Jiří Suchý si narozeninový dort upekl sám

Praha – Legenda Divadla Semafor Jiří Suchý slaví 1. října osmdesátiny. Narozeninový koncert tentokrát věnoval sám sobě a nazval ho Znám ještě starší lidi, jeho premiéra je připravena na tento oslavencův den. „Na tom, že jsem se dožil svých osmdesátin, nemám žádnou zásluhu. To se mi udělalo samo,“ tvrdí umělec.

„Jsou to takové nemilé narozeniny, a kdyby to šlo, neslavil bych je vůbec,“ přiznal dále Suchý. Aby oslavy vypadaly alespoň trochu podle jeho představ, rozhodl se večer věnovat sám sobě a nezpívat jen nejznámější písničky, ale také ty, které má rád. „Jako skladatel jsem znám především autorstvím písní Pramínek vlasů a Blues pro tebe, ale to, že jsem napsal dalších tři sta písní, to už se nepočítá. Proto jsem si řekl, že musím konečně prorazit, dokud je člověk mladej,“ vysvětlil s nadhledem sobě vlastním.

Jako jediného hosta vybral Jitku Molavcovou, se kterou už vystupuje 42 let. „Ty ostatní zpěvačky, které se mnou vystupovaly, jsem nezařadil. To by potom tady mohly být všechny a já bych si ani nevrznul,“ podotkl Suchý.

Na koncertě zazní i píseň ze hry Golem Voskovce a Wericha, kterou si poprvé zazpívali v roce 1976 v Hudebním divadle Karlín. Jitka Moravcová prozradila, že nápad, aby původně pánskou klaunskou dvojici vytvořila ona se Suchým, vyšel od samotného Jana Wericha, který se na premiéru v Karlíně přišel osobně podívat.

Narozeninové představení Znám ještě starší lidi uvidí nejenom diváci Semaforu, ale Jiří Suchý s Jitkou Molavcovou plánují, že s ním vyrazí i do dalších českých měst. Vydavatelství Supraphon k Suchého jubileu vydává komplet 11 CD obsahující 275 písní. „Výběr pokrývá první desetiletí Semaforu, takže další přichystáme až při oslavě mé devadesátky, při stovce vydáme třetí desetiletí… Jéé, to máme ještě času,“ smál se Suchý, který 3. října v divadle Semafor od Supraphonu převezme Diamantovou desku za 2 320 000 prodaných zvukových nosičů v letech 1960 až 2011.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Kvíz: Vypátráte správné odpovědi o detektivkách Agathy Christie?

Od úmrtí spisovatelky Agathy Christie uplynulo půlstoletí. První dáma detektivních příběhů promýšlela rozličné motivy a provedení zločinů v sedmdesátce románů a dalších povídkách a divadelních hrách. Zapátrejte v paměti a ověřte si v kvízu, jestli přijdete na správné odpovědi o detektivkách Agathy Christie.
12. 1. 2026

Zlaté glóby v hlavních kategoriích získaly filmy Jedna bitva za druhou a Hamnet

Zlatý glóbus v kategorii komedie či muzikál získal v noci na pondělí na slavnostním vyhlašování amerických filmových cen film Jedna bitva za druhou s Leonardem DiCapriem v hlavní roli, který ztvárnil vyhořelého revolucionáře, který pátrá po své dceři. V kategorii nejlepší filmové drama vyhrál snímek Hamnet, který sleduje vyrovnávání se manželského páru Agnes a Williama Shakespearových se smrtí jejich syna.
12. 1. 2026Aktualizováno12. 1. 2026

Pragovky mimořádného významu. Resort kultury přispěl na výkup desítkami milionů

Rekordních padesát milionů korun vyplatilo loni ministerstvo kultury na dotacích pro výkup předmětů mimořádného významu. Peníze získalo osmnáct muzeí a galerií. Nejvíc, 34 milionů korun, šlo do Národního technického muzea, které koupilo automobilové veterány značky Praga. Výzvu k podávání dotací na mimořádné výkupy pro letošní rok vyhlásilo ministerstvo koncem prosince, není však aktivní. Muzea a galerie musí počkat, až bude schválený státní rozpočet pro letošní rok.
12. 1. 2026

Filmový agent si vyřizuje účty v Pákistánu a posiluje nacionalismus Indů

Ve sporu mezi Indií a Pákistánem přilil olej do ohně nový bollywoodský špionážní thriller, který v Indii trhá návštěvnické rekordy. Snímek Dhurandhar popisuje infiltraci tajného agenta do zločinecké sítě v pákistánském městě Karáčí. Dokresluje nacionalistický trend v indickém filmovém průmyslu. Jedna pákistánská politická strana už filmaře žaluje.
9. 1. 2026
Načítání...