Dorota Barová se ohlíží zpět, jde však stále kupředu

Výběr z všemožných nahrávek, které violoncelistka a zpěvačka Dorota Barová pořídila s různými hudebníky, nyní vychází na albu feat. Prozrazuje, jak otevřenou a přizpůsobivou umělkyní Barová byla a je.

Když se někdy v roce 2000 objevilo na naší scéně nové jméno Tara Fuki, mnozí byli ze spojení dvou dívčích hlasů a dvou violoncell trochu zaskočeni – něco takového zde totiž předtím nebylo. Pro Dorotu Barovou, jež Tara Fuki společně s Andreou Kostankiewicz tvořila, to ovšem úplný začátek hudební dráhy nebyl, absolventka ostravské konzervatoře již předtím působila v jiných souborech.

Pro Barovou jakožto zpěvačku, a je to také krásně slyšet z předkládaného výběru, je charakteristická výrazná lyričnost, někdy až zadumanost či zasněnost projevu, potlačená expresivnost – což neznamená, že by její projev byl nějaký vybledlý, unylý, nemastný neslaný. Naopak, energie je skryta pod povrchem a vyšlehne jen místy, o to však důrazněji. Ruku v ruce s jejím zpěvem pak jde její hra na violoncello, někdy jej používá spíše jako kytaru, kdy vybrnkává melodii. Díky již zmíněné otevřenosti a flexibilitě je Barová vyhledávaná jako host různých zdánlivě odlišných projektů – na svá alba ji tak pozvali například jazzový Vertigo Quintet nebo Jaromír Honzák Quintet, Lenka Dusilová, či naopak odvázaní Frufru nebo funkový Chorchestr a písničkářské Květy.

Snad aby zdůraznila svou „domovskou“ kapelu, vybrala Barová jako první a poslední písničku právě nahrávky Tara Fuki, vybírání to ale jistě nebylo snadné. Úvodní Sens je, podobně jako většina jejích písní, zpíván polsky – to je další Barové specialita, ale proč ne, ostatně pochází z Třince a měkká polština jejímu sametovému hlasu vyloženě sluší. Perkuse tvoří citlivý spodek proplétajícím se hlasům i violoncellům, které se vzájemně střídavě doprovázejí.

Následující snímek je z loňského alba Baromantika Lenky Dusilové a jistě není náhodou, že se právě tyto dvě výrazné osobnosti setkaly. Jak Dusilová, tak Barová zde jen zpívají, za doprovodu klavíru a sampleru Beaty Hlavenkové, jejich hlasy tvoří rytmický podklad, zároveň se rozvíjejí v jakési parafrázi lidové písně, ovšem velice svébytné – a to nejen díky použití sampleru. Jistě zajímavé je spojení s kytaristou Josefem Ostřanským v projektu Kuzmich Orchestra, jehož střídmá hra v písni Succubus jen umocňuje Bářin zpěv. S dalším kytaristou, René Pařezem, tvoří Barová projekt Baterky, od něj zde slyšíme lyrickou píseň W środku serca, kytarový part pak upomíná na citlivou hru jazzového kytaristy Billa Frisella.

Proč tedy v této souvislosti nezmínit i spolupráce s jazzovými projekty – s Vertigo Quintetem se Dorota Barová podílela na více albech, zde uvedená Nieraz je opět spíše jemnější balada. Hi!, již nahrála s kapelou Jaromír Honzák Quintet, stojí především na figuře klarinetu, k níž se přidávají oba „hlasy“ Tara Fuki, jednotlivé party se pak proplétají v kruhu.

Těžko uvádět všechny nahrávky, za zmínku jistě stojí píseň Mezi polévkou a hlavním jídlem z Burianova projektu Dívčí válka či jímavá Chviľočku strach se slovenským textem na makedonskou lidovou melodii, jak ji nazpívala s kapelou Dura & Blues Club nebo spíše elektronický projekt River. A to si ještě dalších pět skladeb můžete stáhnout z webové stránky alba.

Jak již bylo řečeno, Dorota Barová je nejen přizpůsobivou osobností, zároveň – a to je důležité zdůraznit a z celé výborné kompilace je to krásně cítit – osobností, jež má jasno, pokud jde o vlastní směřování. Nejen to z ní činí jednu z nejvýraznějších postav naší nezávislé scény.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Velký Gatsby přestal před sto lety věřit americkému snu

Velký Gatsby odhaluje zvrácenou podobu amerického snu, redukujícího lásku a úspěch jen na bohatství. Vrcholné dílo amerického spisovatele Francise Scotta Fitzgeralda vyšlo poprvé před sto lety, 10. dubna 1925.
před 10 hhodinami

Nejvýznamnější řecký režisér nemůže točit v Akropoli. Vadí mrtvoly

Zřejmě nejznámější současný řecký režisér Yorgos Lanthimos chtěl natočit svůj příští film částečně v Akropoli. Ale nenatočí. Ministerstvo kultury žádost zamítlo s vysvětlením, že scény chystané sci-fi komedie jsou neslučitelné se symbolikou této památky starověkých Athén.
před 14 hhodinami

Na festivalu v Cannes bude soutěžit český Karavan

Po více než třiceti letech se v oficiálním programu festivalu v Cannes objeví český celovečerní film. Do sekce Un Certain Regard byl vybrán hraný debut režisérky a scenáristky Zuzany Kirchnerové Karavan. Účast v programu prestižní přehlídky jí už před lety zajistilo vítězství jejího studentského snímku Bába.
před 18 hhodinami

Přípravy na Expo 2025 provázely potíže, prodražila se i stavba českého pavilonu

Přípravy mezinárodní výstavy Expo v japonské Ósace se blíží do finále. V sobotu bude slavnostní zahájení a v neděli se brány otevřou návštěvníkům. Pořadatelé jsou přesvědčeni, že všechno jde podle plánu, přestože stavby pavilonů provázely prodlevy a rostoucí náklady. Potíže se nevyhnuly ani tomu českému.
včera v 06:30

Kostky jsou vrženy a sbírají rekordy. Úspěch Minecraft filmu překvapil

Populární „krychličková“ videohra Minecraft se začátkem dubna stala i filmovým příběhem. V tržbách za premiérový víkend v amerických kinech se stala historickým rekordmanem mezi adaptacemi počítačových her. Dobře si vedla i v českých biografech. Mnohé takový úspěch překvapil a zpětně analyzují, jak je možné, že filmové kostky tak skvěle zapadly do sebe.
9. 4. 2025

Nejseš moje máma, slyší náhradní rodiče. Přesto jsme díky dětem lepší, říká režisérka

Být biologický rodič je někdy těžké, být náhradní rodič může být ještě náročnější. Režisérka Markéta Oddfish Nešlehová natočila dokument Nejseš moje máma o svých bezprostředních zkušenostech adoptivní matky. Snímek uvedla Česká televize. „Chtěla jsem točit o bezpodmínečné lásce náhradních rodičů k jejich přijatým dětem. A myslím si, že se to povedlo,“ řekla v Událostech, komentářích v rozhovoru s Markétou Řezníčkovou.
9. 4. 2025

Kvíz: Po kom jsou pojmenované české mosty?

Začátkem dubna pojmenovali v Kroměříži most po písničkáři Karlu Krylovi, tamním slavném rodákovi. Jména známých osobností nesou i další mosty v Česku. Ověřte si v kvízu, jak dobře tyto mosty a osobnosti znáte vy.
8. 4. 2025

Nestálá krychle. Museum Kampa se ohlíží za tvorbou stoletého Kolíbala

Jeden z nejvýznamnějších českých výtvarníků Stanislav Kolíbal letos oslaví sté narozeniny. Pražské Museum Kampa mu k jeho jubileu uspořádalo výstavu nazvanou jednoduše Stanislav Kolíbal 100. Potrvá po celý rok a vystavená díla bude muzeum průběžně obměňovat, aby výtvarníkovu tvorbu představilo co nejšířeji.
8. 4. 2025
Načítání...