Konec světa prožívá Krobot s vnukem, ve Slámově filmu ho učí se nevzdávat

3 minuty
Bohdan Sláma uvedl do kin Konec světa
Zdroj: ČT24

Bohdan Sláma uvedl do kin svůj nový film. Snímek Konec světa vypráví o vztahu vnuka a dědy na pozadí dramatických událostí srpna 1968. Hlavních rolí se ujal Miroslav Krobot a Vojtěch Veverka.

Představiteli malého Tondy, Vojtěchu Veverkovi, bylo v době natáčení devět let a před kamerou stál úplně poprvé. „Úplní nováčci jsou nejlepší, protože nemají žádné zlozvyky. Po velkém konkurzu jsme měli tři tisíce kluků v jeho věku. Selektovali jsme a myslím, že to byl velký zázrak,“ podotýká k výběru hlavního hrdiny Bohdan Sláma.

Co obnáší herectví, zažil Vojtěch Veverka doslova na vlastní kůži, když ho v rámci role hodili do kopřiv. „Pálilo to fakt hodně, měl jsem popálené celé stehno i loket,“ popisuje. „Už od konkurzu, kdy si přečetl scénář, se strašně bál, že poletí do kopřiv. Pak překonal strach a myslím, že je to jedna z klíčových scén, protože odhalí podstatu vztahu mezi nimi,“ míní Sláma.

Víc o vztazích než o okupaci

Tedy mezi Tondou a jeho dědečkem. Ačkoliv se děj filmu odehrává v období sovětské okupace, nosným tématem jsou právě rodinné vztahy, které jsou podle Slámy základem naší existence. Příběh rozvíjí zejména vztah mezi dítětem a jeho prarodičem. „Vždycky si myslíme, že máme pravdu, jak jsme staří. Ale když si vzpomenu na svá mladá léta, tak je to naopak,“ podotkl Miroslav Krobot.

Filmový děda je svérázným, a zároveň noblesním potomkem ruských šlechticů. Ve svém životě musel čelit dramatům velkých dějin. „Téma života za ‚totáče‘ se mi zdá v české kinematografii dosti zpracované, ale role dědy ho originálně přesahuje včetně šlechtického původu, způsobu myšlení a hluboké osobní zkušenosti s několika politickými zřízeními,“ poznamenává ke své postavě Krobot.

3 minuty
Trailer k filmu Konec světa
Zdroj: ČT

Děda moc dobře ví, co okupace Sověty znamená. A učí vnuka – brýlatého kluka slabého na průdušky – nejen správně stolovat a rozumět francouzsky, ale především, že hlavní je se nevzdávat. Jednadvacátý srpen oba zastihne na chalupě v Jizerských horách, kde musí Tonda trávit prázdniny, zatímco jeho rodiče se starším bráchou odjeli na výlet do Paříže.

Sláma novinku natočil v koprodukci České televize a podle scénáře Ivana Arsenjeva, s nímž poprvé spolupracoval na válečném dramatu Krajina ve stínu před čtyřmi lety. „Film není o okupaci. Ta v něm vytváří jenom jakési dramatické pozadí. Konec světa je spíš křehký vztahový film, ve kterém má velkou roli dětský svět. Je to film, který se snaží říct něco o síle rodiny a o bolesti, kterou způsobí její ztráta, o předávané životní moudrosti a odvaze čelit nepřízni osudu. A vlastně je i o lásce,“ dodal scenárista.

Název filmu Konec světa vyznívá expresivně. Podle Bohdana Slámy se ale konec světa odehrává každý den a pro každého trochu jinak. Podstatné je, že vždy přijdou nové začátky. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Veřejný prostor ve městech ožívá, podle architektů by mohl i více

Část architektů a aktivisté vybízejí k tomu, aby města podporovala projekty, které dokáží přivést život do veřejného prostoru. Často jsou to přitom zdánlivé drobnosti – místo k sezení, možnost občerstvení nebo prvky, které zabaví děti i dospělé. Z malého parku v pražských Holešovicích například „živé místo“ udělaly občerstvení, toalety, tekoucí voda, mlžítko nebo barevné umělecké dílo.
27. 4. 2025

Zůstáváme při zemi, říká o seriálu Andor hlavní tvůrce Gilroy

Sci-fi fenomén Star Wars už dávno přesáhl filmová plátna. Čítá i seriály jako Mandalorian, Akolytka a Bludná banda. Ze světa kosmických lodí a světelných mečů nyní přichází pokračování seriálu Andor. Jeho příběh předchází původní filmové trilogii. Šlo nám o pravdivost, podotkl hlavní tvůrce Tony Gilroy v rozhovoru, který vedl s redaktorem ČT Filipem Karbanem.
27. 4. 2025

Obrazem: Žen na pět set lidských životů. Tono Stano vystavuje v GHMP

Galerie hlavního města Prahy připravila retrospektivní výstavu jednoho z nejvýraznějších fotografů své generace Tona Stana. Proslul ženskými akty. „Žena je moje věčná múza. Téma na třeba pět set lidských životů,“ říká Stano. Médium fotografie ho prý pořád fascinuje. Výstava v GHMP zastřešuje jeho práce od střední školy po aktuální tvorbu. K vidění jsou téměř do konce srpna.
27. 4. 2025

Kdo film neviděl, ať nehlasuje. Nová pravidla Oscarů překvapila

Hlasující v cenách Oscar musí vidět všechny nominované filmy, než rozhodnou o vítězi. Umělá inteligence nevadí. A kaskadéři a castingoví režiséři se dočkají vlastní sošky. Americká Akademie filmového umění a věd oznámila novinky pro příští ročníky cen. Neobešlo se to bez reakcí.
25. 4. 2025

Knihou roku 2024 je román Letnice pozdního debutanta Hlauča

Ceny Magnesia Litera vyzdvihly z více než třicítky nominovaných titulů ty nejlepší, které vyšly v Česku minulý rok. Knihou roku 2024 je román Letnice, jímž na prahu šedesátky prozaicky debutoval Miroslav Hlaučo.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025

Elity převzaly moc v každém režimu a teď i Audioknihu roku

Audioknihou roku 2024 se stalo dokumentární drama Elity. Adaptace původní divadelní hry Jiřího Havelky v režii Bely Schenkové s početným hereckým souborem v čele s Jiřím Vyorálkem sleduje příběh společenských elit minulého režimu, kterým díky jejich šikovnosti zůstal stále ekonomický a politický vliv. Interpretkou roku je Jitka Ježková za načtení románu Dům v Matoušově ulici, nejlepším interpretem se stal Jan Vlasák díky knize Dr. Alz. Ocenění udělila Asociace vydavatelů audioknih v celkem jedenácti kategoriích.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025

Lékárník z Horažďovic sloužil v Mexiku. Obrazy z jeho sbírek teď vystavují v Londýně

Aktuální výstava v britské Národní galerii propojuje Mexiko s Horažďovicemi. Ze západočeského města totiž pocházel lékárník František Kaska, který v devatenáctém století udělal kariéru v Mexiku, kde se spřátelil s malířem Josém Maríou Velascem. Obrazy výtvarníka, považovaného Mexičany za národní poklad, se z Kaskových sbírek dostaly přes české Národní muzeum až do londýnské výstavní síně.
23. 4. 2025

Naše deska je stejně monstrózní jako Caligula, říkají Deaf Heart

Tuzemská indie rocková skupina Deaf Heart vydala nové album. Nazvala ho Caligula. „V přeneseném smyslu to znamená divokost, hédonismus, ironii, je to brutální věc,“ vysvětlují muzikanti, proč si vypůjčili jméno římského císaře proslulého tyranií. O nové desce s nimi mluvil Petr Adámek. „Je také monstrózní,“ dodávají.
22. 4. 2025
Načítání...