Hledání (se) Tomáše Kluse

Praha – Kdekoli se dělo cokoli, vždycky tam byla hudba. Táta hrál, máma zpívala, já jedl. Objeli jsme snad všechny možné a dva nemožné hudební festivaly – především teda folkové. Tudíž mé uši již od útlého věku navštěvovali Kryl, Nohavica, Plíhal… píše o svém dětství Tomáš Klus. Právě se zmíněnými písničkáři bývá tento zpěvák, textař, herec a sportovec často srovnáván, občas je také označován jako novodobý Karel Kryl.

I když mají slavní písničkáři na Tomášovu tvorbu stále velký vliv, přirovnání k nim se brání. „Přijde mi to nepatřičné k tomu, že jsem v porovnání s nimi nic nedokázal. Nejsem toho doposud hoden. Být s nimi házen do jednoho pytle je sice velká čest, ale jsou s tím spojena velká očekávání,“ říká skromně. Především se ohrazuje proti nálepce „novodobý Karel Kryl“: „Přijde mi to jako nesmysl, protože ten starý byl, je a bude.“ Nejpříjemnější by tak pro něj bylo být prostě Tomášem Klusem.

Student DAMU Tomáš Klus se narodil v roce 1986. Před devíti lety získal zlatou medaili v moderním pětiboji družstev na dorosteneckém mistrovství Evropy. V roce 2007 vyhrál pěveckou soutěž Czechtalent ve Zlíně, o rok později vydal album Cesta do záhu(d)by a natočil hudbu pro film Anglické jahody. V roce 2009 následovalo druhé album Hlavní uzávěr splínu. Tehdy se také stal objevem roku hudebních cen Anděl a v následujícím roce zpěvákem roku cen Óčko. Letos vydal album Racek, se kterým slaví velké úspěchy, na letošním udílení cen Zlatý slavík obsadil druhou příčku.

„Jsem trošku jak balonek ve větru, rodina a přátelství je ta šňůrka, která mě váže k zemi. Je to jistota, zázemí, to nejdůležitější, co můžete mít, především pak v momentě, když žijete tak jako já.“

Nahrávám video

Co Tomáše přitahuje…

Jako herec se Tomáš představil v seriálu Hop nebo Trop a ve filmu Šejdrem. O Vánocích se objeví v roli prince v nové pohádce České televize Tajemství staré bambitky, kterou odvysílá program ČT1 25. prosince. „Divadlo nebo film spíš beru jako zábavu, jako odpočinutí si od Kluse-zpěváka,“ podotýká s tím, že trpí velkou sebekritikou a zavírá oči v momentě, kdy se kdekoli vidí.

Záhy po novém roce se zpěvák chystá na měsíc do Indie, která ho podle jeho slov přitahuje velmi dlouho. „Myslím si, že mám v hlavě spoustu otázek, na které mi dokáže ten kraj odpovědět. Jedu tam hlavně proto, že potřebuju něco najít. Nevím přesně co, ale mám tu potřebu v sobě a potřebuji ji ukojit. Je to takové hledání (se),“ uzavírá.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Zlatou palmu v Cannes získalo drama Fjord, Velkou cenu poroty má Minotaur

Zlatou palmu, hlavní cenu 79. ročníku filmového festivalu v Cannes, získalo drama rumunského režiséra Cristiana Mungia Fjord, informují agentury AFP a DPA. Velkou cenu poroty si odnesl Minotaur Andreje Zvjaginceva, ruského tvůrce žijícího v exilu.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

VideoNedostatek herců z řad menšin v Česku trápí filmaře. Lákají je proto příplatky

V Česku vzniká stále více seriálů pro globální publikum, které točí streamovací platformy jako Netflix nebo Amazon. Ty vyžadují diverzitu v obsazení, jenže sehnat různá etnika třeba do komparzu bývá v Česku problém. Agentury tak motivují možné kandidáty takzvaným etnickým příplatkem. „Myslím, že není úplně dobré tomu říkat etnický příplatek, to je nešťastné. Zavdává to podnět k diskuzím, zda se nejedná o diskriminační jednání, ale obecně vzato si myslím, že ne,“ komentuje to právník Petr Ostrouchov. Agentura Casting – Barrandov poznamenala, že nejde o český vynález, ale o globální průmyslový standard, který reaguje na místní demografii.
22. 5. 2026

Kdože? Do názvů kapel se dostala dědova známá, tělocvikář i pes

Zpráva o tom, že ve věku devadesáti pěti let zemřela Gretna Van Fleetová, by si místo v agentuře AP nejspíš nevysloužila, kdyby se podobně jako nebohá dáma nejmenovala i americká kapela. Rockeři z Greta Van Fleet (oproti nebožce bez „n“) jméno ničím slavné seniorky prostě jen zaslechli a přišlo jim jako dobrý nápad pro název. Obdobným způsobem se jména skutečných osob ocitla na plakátech i dalších hudebních skupin.
22. 5. 2026

Video„Lidé se nemění,“ říká Radůza k singlu o současné době

Ikonické postavy popkultury i nadčasové hodnoty víry, naděje a lásky mohou posluchači najít v novém singlu písničkářky Radůzy Jako bych žil v traileru. Má být osobní výpovědí o době, v níž žijeme. „Zaměřuju se na to, co mi připadá – mírně řečeno – zvláštní. Povrchnost, to, že zlo má krátkodobě mnohem větší efektivitu než dobro, které dlouho na něčem pracuje. Že se lidé stále honí za pozlátkem. Ale to tak bylo vždycky, lidé se nemění,“ uvedla Radůza ve Studiu 6 k nové písni. Kromě silného textu zaujme i videoklipem vytvořeným pomocí umělé inteligence.
22. 5. 2026

„Zlato, jak to rozvinout?“ Polská nobelistka překvapila přiznáním, že se radí s AI

Do debat o využívání umělé inteligence (AI) v psané tvorbě nečekaně přispěla nositelka Nobelovy ceny za literaturu Olga Tokarczuková. Polská spisovatelka totiž prozradila, že se při psaní radí s generativním modelem umělé inteligence.
21. 5. 2026

Mandalorian a Grogu vrací po letech do kin Hvězdné války

Filmová sága Hvězdné války se po sedmi letech vrací na plátna kin. Tentokrát v podobě dobrodružství maskovaného lovce odměn Mandaloriana a jeho zeleného společníka Grogua, tedy bez rytířů Jedi a světelných mečů. Nový snímek oddělený od hlavní dějové linie série cílí především na mladší diváky.
21. 5. 2026

VideoFilmové premiéry: Návrat Shreka a Hvězdných válek i hororový Pasažér

Po pětadvaceti letech se do kin vrací Shrek. Animovaný pohádkový příběh o zeleném zlobrovi získal Oscara a odstartoval úspěšnou filmovou sérii. Přichází také další dobrodružství ze světa Hvězdných válek. Na seriál o vesmírném lovci odměn navazuje celovečerní snímek Mandalorian a Grogu. Příznivci napětí mohou do kina vyrazit na snímek Pasažér. V něm se bezstarostná jízda po americkém venkově pro mladý pár změní v horor poté, co uprostřed noci zastaví u autonehody. Od tohoto týdne je také volně ke zhlédnutí na internetu dokument o vzniku české videohry Phonopolis, kterou studio Amanita Design vytvořilo z papíru.
21. 5. 2026

V Knihovně Václava Havla gradují spory s vedením

Knihovna Václava Havla je v ohrožení – odcházejí klíčoví lidé i sponzoři. Důvodem jsou spory s vedením instituce, včetně ředitele Tomáše Sedláčka. Knihovna funguje 22 let, spravuje odkaz a dílo Václava Havla, publikuje a pořádá i akce pro veřejnost. Pro veřejnost je tu zatím stále otevřeno. V Knihovně totiž chtějí skončit všichni její pracovníci – sedmnáct lidí ze sedmnácti, včetně dramaturga Jáchyma Topola.
20. 5. 2026
Načítání...