Here Come The Beatles

Cleveland (USA) - Rokenrolová síň slávy a muzeum v americkém Clevelandu otevřely velkou výstavu věnovanou britské skupině Beatles. Vystaveno je téměř sedmdesát předmětů spojených se skupinou a s jejími čtyřmi členy, z nichž některé se na veřejnost dostaly poprvé, napsala agentura AP. Návštěvníci výstavy tak spatří například rukopis aranžmá, které Paul McCartney navrhl pro píseň Birthday z legendárního Bílého alba.

Vystaveny budou rovněž kytary Johna Lennona a George Harrisona či logo ze sestavy bicích, na niž hrál Ringo Starr v roce 1964 v Show Eda Sullivana. Objeví se i charakteristické obleky, v nichž členové kapely hráli ve filmech nebo v nich vystupovali na koncertních šňůrách.

„Po mnoho let jsme měli skvělé vztahy s (vdovou po Lennonovi) Yoko Ono, což nám zpřístupnilo mnoho předmětů spojených s Johnem Lennonem,“ řekl jeden z kurátorů výstavy Jim Hencke. „Tentokrát jsme navázali spolupráci také s Ringem Starrem a s dědici George Harrisona, takže jsou na výstavě výrazně zastoupeni,“ doplnil. Další předměty prý na výstavu zapůjčili soukromí sběratelé.

Expozice je součástí velké rekonstrukce Rokenrolové síně slávy, která bude dokončena teprve příští rok. Po přestavbě by zde měla být historie hudebního žánru představena s větším důrazem na chronologické pořadí.

Výstava o Beatles / Cleveland
Zdroj: ČTK/AP, Mark Duncan
Vydáno pod