Ikony českého skla se postavily lidem do cesty v obchodním domě

2 minuty
Mistři českého skla se staví lidem do cesty
Zdroj: ČT24

Ikony českého sklářství jako Stanislav Libenský a Jaroslava Brychtová či Bohumil Eliáš senior, ale i práce nastupující generace představuje výstava Glass Line. Sklo foukané, lepené, tavené i s optickými klamy vystavuje v pražském obchodním domě Kotva. Snaží se tak nabídnout špičkové skleněné umění i lidem, kteří ho sami nehledají.

Na návštěvníky čeká na 40 objektů od drobných kusů až po rozměrné plastiky. „Je to pouze malá ukázka toho, jak čeští skláři dokážou mistrně pracovat se sklem, ať už ve žhavé podobě, kdy se sklo ručně tvaruje přímo u sklářské pece, nebo jej potom týdny a měsíce pečlivě a trpělivě opracovávají broušením a leštěním,“ zve kurátor Lukáš Hora.

Expozici Glass Line pořádá společnost Art Lines, která stojí také za sochařským festivalem v ulicích Sculpture Line. I proto jsou objekty umístěny v rušném obchodním domě. Pořadatelé podle svých slov chtějí umělecké sklo doslova postavit lidem do cesty.

Legendy českého skla

„Uprostřed výstavního prostoru je jedna z velkých plastik taveného skla dvojice Stanislav Libenský a Jaroslava Brychtová. Oba jsou legendami českého sklářství. Patří mezi nejlepší skláře na celém světě,“ pokračuje Hora.

Expozice dále nabízí práce Bohumila Eliáše staršího i mladšího. Syn volně navazuje na uměleckou kariéru svého otce. Stejně jako on je malíř, a tak na sklo maluje. Tomáš Brzoň zase pracuje se světlem, které na sklo dopadá a výrazně mění jeho barvy.

Elegantní skleněné objekty Petra Hory jsou zastoupeny v řadě muzeí a sbírek po celém světě, jeho plastiky byly vystaveny i na světové výstavě Expo 2015 v Miláně.

Další umělci nabízejí opět jinou techniku práce. „Tomáš Hlavička vystudoval architekturu, ale přiženil se do rodiny světově známého skláře Pavla Hlavy, od kterého se naučil sklářské řemeslo a teď vytváří unikátní skulptury,“ vysvětluje Lukáš Hora. Do jednotlivých vrstev skla vkládá proužky stříbra a zlata, dosahuje tak třpytivého efektu.

Výstava ukazuje i práce zatím méně známých jmen českého sklářství. Michal Macků přišel s inovativní technikou, díky které kombinuje práci sklářů a fotografů. Díky sklu a sazím mohl vytvořit třeba vlastní portrét. Zastoupené autory doplňují také Rudolf Burda, Ivana Šrámková či Jan Exnar. Výstava Glass Line trvá v obchodním domě Kotva až do ledna.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Kdo film neviděl, ať nehlasuje. Nová pravidla Oscarů překvapila

Hlasující v cenách Oscar musí vidět všechny nominované filmy, než rozhodnou o vítězi. Umělá inteligence nevadí. A kaskadéři a castingoví režiséři se dočkají vlastní sošky. Americká Akademie filmového umění a věd oznámila novinky pro příští ročníky cen. Neobešlo se to bez reakcí.
25. 4. 2025

Knihou roku 2024 je román Letnice pozdního debutanta Hlauča

Ceny Magnesia Litera vyzdvihly z více než třicítky nominovaných titulů ty nejlepší, které vyšly v Česku minulý rok. Knihou roku 2024 je román Letnice, jímž na prahu šedesátky prozaicky debutoval Miroslav Hlaučo.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025

Elity převzaly moc v každém režimu a teď i Audioknihu roku

Audioknihou roku 2024 se stalo dokumentární drama Elity. Adaptace původní divadelní hry Jiřího Havelky v režii Bely Schenkové s početným hereckým souborem v čele s Jiřím Vyorálkem sleduje příběh společenských elit minulého režimu, kterým díky jejich šikovnosti zůstal stále ekonomický a politický vliv. Interpretkou roku je Jitka Ježková za načtení románu Dům v Matoušově ulici, nejlepším interpretem se stal Jan Vlasák díky knize Dr. Alz. Ocenění udělila Asociace vydavatelů audioknih v celkem jedenácti kategoriích.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025

Lékárník z Horažďovic sloužil v Mexiku. Obrazy z jeho sbírek teď vystavují v Londýně

Aktuální výstava v britské Národní galerii propojuje Mexiko s Horažďovicemi. Ze západočeského města totiž pocházel lékárník František Kaska, který v devatenáctém století udělal kariéru v Mexiku, kde se spřátelil s malířem Josém Maríou Velascem. Obrazy výtvarníka, považovaného Mexičany za národní poklad, se z Kaskových sbírek dostaly přes české Národní muzeum až do londýnské výstavní síně.
23. 4. 2025

Naše deska je stejně monstrózní jako Caligula, říkají Deaf Heart

Tuzemská indie rocková skupina Deaf Heart vydala nové album. Nazvala ho Caligula. „V přeneseném smyslu to znamená divokost, hédonismus, ironii, je to brutální věc,“ vysvětlují muzikanti, proč si vypůjčili jméno římského císaře proslulého tyranií. O nové desce s nimi mluvil Petr Adámek. „Je také monstrózní,“ dodávají.
22. 4. 2025

Trabanty nahradila žába. Žlutý obojživelník se vypravil do Mongolska

Cestovatel Dan Přibáň vyměnil žluté trabanty za obojživelné vozidlo stejné barvy. S ním a s česko-slovenskou partou dobrodruhů vyrazil do Ulánbátaru – a od 24. dubna se vydá i do kin. Cestopisný film Žlutou žábou do země modrého nebe dokumentuje téměř osmnáct tisíc kilometrů mezi Prahou a hlavním městem Mongolska. Vznikl v koprodukci České televize.
22. 4. 2025

Hřebejk a Formanová řeší v komedii Na tělo krizi středního věku

Jan Hřebejk natáčí nový seriál podle knižní předlohy a scénáře Martiny Formanové. Ironická vztahová komedie Na tělo o krizi středního věku, dospívajících dětech a třídním srazu po třiceti letech zamíří na obrazovky jako hlavní titul jarní sezony 2026. V obsazení se vedle Ivy Janžurové či Zuzany Bydžovské objeví také Hřebejkovi režisérští kolegové.
21. 4. 2025

Čtení provází fantazie i nešvary, ukazují v Brně divadlo a výstava

Knihy se staly tématem hned dvou kulturních novinek z Brna. Jak inscenace pro děti Berta mezi řádky v divadle Polárka, tak výstava Člověk čtoucí v Památníku písemnictví se snaží návštěvníkům ukázat, jak je literatura v lidském životě důležitá. A také prozrazuje, že některé čtenářské nešvary se nemění ani po stoletích.
17. 4. 2025
Načítání...