Druhá půlka Jara: slavné orchestry nebo Malkovich

Praha - Mezinárodní hudební festival Pražské jaro, který začal 12. května, se přehoupl do druhé poloviny. Do 4. června se publikum může těšit ještě na několik lákavých vystoupení. K nejočekávanějším patří koncert Newyorské filharmonie s šéfdirigentem Alanem Gilbertem, recitál legendárního německého pěvce Thomase Quasthoffa i kriminální melodram Pekelná komedie s hollywoodskou hvězdou Johnem Malkovichem v roli vypravěče. Přehlídku uzavře Berlínská filharmonie s šéfdirigentem Simonem Rattlem.

Po dvou úspěšných koncertech Sanfranciského symfonického orchestru míří na festival další prestižní zahraniční orchestry. Newyorská filharmonie vystoupí v Obecním domě už v úterý, půjde teprve o druhou poválečnou návštěvu Pražského jara.

„Berlínští filharmonici se svým šéfdirigentem sirem Simonem Rattlem festival 4. června uzavřou provedením Mahlerovy Šesté symfonie, která se shodou okolností na Pražském jaru, k našemu velkému překvapení, nikdy nehrála,“ dodal k programu dramaturg Antonín Matzner. Berlínská filharmonie je v současnosti hudebními kritiky považována za nejlepší světový orchestr. S šestapadesátiletým Rattlem, který je v jeho čele už téměř deset let, orchestr v Praze ještě nevystupoval.

„Opomenout ale nemohu také pěvecký recitál Thomase Quasthoffa, kterého jsme na festivalu ještě neslyšeli. To je samozřejmě pěvec par excellence a nad to specialista na romantickou literaturu, Mahlera a Schuberta či Hugo Wolfa. To bude určitě velký zážitek,“ odhaduje Matzner.

Pocta atonalitě a abstrakci

Druhá část přehlídky nabídne také netradiční projekt Pocta atonalitě a abstrakci, který přesahuje do výtvarného umění a jehož součástí je i výstava. Připomíná letošní 60. výročí úmrtí Arnolda Schönberga, představitele takzvané druhé vídeňské školy. Dalším podnětem k uskutečnění těchto koncertů bylo podle pořadatelů sté výročí autorského večera v Mnichově (2. ledna 1911), kde zazněly Schönbergovy skladby.

První koncert tohoto projektu se uskuteční v Rudolfinu 30. května, představí zčásti skladby z mnichovského večera včetně přelomového 2. smyčcového kvartetu. V Mahlerově Písni o zemi zazpívá oblíbená česká mezzosopranistka Dagmar Pecková, která letos oslavuje své životní jubileum a 30 let od zahájení kariéry. Další den zazní v Muzeu Kampa například Schönbergova Zjasněná noc a výběr raných písní v podání sopranistky Anny Marie Pammerové.

Lístky zbývají podle mluvčí festivalu Aleny Svobodové už jen na některá vystoupení. „K dispozici jsou vstupenky ještě na koncerty Thomase Quasthoffa, Hilliard Ensemble a Mladé generace pěvců Národního divadla,“ prozradila.

Klasický festivalový program zpestří také dva multižánrové večery s britským souborem Hilliard Ensemble, který na scéně Národního divadla uvede nové dílo německého skladatele Heinera Goebbelse Šel jsem do domu, ale nevstoupil. Letošní 90. narozeniny uznávaného skladatele Karla Husy, který žije v Americe, připomene nejen cyklus Dny pražských varhan s českou premiérou jeho Varhanního koncertu z roku 1987.

Bonbonkem programu je Pekelná komedie s Johnem Malkovichem. Sedmapadesátiletý herec se představí 2. června v Rudolfinu jako vypravěč v díle, jehož námětem se stal případ rakouského sériového vraha Jacka Unterwegera.