La Película nabídne španělské filmové hity

Praha – Výběr toho nejlepšího ze španělské filmové produkce posledních dvou let nabízí ode dneška 7. ročník festivalu La Película. Dramaturgie představuje současnou španělsky mluvenou kinematografii v jejím výjimečném žánrovém i formálním rozsahu. Publikum se tak může těšit na ambiciózní fantasy v hollywoodském stylu, horor, absurdní komedie, sociální dramata anebo psychologicky laděné snímky, stejně jako animované, dokumentární či experimentální filmy. Aktuální produkci navíc doplní prestižní kolekce španělských neorealistických skvostů natočených mezi léty 1951 až 1961 režiséry jako Carlos Saura či Luis Buñuel. Osmnáct současných i archivních španělských filmů v letošním roce doplní čtveřice filmů z Venezuely.

Zahajovací projekce byla svěřena filmu Vetřelci / Intruders – španělský režisér Juan Carlos Fresnadillo tento horor natočil v hollywoodském stylu s hvězdami Clivem Owenem nebo Danielem Brühlem. České publikum tento snímek slavnostně uvedený na festivalech v Torontu a San Sebastianu uvidí dříve než například návštěvníci kin ve Spojených státech.

„Pro letošní festival La Película jsme vybrali stěžejní filmy různého žánrového zaměření, které ve Španělsku vznikly za poslední dva roky. Vyskytuje se mezi nimi několik velkorysých koprodukcí. Promítnuto bude celkem 22 snímků, což je dosavadní rekord festivalu,“ upozornil dramaturg přehlídky David Čeněk.

2 minuty
Reportáž Ondřeje Moravce
Zdroj: ČT24

„Současná bouřlivá společenská a ekonomická situace Španělska se začíná čím dál častěji odrážet na tématech filmů. Autoři k vystižení atmosféry využívají postupů dokumentárního filmu. Podobná situace byla i v období tzv. španělského neorealismu, kdy země procházela krizí a tomu odpovídá i ladění námi uváděných snímků, jako je např. debut Carlose Saury Páskové,“ přibližuje dále programovou náplň Čeněk.

V rámci sekce Španělský neorealismus budou promítnuta stěžejní díla tamní kinematografie: ve Španělsku se vlna nového přístupu ke kinematografii vzedmula o pár let později než v Itálii, ale přinesla neméně zajímavá filmová díla. Stačí jmenovat Smrt cyklisty / Muerte de un ciclista režiséra Juana Antonio Bardema z roku 1956, Buñuelovu Viridianu, debut Carlose Saury Páskové  / Los Golfos  a další.

Sedmý ročník festivalu La Película tradičně probíhá v pražském Kině Světozor 14. – 19. února, od 20. do 26. února v brněnském Kině Art. 

Venezuelská kinematografie, které je věnována část festivalu La Película, v posledních letech expanduje na světové filmové trhy. Jen v minulém roce zde mělo premiéru 15 celovečerních snímků. V loňském roce se venezuelské filmy zúčastnily 117 mezinárodních festivalů, na nichž získaly 42 různých ocenění, což je vskutku úctyhodný výkon. Přesto u nás zůstává prakticky neznámá. Festivalovému publiku tamní filmovou tvorbu přiblíží čtyři tituly natočené v rozmezí let 2007 až 2011. 

Román Chalbaud – Dny moci / Días de poder líčí tamější politické události na přelomu 50. a 60. let.

César Bolívar – Smrt ve vysokém rozlišení / Muerte en alto kontraste je ukázkou oblíbeného žánru tzv. tropického thrilleru, který odráží politické problémy minulosti.

Alberto Arvelo – Cyrano Fernández je novodobým a velmi originálním zpracováním slavného dramatu Cyrano z Bergeracu.

Hernán Jabes – Macuro, režisér vykresluje způsob boje za lidská i občanská práva na pozadí skutečného příběhu z osmdesátých let, který se odehrál v malém rybářském městečku.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Zemřel kytarista a klávesista skupiny The Cure Perry Bamonte

Britská alternativní hudební skupina The Cure v pátek oznámila, že zemřel její kytarista a klávesista Perry Bamonte. Hudebník byl členem kapely od roku 1990. Po krátké nemoci zemřel během vánočních svátků ve věku 65 let.
před 13 hhodinami

Na „něco menšího“ Pú pomyslel před sto lety. Nebyl to ale žádný med

Na Štědrý den roku 1925 se představil dnes jeden z nejslavnějších medvědů na světě. List London Evening News totiž otiskl povídku, kterou britský autor Alan Alexander Milne napsal o hračce svého syna. Hlavní hrdina se jmenoval Medvídek Pú. A i když tisíce dětských čtenářů hloupoučké zvířátko měly a mají rádi, těm nejbližším, včetně autora, přinesla jeho sláva i dost frustrace.
24. 12. 2025

Filmové písničky postupně lidoví, pohádky by se bez hudby neobešly

Česká televize na Štědrý den představí novou pohádku Záhada strašidelného zámku – v hlavních rolích s Oskarem Hesem a Sofií Annou Švehlíkovou. Hudbu k pohádce Ivo Macharáčka, bez níž by se přirozeně neobešla, složil Jan P. Muchow. Mnoho filmových písní z pohádek přitom časem zlidovělo a staly se přirozenou součástí repertoáru jejich interpretů. Mezi nimi třeba Kdepak ty ptáčku hnízdo máš z klasiky Tři oříšky pro Popelku nebo Miluju a maluju z Šíleně smutné princezny.
23. 12. 2025

Pařížský Louvre po krádeži šperků umístil na okna mříže

Pařížské muzeum Louvre nechalo nainstalovat mříže na okna galerie, kudy se dovnitř muzea před dvěma měsíci dostali lupiči, informuje agentura AFP. Při krádeži z 19. října pachatelé odcizili šperky v hodnotě 88 milionů eur (2,1 miliardy korun). Muzeum po loupeži zavádí přísnější bezpečnostní standardy.
23. 12. 2025

Zemřel Vince Zampella. Udával směr moderních videoherních stříleček

Při autonehodě v Kalifornii zemřel Vince Zampella, vývojář, který stál za řadou ikonických videoherních sérií, mimo jiné Call of Duty nebo nejnověji Battlefield. Zemřel ve věku 55 let při nehodě svého Ferrari na dálnici severně od Los Angeles. Úmrtí Zampelly potvrdila společnost Electronic Arts, vlastník herního studia Respawn Entertainment, které Zampella založil.
23. 12. 2025

Anděl Páně už dvacet let baví miliony „nenapravitelných hříšníků“

Od premiéry pohádky Anděl Páně uplynula letos dvě desetiletí. V televizi ji diváci viděli na Štědrý večer o rok později. Dnes už je tento příběh evergreenem vánočního programu, stejně jako pokračování, které vzniklo před dekádou. A tvůrci v čele s režisérem Jiřím Strachem a herci Ivanem Trojanem a Jiřím Dvořákem od té doby dostávají otázky, jestli dojde i na Anděla Páně 3.
23. 12. 2025

Zemřel britský hudebník Chris Rea, bylo mu 74 let

Ve věku 74 let v pondělí ráno po krátké nemoci zemřel britský kytarista a zpěvák Chris Rea, sdělil portálu BBC a agentuře PA mluvčí rodiny. Hudebník s charakteristickým chraplavým hlasem se proslavil mimo jiné písněmi The Road to Hell, Julia či Driving Home For Christmas. Svou bluesrockovou tvorbu představil několikrát i v Praze.
22. 12. 2025Aktualizováno22. 12. 2025

KVÍZ: Nejen Pelíšky. Jak dobře znáte vánoční filmovou klasiku?

Ve svátečním programu České televize nemůže chybět ani tuzemská filmová klasika. Například Štědrý večer si už mnozí diváci ani nedovedou představit bez Pelíšků. A i letos pobaví během Vánoc oblíbené komediální tituly. Ověřte si v přiloženém kvízu, jak dobře je opravdu znáte.
22. 12. 2025
Načítání...