Kam kráčíš, Nerone? Za uměním, odpověděl by nejspíš římský tyran

Co byl zač starověký římský císař Nero? Matkovrah a krutovládce? Rýnské zemské muzeum v Trevíru se pokouší návštěvníkům nabídnout moderní pohled na rozporuplného vládce. Podle kurátorů rozsáhlé výstavy byl především umělcem.

„Je známý jako tyran, pronásledovatel křesťanů, žhář. Ale byl víc než to. A definitivně nebyl prototypem tyrana,“ tvrdí Katharina Ackenheilová, jedna z kurátorek výstavy s názvem Nero – císař, umělec a tyran.

Mnohem víc než pověst krutovládce ji a její kolegy zajímala umělecká stopa, kterou Nero zanechal. Silný vliv na něj měl i jeho vychovatel Seneca, sám velký učenec a spisovatel. Od mládí se proto Nero obklopoval literáty – své verše později přednášel na uměleckých večírcích.

„Dokonce na úkor umění zanedbával politiku, zajímal se víc o hudbu, malířství a poezii,“ tvrdí ředitel muzea Marcus Reuter. „Snažíme se zachytit tuto jeho neobvyklou stránku.“

Požár Říma nejspíše nezaložil

Roku 64 císařský dvůr často pobýval u Neapolského zálivu, a v tamním divadle téhož roku obávaný císař i vystupoval. V létě měl pak podle některých historiků založit požár Říma, dokonce jej prý pozoroval, zatímco hrál na kitharu, podle jiných ale město zapálili křesťané, kteří snili o pádu pohanského impéria.

„Onen nechvalně známý požár zřejmě nebyl Nerův počin. Vědci se na tom už nějakou dobu shodnou. Sám při něm přišel o milovanou uměleckou sbírku,“ upozornil Reuter.  

Nahrávám video
Nero byl hlavně umělec, ukazuje výstava v Trevíru
Zdroj: ČT24

Neronův  život zachytily desítky uměleckých děl, k nejznámějším patří román Henryka Sienkiewicze Quo vadis. Pohled německých kurátorů s ním mohou návštěvníci v Trevíru srovnávat až do 16. října. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

VideoFilmové premiéry: Krvavá nevěsta, Mavka, Šampion či Šepot lesa

Co nového nabízejí kina? Ukrajinská fantasy Mavka: Pravdivá legenda si pohrává s magií a vášní. Snímek Krvavá nevěsta: Hra začíná přináší pokračování hororově laděného příběhu plného akce, temné zábavy a adrenalinu. Životopisný film Šampion přiblíží československého mistra světa v krasobruslení Ondreje Nepelu. A francouzský dokument Šepot lesa předloží divákům v kinech vizuálně poetické vyznání lásky k rodině a přírodě.
před 5 hhodinami

Zemřel německý herec Adorf, známý z Plechového bubínku i Vinnetoua

Ve věku 95 let zemřel jeden z nejvýznamnějších německých filmových a divadelních herců Mario Adorf. S odvoláním na jeho manažera Michaela Starka a filmovou agenturu Reinholz o tom informoval bulvární deník Bild. Rodák z Curychu se proslavil rolemi otce trpasličího hrdiny v oscarovém snímku Plechový bubínek, čeští diváci ho znali především jako vůdce banditů Santera ve Vinnetouovi.
09:54Aktualizovánopřed 6 hhodinami

VideoSmetanova Má vlast zazněla díky Matyáši Novákovi v newyorské Carnegie Hall

Přepis cyklu symfonických básní Bedřicha Smetany Má vlast pro klavír, dílo Jindřicha Káana, uvedl v noci na středu v newyorské Carnegie Hall klavírista z Hradce Králové Matyáš Novák. Absolvent pražské Akademie múzických umění, žák profesora Ivana Klánského, nastudoval dílo v roce stého výročí úmrtí autora. Sám i notový zápis místy dotvořil. Jindřich Káan z Albestů byl český klavírní virtuóz, skladatel a pedagog. Před vznikem republiky vedl konzervatoř v Praze. Na přepisy děl jiných autorů pro klavír se zaměřoval. V červnu uslyší Mou vlast v podání Matyáše Nováka na klavír diváci na festivalu Smetanova Litomyšl.
před 10 hhodinami

Drama o střelbě ve škole zasáhlo citlivá místa

Jaká je nejhorší věc, kterou jste kdy udělali? Odpověď na tuto otázku zásadně zasáhne do svatby, kterou ve filmu nazvaném Drama chystají snoubenci v podání Zendayi a Roberta Pattinsona. Snímek, promítaný od začátku dubna i v českých kinech, provází v USA kritika za to, jakým způsobem se zhostil vážného tématu.
před 23 hhodinami

Jednou měsíčně zdarma otevře dalších pět muzeí, oznámilo ministerstvo

V neděli zdarma otevřou stálé expozice Národního muzea, brněnského a opavského Moravského a Slezského zemského muzea, pražského a brněnského technického muzea. Oznámilo to ministerstvo kultury. Muzea, která patří mezi organizace zřizované tímto resortem, by tak měla být otevřena pravidelně každou druhou neděli v měsíci.
včera v 16:02

Nebojíme se shodit své neúspěchy, říká možný objev roku Gufrau

Vytváří něco mezi rapem, RnB a elektronickou hudbou a občas je to prý experiment. Tříčlenné uskupení Gufrau patří k nejviditelnějším objevům posledního roku. Společně s Victorem Kalem mají šanci získat hned tři ceny Anděl.
včera v 08:00

Kulturní instituce a odbory požadují stejnou částku z rozpočtu, jaká byla loni

Zástupci živého i neživého umění a kulturních odborů požadují stejnou částku z rozpočtu jako v roce 2025. Vyzvou ministryni financí Alenu Schillerovou (ANO) a ministra kultury Otu Klempíře (za Motoristy) k jednání. Po úterním jednání tripartity v kultuře to řekl prezident Unie zaměstnavatelských svazů ČR Jiří Horecký. V letošním státním rozpočtu se pro kulturu počítá s 17,6 miliardy korun. Oproti loňsku jde o osmnáctiprocentní pokles. Loni ministerstvo hospodařilo s částkou 21,52 miliardy korun. Klempíř uvedl, že má přislíbeno zhruba 180 milionů navíc.
7. 4. 2026

Herec Travolta poprvé režíroval. Adaptaci vlastní knihy uvede v Cannes

Herec John Travolta režíroval svůj první film a debut uvede ve světové premiéře na letošním festivalu v Cannes. Tamní publikum jako jedno z prvních uvidí snímek s názvem Propeller One-Way Night Coach odehrávající se během zlatého věku komerčního letectví.
7. 4. 2026
Načítání...