Eko humoreska má název Sifon

Praha - Vojta Švejda a Jan Kalivoda uvádějí 25. listopadu v premiéře v divadle Alfred ve dvoře autorské představení SIFON. Inscenace osciluje mezi výtvarnou performancí a divadelní zpovědí. Hrdina hry v sobě nosí spousty nastřádaných informací, které nestačil zpracovat, ohodnotit, „přefiltrovat“. Je jimi přímo přesycen. Představení SIFON ukazuje okamžik, kdy všechny tyto uložené myšlenky a zprávy přerostou přes hranici únosnosti a je třeba je ze sebe vypustit. Podobně jako odpad.

V centru pozornosti zavedené autorské dvojice Vojta Švejda a Jan Kalivoda se ocitá člověk, kterého média denodenně masírují lavinou informací všeho druhu. Tvůrci se rozhodli vyjádřit k současnému tématu skrze výtvarnou performanci kombinovanou s divadelní zpovědí. „Není to autobiografická zpověď, ale hrajeme o věcech, které každý z nás určitě zná. Jinak výtvarná a divadelní výpověď má k sobě velmi blízko a nám tato forma přišla jako nejlepší popis toho, jak by asi naše představení mělo vypadat,“ přiblížil osobité pojetí Vojta Švejda.

„Chtěli jsme zpracovat naši představu o muži přeplněném informacemi a vjemy, muži, který si chce na všechno udělat názor, ke všemu se vyjádřit. Nachází se v informačním přetlaku vnějšího i svého vnitřního světa. Je to celkem přirozená reakce. Dnes jsme opravdu zasypáváni informacemi, a když k tomu ještě přidáme třeba psychicky velmi vytížené zaměstnání nebo chuť všechny vlivy vyřešit najednou, může po čase dojít ke zkratu. Člověk se musí naučit tyto informace třídit a nějak si je vnitřně zorganizovat nebo je vypustit,“ doplnil Švejda. 

O tvůrcích:

VOJTA ŠVEJDA (Ostrava) se věnuje herectví, autorské divadelní tvorbě a improvizaci. Absolvoval HAMU v Praze a Janáčkovu konzervatoř v Ostravě. Aktivně spolupracuje s divadlem Alfred ve dvoře, skupinou Matapa, Adriatik Uvádí a divadelním sdružením Krepsko. Je členem improvizovaného invazivního rockového seskupení Zuboženy alias Voříšci, občasného folkového seskupení Těrígat a Anekdotikpunk dua Šedesátiny Jarky N. Autorsky se podílel na projektech Arktický Robinson aneb Neuvěřitelná putování Jana Eskymo Welzla, Albert se bojí, Pullcherium Famfulare Mundi, Polaris, Metamorphósis Famfuláre a Bliss.  

JAN KALIVODA (Hranice) je zvukový mág a skladatel. Studoval filmový zvuk na VOŠF v Písku a tradiční indonéskou hudbu na Bali. Vytvořil hudbu pro představení Dr. Schreck Klinik das blutig Kabinett, Once Enacted, Thrice Remembered, Matapa.de, Sturctures of Instability, Arktický Robinson aneb Neuvěřitelná putování Jana Eskymo Welzla a Polaris. Je členem nezávislého uměleckého sdružení Undo and Redo. Vystupuje v improvizovaném představení Metamorphosis Famfuláre, pravidelně v divadelní show Domácí úkoly z pilnosti a jako hudebník ve skupině Krepsko. Je členem seskupení Zuboženy alias Voříšci a Anekdotikpunk dua Šedesátiny Jarky N.

SIFON - premiéra 25.11.2009 v divadle Alfred ve dvoře, reprízy 26., 27., 28. a 30. 11.2009.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Grand designérem roku 2025 je Krejčiřík, do Síně slávy vstoupila Eisler

Hlavním vítězem Ceny Czech Grand Design 2025 se stal Jiří Krejčiřík za kolekce svítidel a hudební nábytek. Do Síně slávy vstoupila designérka, architektka a pedagožka Eva Eisler. Celkem jedenáct ocenění, o nichž rozhodli porotci Akademie designu ČR, převzali designéři v pražském Stavovském divadle. V letošním dvacátém ročníku měly ceny podobu pečetních prstenů, které navrhl loňský hlavní vítěz, módní návrhář Jan Černý.
před 1 hhodinou

Zajímá nás boj za pravdu, environmentální téma i Gen Z, říká ředitel Jednoho světa

Začíná filmový festival o lidských právech Jeden svět. Po pražské premiéře se přesune do šesti desítek dalších měst po celém Česku. Hlavní soutěžní sekce festivalu letos podle pořadatelů propojují naléhavá svědectví z krizových oblastí s osobními sondami do lidského nitra.
před 13 hhodinami

VideoRozčiluje mě způsob, jak se o homosexualitě mluví, říká spisovatel Maňák

Spisovatel a literární vědec Vratislav Maňák vydal knihu S Wittgensteinem v gay sauně. V sociologických reportážích sleduje místa ve střední Evropě spojená s gay kulturou. Zmiňuje brněnskou operu či vídeňské sauny, ale i píseň Lucie Bílé Láska je láska. „Dlouhodobě mě rozčiluje, jakým způsobem se o homosexualitě mluví. Nejde o to, že by nebyla veřejné téma, s ohledem na kulturní války je queer identita diskutovaná dost, ale způsob, jakým je diskutovaná, mi přijde hodně reduktivní, protože gaye buď démonizujeme, bagatelizujeme nebo litujeme. Já jsem chtěl ukázat gay identitu a gay kulturu v širší plastičnosti,“ vysvětluje.
10. 3. 2026

Scorsese a DiCaprio točí v Česku, jsou dobrým PR pro filmové lokace

Martin Scorsese natáčí v Česku mysteriózní drama. Do hlavních rolí manželského páru obsadil Leonarda DiCapria a Jennifer Lawrenceovou. Přítomnost hvězdných jmen v tuzemsku poutá velkou pozornost. Zástupci českého filmového průmyslu míní, že filmaře ze světa do Česka přitahují lokace i profesionálové ve štábu, především ale filmové pobídky.
10. 3. 2026

VideoO Oscara usilují i tvůrci česko-dánského dokumentu Pan Nikdo proti Putinovi

Dvojice českých producentů v úterý odlétá do Los Angeles, kde se budou udílet ceny Oscar. Nominaci na zlatou sošku totiž získal česko-dánský dokument Pan Nikdo proti Putinovi. Od premiéry na festivalu Sundance už posbíral po světě řadu trofejí, naposledy ho ocenila britská filmová akademie. Oscarovou kampaň vedou Češi s Dány intenzivně už od září. Podpořili ji i oba státní filmové fondy. Tvůrci jsou tak už půl roku stále na cestách, aby film dostali k co nejvíce členům americké akademie. V polovině února se účastnili oběda pro nominované na Oscara, který se konal v Beverly Hills. Film tak mohli představit i hollywoodské elitě. Na akci se potkali a mluvili třeba s hercem Leonardem DiCapriem nebo Ethanem Hawkem. Nominovaný dokument představili také režisérovi Stevenu Spielbergovi. O tom, zda film cenu získá, se rozhodne v noci z 15. na 16. března. Na snímku spolupracovala i Česká televize.
10. 3. 2026

Český film je v dobré kondici, stačí jen trochu přidat, říká Bezděk Fraňková

Bývalá šéfka Státního fondu audiovize Helena Bezděk Fraňková získá letošního Českého lva za mimořádný přínos kinematografii. Cenu uděluje prezidium České filmové a televizní akademie. Odbornice na filmovou politiku, veřejné financování a mezinárodní audiovizi ji převezme 14. března na slavnostním večeru Českých lvů. Bezděk Fraňková v průběhu dvou dekád ve státní správě prosadila mimo jiné zavedení filmových pobídek, které do tuzemska lákají zahraniční štáby. Ty tu v posledních letech utrácejí miliardy korun.
9. 3. 2026

Česko na Eurovizi bude reprezentovat Daniel Žižka

Česko zná svého zástupce pro letošní ročník Eurovision Song Contest. Na jedné z nejsledovanějších hudebních soutěží světa bude se skladbou CROSSROADS Českou republiku reprezentovat Daniel Žižka, který patří k nejvýraznějším talentům nastupující hudební generace. Česká televize odvysílá přímé přenosy květnových semifinále na ČT2, finále pak na ČT1.
8. 3. 2026

Kniha o mediální češtině luští oříšek, jaké exemplární příklady jsou na vině

Lingvistka Lucie Jílková v knize Jak moc nás to posunulo? nabízí odpověď, jak jsou na tom s čistotou češtiny média. A nezní příliš lichotivě.
7. 3. 2026
Načítání...