Houston, máme problém? Dokument přibližuje slavnou zpěvačku

2 minuty
Dokument o Whitney Houstonové v kinech
Zdroj: ČT24

Pět let po smrti Whitney Houstonové vznikl dokument o této zpěvačce, která patří k nejúspěšnějším v historii popu. Oscarový režisér Kevin Macdonald v něm kombinuje dosud nepublikované záběry ze zpěvaččina soukromí s rozhovory s jejími nejbližšími spolupracovníky a příbuznými. Česká kina snímek s prostým názvem Whitney promítají od 2. srpna.

Padesátiletý režisér už se v hudební branži dostal jako dokumentarista pod kůži Bobu Marleymu nebo Micku Jaggerovi. Daří se mu i coby tvůrci hraných filmů, natočil například politický thriller Na odstřel nebo skutečný příběh z dob vlády ugandského diktátora Poslední skotský král.

Oscara získal nicméně za dokument One Day in September, v němž se vrací k tragické události z olympijských her v Mnichově v roce 1972, kde palestinská teroristická skupina unesla a zavraždila sportovce izraelské výpravy.

Všechno za všechno

V nejnovějším počinu se Macdonald snaží poznat a divákům přiblížit, jaká skutečně byla Whitney Houstonová, zpěvačka, která přepsala hudební dějiny i rekordy. V Guinnessově knize z roku 2009 stojí vedle jejího jména poznámka, že jde o nejoceňovanější umělkyni všech dob.

Začínala přitom jako zpěvačka v gospelovém souboru své matky. „Řekla mi, že když budu zpívat skutečně od srdce a dám lidem najevo, že se opravdu zajímám o to, co dělám, tak mi i oni dají ze sebe všechno,“ vzpomíná Houstonová na archivních záběrech v dokumentu.

Posluchače si každopádně získala. Během své kariéry prodala více než 170 milionů nahrávek a získala čtyři stovky hudebních ocenění - včetně šesti Grammy. Obrovský úspěch zaznamenala píseň I Will Always Love You, kterou nazpívala pro film Osobní strážce.

Vylepšený recept?

Dřinu, pevnou vůli a především podporu blízkých uváděla Whitney Houstonová jako svůj recept na úspěch. Snímek Kevina Macdonalda ale o jeho ingrediencích pochybuje. Zmiňuje žalobu, kterou na zpěvačku kvůli nedodržení kontraktu podala firma jejího otce. Whitneyina dlouholetá asistentka Mary Jonesová v dokumentu navíc tvrdí, že umělkyně byla v dětství opakovaně sexuálně zneužita svou sestřenicí, také zpěvačkou Dee Dee Warwickovou.

„Lidé, s nimiž jsem mluvil, hodně mlžili, stavěli různé bariéry. Vlastně se mnou nechtěli mluvit otevřeně. Tušil jsem ale, že musela prožít nějaké trauma. V některých rozhovorech totiž mluvila velmi zvláštně o svém dětství a často opakovala, že děti by se měly chránit,“ podotýká k tomuto obvinění sám režisér.

Matka zpěvačky ale tvrzení o zneužívání nevěří, na rozdíl od bratra Whitney Houstonové Garyho. Ten ve filmu také otevřeně hovoří o drogové závislosti své sestry. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Nemáme ambici být v rádiu, říkají The Ecstasy Of Saint Theresa k písni po 19 letech

Hudební skupina The Ecstasy Of Saint Theresa stvrdila svůj návrat novou skladbou po devatenácti letech. Vznikl k ní i videoklip. Uskupení patří k hlavním zástupcům české elektronické hudby. Stojí za ním hudební producent a skladatel Jan P. Muchow a zpěvačka a herečka Kateřina Winterová.
před 10 mminutami

Netflix se dohodl na převzetí části Warner Bros. Discovery za 72 miliard dolarů

Americký provozovatel streamovací platformy Netflix se domluvil na převzetí části mediální skupiny Warner Bros. Discovery za 72 miliard dolarů (asi 1,5 bilionu korun). Společnost to oznámila v tiskové zprávě. Netflix podle dohody získá filmová studia Warner Bros. a také streamingovou divizi, včetně konkurenční platformy HBO Max.
13:51Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Čtyři země odstupují z Eurovize kvůli účasti Izraele

Španělsko, Nizozemsko, Irsko a Slovinsko odstupují ze soutěže Eurovize. Reagují tak na čtvrteční hlasování Evropské vysílací unie (EBU), díky němuž se bude moci i příštího ročníku této mezinárodní písňové soutěže účastnit Izrael. Informují o tom agentury. Izraelský prezident Jicchak Herzog rozhodnutí EBU uvítal.
před 6 hhodinami

Zemřel Theodor Pištěk. Držitel Oscara, jehož uniformy nosí Hradní stráž

Ve věku 93 let zemřel malíř a výtvarník Theodor Pištěk, informovala o tom rodina. Za kostýmy k filmu Amadeus Miloše Formana získal v roce 1985 Oscara. Spolupráce s ním mu vynesla i Césara za Valmonta. S Formanem natočil i film Lid versus Larry Flynt. Jako malíř proslul fotorealistickou malbou hlavně automobilů, letadel a strojů.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami

Pohádky tisíce a jedné noci se vrací do kin, je na ně zase vidět

Po více než půlstoletí se na filmová plátna vrací Pohádky tisíce a jedné noci. Animovaný snímek Karla Zemana prošel u příležitosti sto patnáctého výročí narození tohoto tvůrce digitálním restaurováním. Podílela se na něm i režisérova dcera Ludmila, která je spoluautorkou výtvarné podoby původního dobrodružství námořníka Sindibáda.
včera v 11:00

Soud v USA poslal do vězení lékaře, který poskytl herci Perrymu ketamin

Soud v americkém Los Angeles poslal na 2,5 roku do vězení kalifornského lékaře za nelegální poskytnutí ketaminu Matthewovi Perrymu. Herec zemřel v roce 2023 kvůli předávkování touto látkou. Doktor Salvador Plasencia se už dříve přiznal k prodeji ketaminu Perrymu v týdnech před jeho smrtí, napsala agentura AP. Lékař je prvním odsouzeným v případu, v němž figuruje celkem pět obžalovaných, informují tiskové agentury.
3. 12. 2025

Záhada strašidelného zámku i Anděl Páně. ČT o Vánocích nabídne přes 120 pohádek

Letošní štědrovečerní pohádka České televize Záhada strašidelného zámku je hotová. Tvůrci na ní v těchto dnech dokončili poslední práce. Premiérový příběh pro nejsledovanější večer roku natočil režisér Ivo Macharáček, který je mimo jiné autorem Tajemství staré bambitky. Princeznu hraje Sofie Anna Švehlíková, prince Oskar Hes. ČT, která tradici premiérových příběhů na Štědrý den udržuje od roku 1993, nasazuje celkem do programu o letošních Vánocích více než 120 pohádek. Patří mezi ně také Anděl Páně. První díl tohoto filmu měl v kinech premiéru přesně před dvaceti lety. Letos ho ČT odvysílá 23. prosince. Kromě Vánoc se navíc letos Anděl Páně objeví na obrazovkách i v rámci silvestrovského speciálu Výborné show.
3. 12. 2025

Potřebujeme inspirativní příběhy, říkají Čermák a Pánek o Neporazitelných

Česká kina od listopadu promítají nový snímek Dana Pánka Neporazitelní. Inspirace k příběhu vzešla z událostí kolem mistrovství světa v parahokeji, které se hrálo v roce 2019 v Ostravě. „Obzvlášť v dnešní době potřebujeme takové inspirativní příběhy,“ zmínil Pánek v rozhovoru pro ČT24. „Vzbudí to emoce, které v nás možná už usínají, a uvědomíme si, že každý člověk může být hrdina,“ souhlasí Hynek Čermák. V hereckém obsazení se objevuje také Ivan Trojan, Lenka Vlasáková nebo Vanda Hybnerová.
3. 12. 2025
Načítání...