Kalousek: Peníze na kulturu budou, když je neprožerem

Praha – Ministerstvo kultury patří – měřeno výdaji ze státního rozpočtu – k nejmenším resortům. Na vysněné a slibované jedno procento může zřejmě zapomenout i nový ministr kultury, kterého, tak jako ostatní členy vlády, čekají naopak škrty. Ruce financování kultury nejvíce svazuje podle současného ministra Václava Riedlbaucha nedořešená otázka vztahu státu a církve. Nastupující vláda sice její vyřešení považuje za nezbytné, kandidát na ministra financí Miroslav Kalousek ale označil představu, že peníze, které z kulturního rozpočtu směřovaly na platy duchovních, zůstanou i pak ministerstvu, za naivní.

Svému nástupci – berounskému starostovi Jiřímu Besserovi – Riedlbauch radí, aby si nezapomněl „sáhnout na peníze“ ze strukturálních fondů Evropské unie (sám před pár dny podepsal jedno z rozhodnutí o jejich přidělení, tentokrát na renovaci brněnské vily Stiassni) a aby byl stejně vehementní v prosazování potřeb resortu jako on.

"Doufám, že najde pochopení u budoucího ministra financí. Ale myslím, že pan Kalousek kulturu nedusil ani v době, kdy na ministerstvu byl, takže to není žádný barbar, který by chtěl poničit, co je nastartováno," domnívá se Riedlbauch.

Nahrávám video
Otázky Václava Moravce
Zdroj: ČT24

Jiří Besser o svých plánech

Do budoucna budu bojovat o to, aby kultura a ministr kultury nebyli všude poslední v řadě fotek, ale aby ministerstvo posílilo.

Za základní považuje vyřešení vztahu mezi státem a církví, na kterou část rozpočtu ministerstva kultury pravidelně putuje. Kalousek, stejně jako premiér Petr Nečas, ujišťuje, že se s církví chtějí dohodnout co nejdříve „tak, aby byly napraveny některé křivdy a aby církve a náboženské společnosti mohly být nezávislé na státu“. Jak bude dohoda znít a kdy k ní dojde, ovšem prý odhadnout nedovede.

Peníze určené na zajištění církví ale po vyřešení státně-církevních vztahů  ministerstvu kultury nezůstanou. „Není to proto, že bychom si nepřáli, aby se podíl výdajů ze státního rozpočtu na kulturu zvyšoval, ale finanční prostředky jsou jen jedny,“ vysvětlil Kalousek.

Rozhodně prý nesouhlasí s názorem, že kultura je jen „jahůdka na dortu“, ale je třeba si prý nejprve položit otázku, co je větší společenskou prioritou. „Podpora české kultury, nebo podpora nechození do práce?“ ptá se Kalousek. „Abychom uvolnili prostředky na kulturu, musíme je přestat prožírat někde jinde,“ odpovídá si.

M. Kalousek o koláči peněz po dohodě s církví

Buď je budeme projídat, a pak nebudeme mít na podporu kultury, nebo se rozhodneme, že je projídat nebudeme, že 50 procent z nás není sociálně potřebných, že nesmí existovat ekonomicky srovnatelná alternativa ke slovu pracovat, a pak je můžeme věnovat na obnovu kulturních památek a na kulturu. Ale nemůžete koláč zároveň mít a současně ho jíst, nemůžete ty peníze na jedné straně prožrat a na druhé věnovat kultuře.

Kandidát na post ministra kultury Jiří Besser chce finanční prostředky nejprve hledat na ministerstvu kultury prostřednictvím snížení mandatorních výdajů. „O kolik procent, to si netroufám říct, ale myslím, že je budu schopen najít. Teprve potom budu po ministrovi financí žádat další peníze,“ slibuje Besser.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Na novém albu je hodně smrti i píseň o klimakteriu, říká Ester Pes Kočičková

Zpívající herečka, tak sebe samu označuje Ester Pes Kočičková. Momentálně se věnuje první disciplíně. Ve studiu Sono dokončuje zatím bezejmenné album šansonů. Hudbu složil klavírista a dlouholetý spolupracovník Luboš Nohavica, texty napsala sama.
před 14 hhodinami

VideoFilmové premiéry: Pravda a zrada, Made in EU či další Přání k narozeninám

Čtvrteční premiéry přinesly do tuzemských kin snímek Made in EU. Sociální drama bulharského režiséra Stefana Komandareva nabízí s kritickým odstupem pohled na kapitalismus, moderní otroctví a korupci v Bulharsku. Do dob druhé světové války se zase vrací americko-litevský snímek Pravda a zrada založený na skutečném osudu německého mladíka, který se musí rozhodnout, co to znamená být dobrým Němcem. Českou tvorbu zastupuje komediální Přání k narozeninám: Křtiny. Jde o volné pokračování příběhu z roku 2022 od režisérky Marty Ferencové, v hlavních rolích se i tentokrát objevují Eva Holubová, Jaroslav Dušek nebo Simona Babčáková.
před 14 hhodinami

Útok na Írán je „cool“, chce Bílý dům ukázat pomocí SpongeBoba či Call of Duty

Prezident USA Donald Trump rád komentuje dění pomocí memů. V nejnovější kampani se takhle Bílý dům pokouší americké veřejnosti „prodat“ útoky, které vedou Spojené státy spolu s Izraelem vůči Íránu. Záběry na skutečné zbraně a exploze ovšem administrativa USA „smontovala“ dohromady se scénami z Irona Mana, SpongeBoba či videohry Call of Duty. Kritici postupu namítají, že válka přece není akční střílečka.
před 23 hhodinami

Grand designérem roku 2025 je Krejčiřík, do Síně slávy vstoupila Eisler

Hlavním vítězem Ceny Czech Grand Design 2025 se stal Jiří Krejčiřík za kolekce svítidel a hudební nábytek. Do Síně slávy vstoupila designérka, architektka a pedagožka Eva Eisler. Celkem jedenáct ocenění, o nichž rozhodli porotci Akademie designu ČR, převzali designéři v pražském Stavovském divadle. V letošním dvacátém ročníku měly ceny podobu pečetních prstenů, které navrhl loňský hlavní vítěz, módní návrhář Jan Černý.
11. 3. 2026

Zajímá nás boj za pravdu, environmentální téma i Gen Z, říká ředitel Jednoho světa

Začíná filmový festival o lidských právech Jeden svět. Po pražské premiéře se přesune do šesti desítek dalších měst po celém Česku. Hlavní soutěžní sekce festivalu letos podle pořadatelů propojují naléhavá svědectví z krizových oblastí s osobními sondami do lidského nitra.
11. 3. 2026

VideoRozčiluje mě způsob, jak se o homosexualitě mluví, říká spisovatel Maňák

Spisovatel a literární vědec Vratislav Maňák vydal knihu S Wittgensteinem v gay sauně. V sociologických reportážích sleduje místa ve střední Evropě spojená s gay kulturou. Zmiňuje brněnskou operu či vídeňské sauny, ale i píseň Lucie Bílé Láska je láska. „Dlouhodobě mě rozčiluje, jakým způsobem se o homosexualitě mluví. Nejde o to, že by nebyla veřejné téma, s ohledem na kulturní války je queer identita diskutovaná dost, ale způsob, jakým je diskutovaná, mi přijde hodně reduktivní, protože gaye buď démonizujeme, bagatelizujeme nebo litujeme. Já jsem chtěl ukázat gay identitu a gay kulturu v širší plastičnosti,“ vysvětluje.
10. 3. 2026

Scorsese a DiCaprio točí v Česku, jsou dobrým PR pro filmové lokace

Martin Scorsese natáčí v Česku mysteriózní drama. Do hlavních rolí manželského páru obsadil Leonarda DiCapria a Jennifer Lawrenceovou. Přítomnost hvězdných jmen v tuzemsku poutá velkou pozornost. Zástupci českého filmového průmyslu míní, že filmaře ze světa do Česka přitahují lokace i profesionálové ve štábu, především ale filmové pobídky.
10. 3. 2026

VideoO Oscara usilují i tvůrci česko-dánského dokumentu Pan Nikdo proti Putinovi

Dvojice českých producentů v úterý odlétá do Los Angeles, kde se budou udílet ceny Oscar. Nominaci na zlatou sošku totiž získal česko-dánský dokument Pan Nikdo proti Putinovi. Od premiéry na festivalu Sundance už posbíral po světě řadu trofejí, naposledy ho ocenila britská filmová akademie. Oscarovou kampaň vedou Češi s Dány intenzivně už od září. Podpořili ji i oba státní filmové fondy. Tvůrci jsou tak už půl roku stále na cestách, aby film dostali k co nejvíce členům americké akademie. V polovině února se účastnili oběda pro nominované na Oscara, který se konal v Beverly Hills. Film tak mohli představit i hollywoodské elitě. Na akci se potkali a mluvili třeba s hercem Leonardem DiCapriem nebo Ethanem Hawkem. Nominovaný dokument představili také režisérovi Stevenu Spielbergovi. O tom, zda film cenu získá, se rozhodne v noci z 15. na 16. března. Na snímku spolupracovala i Česká televize.
10. 3. 2026
Načítání...