Kusturica vystoupil na Vltavě s Che Guevarou

Praha - Několik tisíc lidí sledovalo z pražského nábřeží i lodí na řece říznou balkánskou produkci režiséra, producenta a hudebníka, který byl hlavní hvězdou druhého ročníku festivalu Sen letní noci. S kapelou No Smoking Orchestra a v tričku s portrétem revolucionáře Che Guevary vystoupl na ponstonu na Vltavě.

Součástí týdenního festivalu je od 18. do 24. července i přehlídka Kusturicových filmů, koncerty a výstavy v pražských ulicích včetně Putující galerie v prostředcích městské hromadné dopravy.

Další z hvězd večera byl Dan Bárta se skupinou Illustratosphere, který si s Kusturicou nacvičil i společné vystoupení. „Těším se, že si dobře zahrajeme a bude tam dost lidí, kteří se budou bavit. Z pódia se nesleze, takže nebude docházet k žádným komplikovaným přestavbám a zvukovým zkouškám,“ uvedl před vystoupením Bárta.

Festival Sen letní noci 2011
Zdroj: Michal Kamaryt/ČTK

Ojedinělou hudební akci v centru Prahy zahájila krátce po 17:00 mladá pražské reggae-popová skupina The Spankers se zpěvačkou Terezou Krippnerovou. Jejich koncert sledovaly stovky lidí, další v průběhu odpoledne přicházeli.

V dalším programu se představil Boro Balkan Band, skupina Bora Preliče ze Srbska a Ioannise Kapnistise z Řecka, která podle svých slov „hrají z duše pro sebe a své posluchače“. Spojení středomořské s východoevropskou lidovou hudbu od klezmeru přes romské rytmy nabídla balkánsko-italská skupina založená v Terstu Maxmaber Orkestar. Zajímavou hudbu nabídlo i uskupení šesti vokalistek, bubeníka a baskytaristy s názvem Vrelo, které hraje i v Kusturicově punkové opeře Time of the Gypsies a na soundtracku k jeho filmu Život je zázrak.

Festival Sen letní noci / Emir Kusturica
Zdroj: Michal Kamaryt/ČTK

Nakonec se nenaplnily obavy z deštivého počasí, a tak bylo na hladině řeky v prostoru před pontonem s hudební aparaturou a muzikanty mnoho menších i větších plavidel. Na některých z nich se stejně jako na nábřeží a mostech v průběhu večera i tancovalo.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

K nalezení nacisty ukradeného Modiglianiho napomohly i Panama Papers

Do Francie by se měl po letech sporů vrátit obraz od Amedea Modiglianiho s pohnutou historií. Malba Sedící muž (opírající se o hůl) urazila cestu z nacisty okupované Francie až do New Yorku, kde letos v dubnu nejvyšší soud rozhodl o navrácení obrazu vnukovi původního majitele. K dohledání díla napomohla i kauza Panama Papers.
před 12 mminutami

Buckinghamský palác vystavuje oblečení královny Alžběty II.

Královská galerie Buckinghamského paláce v pátek zahájila výstavu zachycující život zesnulé královny Alžběty II. prostřednictvím jejího stylu a oblečení. Mezi přibližně třemi sty kusy vystavených předmětů jsou Alžbětiny šaty, doplňky či návrhy oblečení, nechybí ani pláštěnka, kterou se chránila před proslulým britským proměnlivým počasím, píše agentura AP. Británie se tak připravuje na oslavy stého výročí narození bývalé královny, které připadá na 21. dubna.
před 2 hhodinami

Autorka bestselleru Pomocnice odhalila svou totožnost

Spisovatelka Freida McFaddenová prorazila před čtyřmi lety díky thrilleru Pomocnice, který neunikl ani českým příznivcům knižního napětí. I když jí popularita nedovolila zůstat úplně v ústraní, na veřejnosti dosud vystupovala pod pseudonymem a s parukou. Svou totožnost odhalila až nyní listu USA Today.
před 4 hhodinami

VideoSoud poslal do vězení „ketaminovou královnu“ spojenou se smrtí Matthewa Perryho

Soud v Los Angeles poslal na patnáct let do vězení pětačtyřicetiletou Jasveen Sanghaovou, přezdívanou v Hollywoodu ketaminová královna. Žena se přiznala k prodeji drog, které vedly ke smrti amerického herce Matthewa Perryho. Hvězda komediálního seriálu Přátelé zemřela v roce 2023 ve věku čtyřiapadesáti let na předávkování právě ketaminem. Herec, který měl během svého života problémy s alkoholem i drogami, se látkou léčil kvůli depresím. Přes prostředníka si ji ale od Sanghaové objednal i nad rámec léčby. Žena verdikt přijala v slzách. Její právníci argumentují, že patnáct let za mřížemi je příliš a že není správné, aby jako dealerka dostala několikanásobně vyšší trest než osoba, která Perrymu drogu aplikovala. Tou byl hercův asistent, který zatím na verdikt čeká. Stejně jako prostředník, který padesát lahviček tekutého ketaminu sehnal od Sanghaové.
před 18 hhodinami

V Mexiku se přou o díla Fridy Kahlo. Pocházejí ze sbírky české emigrantky

V Mexiku se vedou spory o spravování děl Fridy Kahlo, jedné z nejzajímavějších postav světového malířství. Sbírka, z níž pochází, nese i českou stopu. Kulturní veřejnost se ozvala proti plánům vystavit obrazy ve Španělsku. Postrádá totiž garanci, že se ze zahraničí vrátí.
před 23 hhodinami

VideoFilmové premiéry: Krvavá nevěsta, Mavka, Šampion či Šepot lesa

Co nového nabízejí kina? Ukrajinská fantasy Mavka: Pravdivá legenda si pohrává s magií a vášní. Snímek Krvavá nevěsta: Hra začíná přináší pokračování hororově laděného příběhu plného akce, temné zábavy a adrenalinu. Životopisný film Šampion přiblíží československého mistra světa v krasobruslení Ondreje Nepelu. A francouzský dokument Šepot lesa předloží divákům v kinech vizuálně poetické vyznání lásky k rodině a přírodě.
včera v 10:46

Zemřel německý herec Adorf, známý z Plechového bubínku i Vinnetoua

Ve věku 95 let zemřel jeden z nejvýznamnějších německých filmových a divadelních herců Mario Adorf. S odvoláním na jeho manažera Michaela Starka a filmovou agenturu Reinholz o tom informoval bulvární deník Bild. Rodák z Curychu se proslavil rolemi otce trpasličího hrdiny v oscarovém snímku Plechový bubínek, čeští diváci ho znali především jako vůdce banditů Santera ve Vinnetouovi.
včeraAktualizovánovčera v 10:29

VideoSmetanova Má vlast zazněla díky Matyáši Novákovi v newyorské Carnegie Hall

Přepis cyklu symfonických básní Bedřicha Smetany Má vlast pro klavír, dílo Jindřicha Káana, uvedl v noci na středu v newyorské Carnegie Hall klavírista z Hradce Králové Matyáš Novák. Absolvent pražské Akademie múzických umění, žák profesora Ivana Klánského, nastudoval dílo v roce stého výročí úmrtí autora. Sám i notový zápis místy dotvořil. Jindřich Káan z Albestů byl český klavírní virtuóz, skladatel a pedagog. Před vznikem republiky vedl konzervatoř v Praze. Na přepisy děl jiných autorů pro klavír se zaměřoval. V červnu uslyší Mou vlast v podání Matyáše Nováka na klavír diváci na festivalu Smetanova Litomyšl.
včera v 06:30
Načítání...