Fotografie topografie. Josef Sudek vyhrabal ze sutin Prahy světlo

V únoru 1945 poničil zmýlený nálet spojeneckých vojsk především pražské Nové Město, škody na ulicích a domech zanechalo i květnové Pražské povstání. Tehdejší Topografii sutin zachytil i fotograf Josef Sudek. Jeho téměř neznámý a dosud nevystavený soubor poničených památek nyní vystavuje Dům fotografie v Praze.

Snímky pořídil Josef Sudek až po květnovém osvobození Prahy. „Zjistili jsme v archivech, že zřejmě do poničených památek docházel až do pozdního léta nebo začátku podzimu. To už byly uhašeny požáry, nebezpečné části stržené a některé se dokonce začaly opravovat,“ upřesnila kurátorka výstavy Katarína Mašterová.  

Většina snímků vznikla pro Pražský kalendář na rok 1946. Otiskl šest desítek Sudkových snímků, celý soubor poničených domů jich obsahuje téměř čtyři sta. Nejvíce záběrů pořídil fotograf v sutinách Emauzského kláštera, který byl leteckým bombardováním také nejvíce poškozen. „Tvoří skoro polovinu souboru, je vidět, že se tam vracel, vyhledával světelné efekty a meditoval,“ poznamenává kurátorka.

Některé vystavené fotografie prošly temnou komorou přímo slavného fotografa, jiné bylo třeba nově vyvolat z originálních negativů. O to se postaral fotograf Vlado Bohdan. „Jednoduchost a přesnost pohledů je úžasná,“ říká o Sudkových kompozicích, jejichž neodmyslitelnou součástí byla práce se světlem.

3 minuty
Neznámé Sudkovy fotografie poničené Prahy na výstavě
Zdroj: ČT24

Sudkovy snímky vystavuje galerie jen s čísly, podrobnosti o nich si mohou lidé přečíst zvlášť. Kurátorky totiž chtěly, aby návštěvníci vnímali estetiku v každém záběru, nedívali se jen na záběr historické události. Topografií sutin se mohou lidé probírat do 19. srpna.  

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Londýn chystá rozsáhlou opravu brutalistního komplexu Barbican

Londýn se chystá na opravu unikátního kulturního centra Barbican. Brutalistní komplex ze sedmdesátých let hostí často světové orchestry nebo filmové hvězdy, postupně však chátrá. Vedení britské metropole chce do centra investovat sto milionů liber, v přepočtu zhruba tři miliardy korun. Oprava má být celková, město zamýšlí vrátit komplex do podoby co nejbližší té původní. Jsou v něm mimo jiné dva tisíce bytů, koncertní sály, kina, restaurace, knihovna nebo také hudební škola. To všechno mohlo vyrůst po válce přímo v historickém centru Londýna jen kvůli tomu, že původní čtvrti zdevastovalo německé bombardování během druhé světové války.
20. 2. 2025

Festival Jeden svět letos věnuje zvláštní pozornost dění na Slovensku

Letošní ročník festivalu Jeden svět nabídne více než stovku filmů s lidskoprávní tématikou. Zahájí ho snímek Vzpomínky plné přízraků, který se odehrává ve válkou poznamenané Sýrii. V kategorii Slovenská cesta se Jeden svět věnuje také dění v sousední zemi. Přehlídka, kterou po sedmadvacáté pořádá Člověk v tísni, se uskuteční od 12. března do 27. dubna. Filmy mohou lidé zhlédnout v 57 městech a obcích po celém Česku.
19. 2. 2025

Dobrá literatura vychází z přemýšlení o smrti, říká nobelista Pamuk

Prahu navštívil turecký spisovatel a laureát Nobelovy ceny Orhan Pamuk a uvedl překlad zatím svého posledního románu Morové noci. Představil se i jako výtvarník – v Centru současného umění DOX právě probíhá výstava jeho děl s názvem Útěcha věcí. Rozhovor s nobelistou vedla Tereza Willoughby.
18. 2. 2025

Zemřel autor Skleněného pokoje, spisovatel Simon Mawer

Ve věku 76 let zemřel v minulém týdnu britský spisovatel Simon Mawer, autor románů Skleněný pokoj či Pražské jaro, napsal web The Bookseller s odvoláním na nakladatelství Abacus, které Mawerovo dílo dlouhodobě vydávalo.
18. 2. 2025Aktualizováno18. 2. 2025
Načítání...