné fotografie převzal v Brně Národní památkový ústav. Vzácné archiválie budou k vidění ve vile Stiassni, jedné z Wiesnerových staveb. Z Velké Británie je přivezl generální konzul David Frous, který je převzal od anglického dárce Timothyho Wilkinsona, jehož rodina se s Wiesnerovými blízce přátelila.
12. 6. 2026

Zemřel David Hockney, britský malíř a ikona pop-artu

Ve věku 88 let ve čtvrtek v Londýně zemřel britský malíř David Hockney, který významně přispěl k pop-artovému uměleckému hnutí 60. let minulého století a je považován za jednoho z nejvýznamnějších a nejvlivnějších britských umělců 20. a 21. století. Informovaly o tom v pátek tiskové agentury s odvoláním na jeho agenturu. Hockneyho obrazy bazénů v Los Angeles, v nichž se zrcadlí kalifornské slunce, se staly ikonickými.
12. 6. 2026Aktualizováno12. 6. 2026

Géčko nebo Bílý dům? Ostravské divadlo buduje novou scénu

Národní divadlo moravskoslezské (NDM) získá novou scénu přestavbou výstavního pavilonu G na ostravské Černé louce. Multifunkční sál nebude sloužit pouze divadlu, díky variabilnímu prostoru se v něm budou moci konat také další kulturní akce. Divadlo zároveň hledá název pro nový prostor. Pracovně se mu říká Géčko nebo Bílý dům.
11. 6. 2026

Spielberg nepochybuje o mimozemšťanech v době, kdy se zpochybňuje vše

Mimozemšťané existují, nepochybuje věhlasný hollywoodský filmař Steven Spielberg. Reakcí lidstva na toto zjištění se zaobírá ve svém nejnovějším snímku Den odhalení, kterým se po letech vrací k žánru science fiction. Jak film pohrávající si s utajenými vládními materiály rezonuje v současné době označované za postfaktickou, kdy se zdá stále těžší rozlišit pravdu od dezinformací?
11. 6. 2026

VideoFilmové premiéry: hudební Srdcovka, mysteriózní Šedá zóna či akční Soukromý život

Režisér filmu Once s Markétou Irglovou John Carney se vrací s novým snímkem nazvaným Srdcovka. I do této komedie obsadil hudebníka – zpěváka Nicka Jonase. Ve francouzském mysteriózním dramatu Soukromý život si Jodie Fosterová zahrála psychiatričku, která si myslí, že její klientka byla zavražděna. Režisér a scenárista Guy Richtie přichází s akčním thrillerem Šedá zóna, v němž se Henry Cavill coby špion pouští do komplikované mezinárodní mise. A Steven Spielberg slibuje v konspirační sci-fi Den odhalení informace o mimozemském životě. V hlavních rolích se objeví Emily Bluntová či Colin Firth.
11. 6. 2026

Provázek zjišťoval, co nejtěžšího lidi překonali. Výsledkem je inscenace

Brněnské Divadlo Husa na provázku dalo lidem možnost podělit se o strastiplné okamžiky jejich životů. Z výpovědí sbíraných několik měsíců vznikla poslední premiéra sezony s názvem Everybody Hurts. Má být „kaleidoskopem způsobů, jak se odrazit ode dna“.
11. 6. 2026
Načítání...