Jakub Nemčok: V kůži Martyho jsem nikdy nebyl, seriál #martyisdead je i naučné video

8 minut
Jakub Němčok hostem Událostí, komentářů
Zdroj: ČT24

Nikdo si kyberšikanu nedokáže představit, dokud se ho netýká, obává se Jakub Nemčok, představitel titulního hrdiny v internetovém seriálu #martyisdead, jehož tématem je právě šikana na síti. Jako vůbec první český seriál získal před pár dny mezinárodní cenu Emmy. Podle Nemčoka může příběh pomoci dětem i rodičům lépe porozumět internetovým rizikům.

Seriál #martyisdead natočil Pavel Soukup podle scénáře Jaroslava T. Mišky a Jana Stehlíka. V kategorii krátkých seriálů na mezinárodních cenách Emmy uspěl v konkurenci více než čtyřicítky projektů.

Ve finálovém výběru ho porota upřednostnila před australskou komedií o obyčejné dívce, kterou proslaví internetový mem z její autonehody, příběhem s LBTQ+ tematikou ze současného Singapuru a před docu-reality o vynálezci, jenž svými protézami zlepšuje život lidem v Argentině.

Líbací konkurz

„Jsem hrozně rád, že jsem mohl být součástí takového historického okamžiku v české kinematografii,“ netají se Jakub Nemčok. Pro dvaadvacetiletého herce byla hlavní role Martyho první velkou hereckou příležitostí před kamerou. Předtím se objevil spíše v epizodních úlohách, jeho hlas ale může být divákům povědomý z dabingu, třeba ze sitcomu Průměrňákovi.

K internetovému seriálu #martyisdead se dostal přes konkurz. „Vybrali scénu, kdy se Marty snaží dostat ze své přítelkyně choulostivé fotky, takže jsem se musel na castingu líbat se spoustou protagonistek, aby našli ten správný pár,“ popisuje.

Martymu jsem někdy nerozuměl

Seriál je postaven na rekonstrukci událostí, které vedly ke smrti hlavního hrdiny. Tou příběh začíná. Rodiče postupně odkrývají, že jejich dospívající syn byl vystaven kyberšikaně.

„Nikdo si tu situaci asi nedokáže představit, dokud v ní není,“ domnívá se Nemčok. Sám prý v některých momentech své postavě ne úplně rozuměl. „Místy to bylo problematické, protože Marty se dostane do situací, ve kterých jsem se já v životě neocitl ani jsem se k nim nepřiblížil. Takže jsem nevěděl, jak to provést,“ přiznává.

Režisér Pavel Soukup s herci Petrou Bučkovou a Janem Grundmanem
Zdroj: Mall.tv/Tomáš Hejzlar

Seriál je poučením pro děti i rodiče

Připouští, že téma seriálu mohlo na mezinárodních cenách rezonovat i s přihlédnutím k současné situaci, kdy lidé kvůli různým protikoronavirovým omezením tráví více času na síti a riziko kyberšikany tak roste. Podle něho je každopádně třeba internetové nebezpečí neustále připomínat. 

„Když jsem byl ve věku Martyho, dostal jsem nějaké dotazy na nahé fotky, ale hned jsem je dal stranou. Teď jsem už v dospělejším věku, kdy se nad tím lidé víc zamyslí, ale děti nevědí, jak k tomu racionálně přistoupit,“ obává se Němčok. „Seriál ukazuje realitu, neberu ho jen jako filmový kousek, ale i jako varovné video, které by měli vidět jak děti, tak dospělí, aby mohli v takové situaci pomoct.“

Podobné téma, i když jinou formou, zpracoval nedávno také dokument V síti režisérů Víta Klusáka a Barbory Chalupové. Snímek zachycující praktiky internetových predátorů vedl až k trestnímu stíhání některých aktérů. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Amazon točí v Česku akční seriál, blíží se i „noví Bridgertonovi“

V Česku je v plném proudu natáčení akčního seriálu Ride or Die (Jeď, nebo zemři), jenž se objeví ve videotéce Amazon Prime Video. Podle informací ČT24 bude letos v Česku točit i Netflix, a to dobový seriál Věk nevinnosti, který by mohl být „novými Bridgertonovými”. Czech Film Commission hlásí, že tuzemsko se pro zahraniční a hollywoodské produkce stává zajímavějším i kvůli politické situaci v Maďarsku, které dříve „přetáhlo“ seriálovou Dunu nebo oscarové Chudáčky.
před 8 hhodinami

Pozdě, ale přece. Na svůj první román si počkali Chandler či Hrabal

Miroslav Hlaučo pracuje v oblasti medicínského výzkumu a vývoje buněčných biotechnologií. V sedmapadesáti letech ale vydal svou prozaickou prvotinu Letnice – a ta se nedávno stala Knihou roku 2024 cen Magnesia Litera. Není jediným, kdo se počítá k pozdním prozaickým debutantům.
před 16 hhodinami

V Británii vystavují knihu vázanou v lidské kůži. Na Harvardu ji raději schovali

Muzeum v britském Suffolku našlo na polici v pracovně knihu vázanou v lidské kůži. Konkrétně v kůži Williama Cordera odsouzeného před téměř dvěma stoletími za vraždu. Jeden podobný exemplář od stejného „dárce“ už muzeum ve sbírkách má. Poněkud znepokojivý způsob knihovazačství se nevyskytuje tak vzácně, jak by se možná mohlo zdát. Ale ne vždy ho muzea berou jako důvod k chlubení.
29. 4. 2025

Veřejný prostor ve městech ožívá, podle architektů by mohl i více

Část architektů a aktivisté vybízejí k tomu, aby města podporovala projekty, které dokáží přivést život do veřejného prostoru. Často jsou to přitom zdánlivé drobnosti – místo k sezení, možnost občerstvení nebo prvky, které zabaví děti i dospělé. Z malého parku v pražských Holešovicích například „živé místo“ udělaly občerstvení, toalety, tekoucí voda, mlžítko nebo barevné umělecké dílo.
27. 4. 2025

Zůstáváme při zemi, říká o seriálu Andor hlavní tvůrce Gilroy

Sci-fi fenomén Star Wars už dávno přesáhl filmová plátna. Čítá i seriály jako Mandalorian, Akolytka a Bludná banda. Ze světa kosmických lodí a světelných mečů nyní přichází pokračování seriálu Andor. Jeho příběh předchází původní filmové trilogii. Šlo nám o pravdivost, podotkl hlavní tvůrce Tony Gilroy v rozhovoru, který vedl s redaktorem ČT Filipem Karbanem.
27. 4. 2025

Obrazem: Žen na pět set lidských životů. Tono Stano vystavuje v GHMP

Galerie hlavního města Prahy připravila retrospektivní výstavu jednoho z nejvýraznějších fotografů své generace Tona Stana. Proslul ženskými akty. „Žena je moje věčná múza. Téma na třeba pět set lidských životů,“ říká Stano. Médium fotografie ho prý pořád fascinuje. Výstava v GHMP zastřešuje jeho práce od střední školy po aktuální tvorbu. K vidění jsou téměř do konce srpna.
27. 4. 2025

Kdo film neviděl, ať nehlasuje. Nová pravidla Oscarů překvapila

Hlasující v cenách Oscar musí vidět všechny nominované filmy, než rozhodnou o vítězi. Umělá inteligence nevadí. A kaskadéři a castingoví režiséři se dočkají vlastní sošky. Americká Akademie filmového umění a věd oznámila novinky pro příští ročníky cen. Neobešlo se to bez reakcí.
25. 4. 2025

Knihou roku 2024 je román Letnice pozdního debutanta Hlauča

Ceny Magnesia Litera vyzdvihly z více než třicítky nominovaných titulů ty nejlepší, které vyšly v Česku minulý rok. Knihou roku 2024 je román Letnice, jímž na prahu šedesátky prozaicky debutoval Miroslav Hlaučo.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025
Načítání...