Filmová upoutávka týdne: Amnestie není pro každého. Do kin míří vězeňská vzpoura z roku 1990

V koprodukci Česka a Slovenska se do kin chystá film, který se vrací k nejvýraznější polistopadové vězeňské vzpouře. Vězni v západoslovenském Leopoldově spustili zhruba dvoutýdenní nepokoje poté, co tehdejší prezident Václav Havel vyhlásil amnestii, která sice byla rozsáhlá, ale přece jenom se netýkala všech. Ve filmové verzi událostí z roku 1990 nazvané Amnestie se objeví Aňa Geislerová, Roman Luknár nebo Marek Vašut.

Václav Havel vyhlásil amnestii prvního ledna 1990, tedy nedlouho po událostech sametové revoluce, která odstavila od moci komunistický režim, a jen několik dnů po svém zvolení československým prezidentem. Oznámené hromadné prominutí trestu bylo co do počtu propuštěných z vězení nejrozsáhlejší v poválečných dějinách země.

Osvobození se týkalo hlavně mírnějších trestů. Na území celého Československa se dostalo z vězení asi 23 tisíc lidí včetně těch, kteří byli jako obvinění propuštěni z vazby. Bez pardonu zůstali pachatelé vražd, znásilnění, loupeží a některých dalších trestných činů, ale i vězni odsouzeni jako zvlášť nebezpeční recidivisté.

Násilné protesty zaznamenala na jaře 1990 řada českých věznic

Bezprostředně po vyhlášení amnestie se na veřejnosti ozývaly hlasy kritizující rozhodnutí hlavy státu, doprovázené byly obavou ze zvýšení kriminality. Zároveň ale Havlův krok vyvolal nevoli i mezi vězni, které amnestie minula. Násilné protesty zaznamenala na jaře roku 1990 řada věznic, například v Litoměřicích, Praze-Ruzyni nebo Brně-Bohunicích, v žádné z nich ale nešlo o tak rozsáhlý incident jako v západoslovenském Leopoldově.

Nespokojenost vězni nejprve oznámili hladovkou, která však přerostla v násilnosti. Do ničení se zapojilo na 200 odsouzených a vzpouru potlačil až rázný ozbrojený zásah více než tisícovky policistů, vojáků a dozorců. Jeden vězeň při tehdejších událostech zemřel.

Film Amnestie
Zdroj: Bontonfilm

Natáčelo se přímo v Leopoldově, ale i v Havlově bytě

Filmové zpracování vězeňského protestu a zásahu ozbrojených složek režíruje slovenský tvůrce Jonáš Karásek. Ten zaujal hned v roce 2013 svou celovečerní prvotinou s politickým tématem Kandidát, který byl situován do zákulisí kampaně zájemce o prezidentský úřad. Předtím se pohyboval hlavně v reklamní branži a s celovečerním filmem jeho jméno nebylo příliš spojované ani po Kandidátovi. Amnestie je totiž de facto jeho druhým kusem.

Z části se nový snímek natáčel přímo v autentickém prostředí Leopoldova, ale štáb zamířil i do věznice v Mladé Boleslavi a točilo se i v Praze v Národním divadle nebo v bytě Václava Havla. Tvůrci chtěli dát velký důraz na ztvárnění tehdejší doby.

Film Amnestie
Zdroj: Bontonfilm

„Hodně se soustředíme na atmosféru a reálie konce 80. a začátku 90. let, na prostředí a oblečení, stejně jako na populární hudbu z konce socialismu. Je to dnes v podstatě už historický film a chceme být maximálně přesní,“ popsal producent Jiří Konečný.

Výsledný počin podle vyjádření tvůrců nebude líčit pouze vězeňský svět, ale i události mimo zdi Leopoldova. „Jeden zloděj, ambiciózní manželská dvojice, mladá manipulátorka a vězněný disident se zapletou do událostí, které oproti označení revoluce jako sametové nebyly tak sametově hebké, čisté a nevinné,“ nastínil Karásek.

Snímek si nejprve odbude na konci října premiéru na Slovensku a v listopadu pak vstoupí i do tuzemských kin, jenom několik dnů před 30. výročím sametové revoluce.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Koncerty 2025: Do Česka poprvé míří Dua Lipa, vrací se Marilyn Manson

I v roce 2025 se mají hudební fanoušci na co těšit. Česko jako zastávku na svých turné si zapsala pro samostatné koncerty řada hvězd, některé z nich zmiňuje následující fotogalerie. Poprvé například přijede Dua Lipa, naopak třeba Imagine Dragons či Lanny Kravitz se vrací opakovaně.
30. 12. 2024

V ateliéru Langhans se nechali portrétovat slavní, připomíná kniha

Dvousvazková kniha System Langhans přibližuje historii ateliéru Langhans, místa, kde se více než sedm desítek let nechávali fotografovat umělci, státníci, vojáci, šlechta i běžní občané. Portrétování u Langhanse patřilo k dobrému bontonu. Publikace vznikla i díky sedmi tisícům portrétů, které kdysi byly pořízeny v tomto ateliéru a později se našly při rekonstrukci domu v centru Prahy.
29. 12. 2024

Zemřela Jana Synková známá z Ypsilonky a Saturnina

V osmdesáti letech zemřela herečka Jana Synková. Synková patřila k oporám divadla Studio Ypsilon, které zakládal její manžel Jan Schmid. Nezapomenutelná ale zůstává i její role tety Kateřiny, kterou ztvárnila ve filmu Saturnin a stejnojmenném televizním seriálu.
28. 12. 2024Aktualizováno28. 12. 2024

Nový film o Robbiem Williamsovi přibližuje zpěvákův život svérázně

Životopisný film Better Man přibližuje vzestupy i pády zpěváka Robbieho Williamse svéráznou formou. V kinech se začal promítat od čtvtka. „Williams je v celém filmu znázorněn jako opičák. Je to proto, že popisuje sám sebe, jak se cítil během svojí kariéry – jako cvičená opice,“ vysvětluje Marta Žurková z Vertical Entertainment. Sám Williams řekl, že se umělci obávají, že si kvůli životopisnému filmu zničí reputaci. „Já to tak nemám,“ tvrdí. V minulosti otevřeně mluvil třeba o svém milostném životě i závislostech na alkoholu nebo drogách.
27. 12. 2024

V Chagallově světě neplatila logika

Obrazy malíře Marca Chagalla se vznášejícími se postavami a podobně fantaskními motivy viděl snad každý. Přesto existuje ještě jiný, složitější Chagall. Chagall za Chagallem, kterého představuje na aktuální výstavě vídeňská Albertina.
27. 12. 2024

Stíhání herce Baldwina definitivně skončilo

Soudní proces s hercem Alecem Baldwinem je definitivně u konce. Baldwin stanul před soudem kvůli obvinění z neúmyslného zabití kameramanky Halyny Hutchinsové během natáčení westernu Rust. Prokurátorka v pondělí upustila od odvolání proti předchozímu soudnímu zamítnutí obžaloby, informovala agentura Reuters.
24. 12. 2024

Premiérové Tři princezny i „staří známí“. Vánoce na ČT patří pohádkám

Na obrazovce České televize patří Vánoce tradičně hlavně pohádkám. Ta štědrovečerní nazvaná Tři princezny je premiérová. Objeví se i starší snímky, například na druhý svátek vánoční diváci uvidí S čerty nejsou žerty. Od prvního uvedení tohoto filmu letos uplynulo čtyřicet let. Neodmyslitelnou součástí pohádek jsou kostýmy, fundus České televize jich eviduje 150 tisíc.
24. 12. 2024

Kniha ukazuje 150 let měnících se Vánoc

Nová kniha Šťastné a veselé – České Vánoce ve vzpomínkách pamětníků ukazuje, že oslavy Vánoc se do dnešní podoby začaly formovat na přelomu 19. a 20. století s příchodem měšťanské společnosti. Za první republiky vznikla i tradice velkých vánočních stromů na náměstích, od začátku spojená s charitou. Nacisté stromy zakázali, komunisté zase chtěli ze svátků odstranit duchovní rozměr. Návrat některých tradic přinesla až sametová revoluce.
22. 12. 2024
Načítání...