Klíč k památkám otevírá hradům a zámkům bránu doby internetové

Webová a mobilní aplikace Klíč k památkám umožní pohodlné plánování výletů podle představ každého návštěvníka. Protože celý systém funguje jako mobilní aplikace, umožní návštěvníkům kdykoli a kdekoli zjistit, co se na daném místě právě děje a kam mohou vyrazit v okolí. „V rámci tohoto projektu všechny objekty získávají solidní webovou prezentaci, která umožňuje získat jak informace dlouhodobého charakteru, tak aktuální informace o jednotlivých akcích,“ popsal náměstek památkového ústavu pro správu památkových objektů Petr Fedor.

Klíč k památkám přinese uživatelům přehledně strukturované informace o otevírací době, výši vstupného, kulturních akcích a dalších aktualitách ze života památek. „Klíč k památkám zajistí nejvýznamnějším památkovým objektům prezentaci a propagaci, jaké odpovídají potřebám dnešní doby a standardům nastupující e-generace,“ řekla generální ředitelka Národního památkového ústavu Naďa Goryczková. 

Nový webový portál a mobilní aplikace v šesti jazykových mutacích s intuitivně srozumitelnými piktogramy zaručuje v počítači, tabletu i mobilu snadnou orientaci v širokém spektru památek nejen ve správě NPÚ, ale i soukromých vlastníků a dalších institucí a organizací pečujících o památky zpřístupněné veřejnosti.

Klíč k památkám otevírá hradům a zámkům bránu doby internetové (zdroj: ČT24)

„Umožní návštěvníkům rychle a efektivně vyhledat informace, případně flexibilně reagovat na aktuální situaci, a zároveň usnadní využití věrnostního programu a nabídne slevy pro školní výlety,“ vysvětlila Goryczková.

Filtrování podle geografické polohy umožňuje výběr cíle v závislosti na poloze uživatele, typu akcí, ale třeba také podle toho, zda je na památku umožněn vstup se zvířaty, je-li památka bezbariérová či vhodná pro děti. Selekce výletních cílů podle potřeb nebo zájmů návštěvníků umožňuje naplánování průběhu výletu, mobilní verze aplikace pak nabízí možnost reagovat na případné změny a vyhledávat, co by návštěvníky v dojezdové vzdálenosti mohlo zajímat.

Jsem velmi potěšen, že se spoluprací ministerstva kultury a Národního památkového ústavu podařilo novým webem a aplikací klickpamatkam.cz velmi efektivně zpřístupnit informace o historických objektech, ať již těch ve správě NPÚ, či v soukromém vlastnictví. Umožní návštěvníkovi intuitivně získat přehled nejen o informacích, které každá památka nabízí, ale jasně a přehledně představí i unikátnost historických entit, jež jsou v objektech zachovány.
Daniel Herman

Některé památky budou moci díky aplikaci nabídnout návštěvníkům také on-line rezervace prohlídek a elektronický nákup vstupenek. „Není to jen další webová aplikace, je to setkávání digitálního a analogového přístupu,“ řekl Josef Praks z odboru projektového řízení a informatiky ministerstva kultury.

Digitálně bude možné sbírat i „razítka“ do věrnostního programu

Klíč k památkám přinese také inovovanou podobu oblíbeného věrnostního programu. Princip, kdy za pět zakoupených vstupenek návštěvníci získají šestý vstup na kteroukoli památku zdarma a automaticky budou zařazeni do slosování o ceny, zůstane zachován, stejně jako možnost sbírat razítka na papírové pasy.

Vstupy budou nově zaznamenávány prostřednictvím QR kódu, nebo elektronické verzi zákaznické karty po registrací uživatele v mobilní aplikaci klickpamatkam.cz. „Momentálně je tyto klíče-vstupy možné sbírat na každé pokladně virtuálně,“ řekl Petr Fedor.

Další novinkou, kterou Klíč k památkám přinese návštěvníkům hradů a zámků, bude speciální program pro podporu organizovaných školních výletů dětí z České republiky i příhraničních oblastí sousedních států, tedy Německa, Polska, Rakouska a Slovenska. Účastníci předem ohlášených školních exkurzí získají po předložení Klíče pro školy v pokladně památky 50% slevu ze vstupného platného pro tuto věkovou kategorii.