Knihománie trvá celý měsíc. Propadněte jí!

Praha - Měsícem knihy je, zdá se, spíš říjen než březen. Po Velkém knižním čtvrtku startuje 20. října další akce na podporu prodeje knih. Projekt Knihománie potrvá celý měsíc, nakladatelé do něj zařadili 26 nových titulů. Jejich autoři je budou zájemcům podepisovat na několika autogramiádách.

Sedmnáct nakladatelů vybralo novinky, které podle nich patří k tomu nejzajímavějšímu, co se na podzimní knižní sezonu chystá. Vedle sebe se tak představí nový historický román, satira pro ženy, severská krimi nebo komiks pro děti.

Vyjdou knihy Johna Grishama (Amatéři), Toma Clancyho (Proti všem), Felixe Francise (Spřízněni krví), Jiřího Šulce (historický román Zrádci), Karla Štorkána (Kronika katů Mydlářů), souborné vydání tetralogie Odkaz Dračích jezdců od Christophera Paoliniho nebo Hvězdné příběhy Čtyřlístku.

Ze zahraničních spisovatelů, jejichž titul vyjde během Knihománie, přijede do Prahy britská autorka Alexandra Potterová. Vloni jí jako u českých čtenářů neznámé autorce vyšla knížka Není přání jako přání, která se týdny držela na prvních příčkách knihkupeckých žebříčků. Letos na jaře jí v češtině vyšel román Já a pan Darcy. České vydání knihy Kde je ta holka představí autorka v Praze 6. a 7. listopadu. Přijede také Kateřina Janouchová žijící ve Švédsku. Představí svůj nový román Podváděná, který nakladatel označuje jako „rodinný thriller“.

První Knihománii inicioval a zorganizoval letos v dubnu nakladatel a knižní distributor Euromedia Group. Podzimní Knihománie přilákala kolem 250 knihkupců. Jejich seznam i kompletní seznam nabízených knížek najdete na stránkách projektu.

Velký knižní čtvrtek organizovaný knižním distributorem Kosmas nabídl před týdnem 12 novinek, devět z toho zároveň v elektronické podobě. Roli favorita mělo podle očekávání - v tištěné i elektronické verzi - severské krimi Sněhulák Joa Nesboa, druhá nejprodávanější kniha byla Pražská zima Madeleine Albrightové.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Strach z krásy, strach ze vztahu. Vědci popsali roli femme fatale v mýtech

Jednou z nejčastějších překážek, jimž mužský hrdina čelí na své cestě ke smysluplnému konci svého příběhu, není drak ani jiná lítá bestie. Je to krásná žena označovaná jako femme fatale. Právě tento archetyp teď vědci prozkoumali.
před 18 hhodinami

Obrazy padělal, teď maluje vlastní. Za jedinečné považuje Beltracchi oboje

Léta padělal obrazy, aniž by jejich pravost někdo zpochybnil, a když si odseděl trest, začal tvořit a prodávat pod vlastním jménem. Německý výtvarník Wolfgang Beltracchi nyní průřez svou tvorbou představuje v pražském Obecním domě. Jeho výstavy opakovaně provázejí otázky, kolik neodhalených falzifikátů nejen od Beltracchiho vlastně koluje trhem s uměním.
7. 5. 2026

VideoFilmové premiéry: Mengele, Billie Eilish, ovce detektivy či Panelstory

Mortal Kombat 2 dostává na plátna kin pokračování adaptace bojových videoher. V detektivním snímku Béé tým na stopě vyšetřují zločiny i ovce. Životopisné drama Zmizení Josefa Mengeleho nabízí pohled na válečné i poválečné osudy lékaře přezdívaného Anděl smrti. V hororu Hokum pronásledují spisovatele v odlehlém penzionu, kam se přijel vyrovnat se smrtí rodičů, noční můry. Koncertní dokument Billie Eilish – Hit Me Hard and Soft: The Tour rekapituluje zatím poslední turné americké zpěvačky. A do kin se také vrací digitálně restaurovaná Panelstory, kterou jako satirický obraz sídliště natočila Věra Chytilová na konci sedmdesátých let.
7. 5. 2026

Otevření ruského pavilonu na výtvarném bienále provázejí protesty

Rusko otevřelo na Bienále umění v Benátkách svůj národní pavilon. První ruská účast na jedné z nejznámějších přehlídek umění na světě od začátku plnohodnotné invaze vůči Ukrajině vyvolala silnou kritiku ještě před začátkem přehlídky a v den zahájení proti ní u pavilonu protestovaly stovky lidí. Kvůli ruské národní expozici hrozí, že bienále přijde o peníze z evropských fondů, což ve středu označil ruský velvyslanec v Římě Alexej Paramonov za brutální diktát. Expozice bude přístupná jen do pátku.
6. 5. 2026

Z třicítky amerických koncertů zbyl jeden. Návrat Pussycat Dolls se nedaří

Americká dívčí skupina Pussycat Dolls zrušila téměř celou severoamerickou část svého chystaného comebackového turné. A to po „upřímném zhodnocení“, k němuž je přiměl s největší pravděpodobností slabý prodej vstupenek. Koncerty v Evropě, včetně toho v Praze, ale zatím platí.
6. 5. 2026

Z Písku do Hollywoodu. Výtvarník Gebr pracoval pro Columba i Spielberga

Výtvarník a scénograf Jaroslav Gebr se sice narodil před rovným stoletím na jihu Čech, po komunistickém převratu ale emigroval a jeho další životní a profesní cesta ho dovedla až do Hollywoodu. Nejen jeho tvorbu v továrně na sny připomíná nyní písecká Galerie Dragoun, nesoucí jméno Gebrova souputníka ze studií.
6. 5. 2026

Kniha poukazuje na zneužívání psychiatrie v časech StB

Badatel Miroslav Vodrážka vydal knihu s poněkud dlouhým, leč všeříkajícím názvem: Systémově zneužitá a zneužívající československá psychiatrie v soft-sovětském stylu. Věnuje se v ní období mezi lety 1948 a 1989.
6. 5. 2026

VideoAnifilm vezme diváky na Farmu zvířat i za Čarodějovým učněm

V Liberci začíná Anifilm. Na mezinárodní přehlídce animovaných filmů uvidí diváci do konce tohoto týdne přes pět set soutěžních i nesoutěžních snímků, jak domácí, tak zahraniční provenience. V české premiéře se bude promítat například nové zpracování Orwellovy Farmy zvířat v režii Andyho Serkise. Návštěvníci také jako první uvidí restaurovanou verzi Čarodějova učně od Karla Zemana. Tématem letošního ročníku jsou mýty a legendy z celého světa.
5. 5. 2026
Načítání...