Hlavní cenu festivalu Zlatá Praha vyhrál snímek Romeo a Julie režiséra Simona Godwina

Hlavní cenu festivalu Zlatá Praha získal britský snímek Romeo a Julie. Film podle klasické romantické tragédie Williama Shakespeara natočil Simon Godwin. Dílo zvítězilo v konkurenci více než devadesáti děl ze sedmnácti zemí. Slavnostní vyhlášení se konalo na Nové scéně Národního divadla.

Podle poroty zpracoval režisér dílo mimořádně důkladně, efektivně a dramaticky. Porotci ocenili také vynikající výkony protagonistů a neotřelé moderní kostýmy.

„Výjimečně zdařilé byly režisérovy záběry natáčené z ruky, které zprostředkovaly divákovi silné, dramatické detaily zachycující pronikavou krásu. Brilantně zahrané a brilantní režie,“ uvedla komise, které předsedal britský režisér Brian Large.

Z českých snímků uspěl na festivalu film Jarní hvězdy České filharmonie III s Jakubem Hrůšou a Lisou Batiashvili. Obdržel cenu Český křišťál – kategorie Záznamy hudebních koncertů.

„Záznam koncertu České filharmonie, který se konal v Rudolfinu během pandemie covidu, je pozoruhodný tím, jak s pomocí překrásných světelných efektů vytvořil v prázdném sále magickou atmosféru naplněnou hudbou,“ vysvětlili porotci.

Lidová hudba jako propojení generací

V kategorii Český křišťál – Dokumenty o hudbě, tanci a divadle vyhrál polský film Agónie. Porota vybrala tento dokument proto, že představil lidovou hudbu jako prostředek místního propojení generací – minulých a současných. Český křišťál v kategorii Záznamy inscenačního umění získalo rakouské zpracování opery Sergeje Prokofjeva Ohnivý anděl.

Nadace Dagmar a Václava Havlových Vize 97 ocenila německý Projekt Umírající labutě z doby koronavirové pandemie, který si odnesl i jedno ze dvou zvláštních uznání za mimořádný umělecký počin. Druhé uznání dostalo německé dílo Bílá růže. Nizozemský film Janine Jansenová: Láska ke Stradivarimu získal Cenu České televize. Ocenění Evropské vysílací unie (EBU) a Mezinárodního hudebního a mediálního centra (IMZ) za celoživotní dílo porota přisoudila americkému divadelnímu režisérovi Peteru Sellarsovi.

Jarní hvězdy České filharmonie III s Jakubem Hrůšou a Lisou Batiashvili uvidí televizní diváci v pondělí 27. září od 21:20 na ČT art. Loni hlavní cenu Zlaté Prahy dostal německý snímek Bratři Kühnovi – jazz napříč hranicemi, který popisuje osudy slavných hudebníků Joachima a Rolfa Kühnových. Mezinárodní festival Zlatá Praha se koná od roku 1964, a patří tak k nejstarším televizním přehlídkám na světě.